ماری جوانا که نام دیگر آن علف است یک ماده مخدر است که اخیرا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و دارای تاثیرات روانگردان و عوارض زیادی است که در ادامه به آنها می پردازیم.

ماری جوانا یا علف چیست؟

ماری جوانا یک اصطلاح عامیانه برای از گیاه شاهدانه است. شاهدانه یکی از قدیمی ترین مواد روان گردان است. ماری جوانا که علف نیز نامیده می شود، از گیاه شاهدانه تولید می شود. گل شاهدانه که تا 5 متر رشد می کند بیشتر در آسیای مرکزی می روید.

برگ ها، ساقه ها، جوانه های گل و عصاره گیاه بخش های قابل خوردن گیاه هستند و قابل حل در چای نیز می باشند. ماری جوانا به شکل سیگار دود می شود. ترکیبات زیادی در ماری جوانا وجود دارد، اما دانشمندان معتقدند یکی از این ترکیبات مسئول تاثیرات روانگردان ماری جوانا است. این ترکیب تترا هیدروکانبینول Tetrahydrocannabinol یا THC نامیده می شود.

THC به گیرنده های کانابینوئید* Cannabinoid receptor در سراسر بدن متصل می شود. تاثیر روان گردانی و سرخوشی حاصل از ماری جوانا به این دلیل است که THC به بخش هایی از مغز متصل می شود که مسئول لذت و ادراک زمان و درد هستند.

* گیرنده های کانابینوئید Cannabinoid receptor : در سراسر بدن پخش شده اند و در فعالیت های مختلف فیزیولوژیکی مانند احساس درد، اشتها، خلق و خو و حافظه موثر هستند.


این اتصال باعث تجمع مواد شیمیایی می شود که باعث تحریک و تولید دوپامین dopamin می شود. دوپامین ماده شیمیایی است که باعث ایجاد حس خوب در بدن می شود و بخشی از سیستم پاداش است.

مصرف ماری جوانا با بروز بیماری های روحی مانند اسکیزوفرنی، در ارتباط است. به علاوه افرادی که ماری جوانا می کشند بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیمای هایی مانند برونشیت، سکته مغزی و نارسایی قلبی هستند.


ماری جوانا و مصرف دارویی آن

ماری جوانا به شکل دارویی برای بهبود تهوع، افزایش اشتها، تسکین درد، کاهش اضطراب و حتی کاهش حملات صرع استفاده می شود. بررسی ها در مورد تاثیرات دارویی ماری جوانا در حال انجام است. به عنوان مثال برخی بررسی هایی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده نشان داده اند که ترکیب THC در این گیاه باعث بهبود حافظه می شود.


عوارض ماری جوانا

تاثیرات بلند مدت

عوارض مصرف ماری جوانا ترسناک ترین ماده مخدر

تاثیرات بلد مدت ماری جواتا عبارتند از :

  • از دست دادن تعادل
  • تغییر در درک زمان
  • تغییر در بینایی و شنوایی
  • خواب آلودگی
  • قرمز شدن چشم ه
  • افزایش اشتها
  • شل شدن عضلات
  • بالا رفتن ضربان قلب

 در ساعت اول کشیدن ماری جوانا خطر حمله قلبی فرد مصرف کننده پنج برابر می شود. به دلیل اختلال در حافظه و کاهش توانایی در حل مشکلات عملکرد فرد در مدرسه نیز دچار مشکل می شود.


تاثیرات بلند مدت

مصرف بلند مدت ماری جوانا باعث بروز علائم روان پریشی می شود. به علاوه این گیاه باعث آسیب دیدن قلب و ریه ها می شود، علائم برونشیت را بدتر می کند و باعث سرفه و خس خس سینه می شود. ماری جوانا توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها و بیماری های ریه را کاهش می دهد.


تاثیر ماری جوانا بر روی بخش های مختلف بدن

زمانی که ماری جوانا را به شکل دود استنشاق کرده و وارد ریه هایتان می کنید، به سرعت وارد جریان خون شده و راه خود را به سمت مغز و دیگر اندام پیدا می کند. زمانی که ماری جوانا را می خورید یا به صورت مایع مصرف می کنید، جذب آن مدت بیشتری طول می کشد.

اثرات ماری جوانا بر بدن خیلی سریع است. اثرات بلند مدت آن بستگی به چگونگی مصرف و میزان مصرف آن دارد. از آنجایی که مصرف این گیاه مخدر مدت ها غیرقانونی بوده، انجام بررسی و تحقیق در مورد آن برای دانشمندان کمی سخت بوده است. در ادامه به بررسی تاثیرات مضر این ماده مخدر بر روی بدن می پردازیم.


