چگونه مغزی سالم داشته باشید
مغز یکی از پیچیده‌ترین ارگان‌های بدن انسان است که سخت‌ترین وظایف را در بدن بر عهده دارد، در این مطلب با شیوه هایی که باعث بهبود عملکرد مغز می شوند، آشنا شوید. تمام افراد دوست دارند سالم و باهوش باشند و برای رسیدن به این خواسته تمام تلاش خود را می کنند.

راهکارهای داشتن مغز سالم

مغز مرکز فرماندهی بدن است. داشتن یک مغز سالم و توانمند از جمله بزرگ ترین امتیازات هر انسانی به شمار می آید. رفتار ها و عادت های بسیار زیادی وجود دارند که باعث آسیب رسیدن به مغز می شوند، در این مطب شما را با روش هایی برای اینکه همیشه مغزی سالم و قدرتمند داشته باشید آشنا خواهیم کرد. 
مغز سالم بهترین و مطمئن ترین راه برای دستیابی به زندگی شاد و اثر بخش است. بنابر این باید سلامت مغز را حفظ کرد. بنا به اعلام اتحادیه پژوهش های مغزی آمریکا برای حفظ سلامت مغز و جلوگیری از نقصان شناختی ناشی از سن، اقدامات زیادی می توان انجام داد. توصیه اخیر پزشکان حفظ سلامت و فعالیت مغز است که راهکارهای زیر را برای این منظور پیشنهاد می کند.

شیوه های حفظ سلامت مغز 

– ورزش بیشتر
– تغذیه سالم
– حفظ وزن ایده آل بدن
– کنترل کلسترول
– حفظ قندخون سالم بدن
– ترک سیگار

در کنار رعایت نکات فوق با انجام یک سری از فعالیت ها می توان به بهبود عملکرد مغز کمک کرد .

شرکت در فعالیت های گروهی

برای حفظ سلامت مغز حتما در فعالیت های گروهی شرکت کنید. گذراندن وقت با دوستان، انجام کارهایی داوطلبانه و مسافرت می ‌تواند شما را فعال و سالم نگهدارد.

فعال نگه داشتن ذهن

برای حفظ سلامت مغز باید ذهن را فعال نگه داشت. آموختن یک زبان یا مهارت جدید، حل کردن جدولل کلمات متقاطع، رفتن به کلاس‌ های آموزشی و یا یادگیری رشته ‌های هنری می‌ تواند ذهن شما را فعال نگه ‌دارد. رژیم غنی از اسید‌های چرب امگا ۳، پروتئین، آنتی اکسیدان ها، میوه ‌ها و سبزی‌ ها و ویتامین ب و میزانن متعادلی از مواد نشاسته ‌ای یا کربوهیدرات های پیچیده، سلامت مغز را حفظ می ‌کند.

خواب کافی

نداشتن خواب کافی می ‌تواند اثراتی منفی بر سلامت مغز داشته باشد.

ورزش و فعالیت بدنی منظم

برای حفظ سلامت مغز ورزش و فعالیت بدنی فراموش نشود. در واقع ورزش‌ می تواند گردش خون را فعالل کند، توازن و هماهنگی بدن را بهبود بخشد و به جلوگیری از بیماری‌‌ هایی که خطر زوال عقل یا دمانس را می‌ افزایند، مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت کمک کند.

کاهش استرس

برای داشتن مغزی سالم باید شرایط استرس زا را کاهش دهید. شرکت در تمرین ‌های یوگا، گذراندن وقتت با دوستان یا انجام سایر فعالیتهای کاهنده استرس به حفظ توانایی یادگیری و قدرت حافظه کمک می‌ کند.
به سر گذاشتن کلاه ایمنی و بستن کمربند ایمنی در حین رانندگی با موتور و ماشین به اجتناب از صدمه‌ خوردن مغز که می ‌تواند با افزایش خطر زوال عقل یا دمانس همراه باشد کمک کند.

دوری از عادت های ناسالم

برای حفظ سلامت مغز باید از عادات بد و ناسالم پرهیز کنید. سیگار کشیدن و داروهای روانگردان میی ‌توانند باعث افزایش خطر ابتلا به دمانس و زوال قدرت شناختی شوند.

کنترل سلامت بدنی

حفظ وزن متناسب، ورزش‌کردن، خوردن غذای متعادل و مغذی و کنترل ‌کردن استرس می ‌تواند به کاهشش خطر ابتلا به بیماری‌ هایی که بر مغز تاثیر می گذارند مانند دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا کمک کند.

توجه به سابقه بیماری ها در خانواده

اگر با توجه به سابقه خانوادگیتان در معرض ابتلا به زوال عقل یا دمانس در دوران سالمندی هستید، با پزشک تان در مورد شیوه‌‌ های حفظ سلامت مغز و جلوگیری یا کند کردن پیشرفت زوال قوه شناختی مشورت کنید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: iribnews.ir