تاثیر ماری جوانا بر دستگاه تنفسی

دود ماری جوانا هم مانند دود سیگار از مواد سمی و شیمیایی مختلفی ساخته شده که مسیر ریه را تحت تاثیر قرار داده و آسیب می زند. اگر به طور منظم سیگار می کشید، بیشتر در معرض خس خس سینه، سرفه و تولید خلط هستید. به علاوه احتمال بروز برونشیت و عفونت های ریه نیز در شما بیشتر خواهد شد. ماری جوانا ممکن است بیماری های تنفسی مانند آسم و فیبروز کیستیک را نیز وخیم تر سازد. دود ماری جوانا حاوی مواد سرطان زاست. این ماده مخدر این قابلیت را دارد که مصرف کننده را به سرطان ریه مبتلا سازد. با این حال بررسی های مربوط به این مسئله دارای نتایج مختلفی بوده اند و تحقیقات بیشتری نیاز است.


تاثیر ماری جوانا بر سیستم گردش خون

THC از ریه ها وارد گردش خون شده و در سراسر بدن پخش می شود. طی چند دقیقه ضربان قلب افزایش پیدا می کند. سریع شدن ضربان قلب ممکن است تا سه ساعت طول بکشد. برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی هستند، افزایش ضربان قلب خطر بروز حمله قلبی را افزایش می دهد.

یکی از تاثیراتی که اخیرا مربوط به ماری جوانا ثبت شده قرمز شدن چشم هاست. ماری جوانا باعث می شود عروق خونی چشم ها گشاد شوند و به همین دلیل چشم ها قرمز خواهند شد. ماری جوانا می تواند رشد عروق خونی را که سلول های سرطانی را تغذیه می کنند، متوقف کند، اما شکل دارویی آن این خاصیت را دارد و باید تحت نظر پزشک مصرف شود.


تاثیر ماری جوانا بر سیستم عصبی مرکزی

عوارض مصرف ماری جوانا ترسناک ترین ماده مخدر

زمانی که دود ماری جوانا را استنشاق می کنید، وارد شدن THC به جریان خون زیاد طول نمی کشد. از جریان خون به سرعت وارد مغز و سایر اندام ها می شود. زمانی که ماری جوانا را به شکل خوراکی یا نوشیدنی مصرف می کنید، جذب THC آن کمی آهسته تر انجام می شود.

THC باعث می شود مغز مقدار زیادی دوپامین آزاد کند که یک ماده شیمیایی است که باعث ایجاد حس خوب می شود. این ماده ادراک حسی و درک زمان را افزایش می دهد، بنابراین قضاوت دچار اختلال می شود. به علاوه بعد از تاثیر ماری جوانا ایجاد خاطرات جدید نیز مشکل خواهد شد. همچنین تغییراتی در مخچه و هسته های قاعده بروز می کند که تعادل و هماهنگی را مختل می سازد. تمام این تغییرات به این معناست که نباید رانندگی کنید.

مصرف زیاد ماری جوانا یا نوعی از آن با غلظت بالای THC ممکن است باعث توهم و هذیان شود. طبق بررسی های انجام شده بین مصرف ماری جوانا و برخی مشکلات روحی مانند افسردگی و اضطراب نوعی ارتباط وجود دارد، اما برای درک این نوع ارتباط بررسی های بیشتری لازم است. در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، مصرف ماری جوانا باعث بدتر شدن علائم می شود.

زمانی که اثر بخشی ماری جوانا تمام می شود، ممکن است احساس افسردگی یا خستگی کنید. در برخی نیز مصرف ماری جوانا باعث بروز اضطراب می شود. حدود 9 درصد از مصرف کنندگان ماری جوانا دچار اعتیاد به آن می شود. علائم ترک ماری جوانا عبارتند از تحریک پذیری، بی خوابی و از دست دادن اشتها.

در افراد کم سن و سال که مغز هنوز به طور کامل شکل نگرفته، ماری جوانا می تواند تاثیر طولانی مدت بر روی فکر و حافظه بگذارد. اگر از ماری جوانا در دوران بارداری مصرف کنید، بر روی مغز نوزاد تاثیر می گذارد و نوزاد بیشتر در معرض مشکلاتی مانند اختلال در حافظه، تمرکز و مهارت های حل مساله خواهد بود.

اثر فارماکولوژیک مربوط به ماری جوانا در سراسر سیستم عصبی مرکزی گسترش پیدا می کند. تصور می شود ماری جوانا در داروها باعث تسکین درد و التهاب می شود. به علاوه برای کنترل اسپاسم ها و تشنج نیز کاربرد دارد.


تاثیر ماری جوانا بر سیستم گوارش

مصرف دود ماری جوانا باعث سوزش و خارش در دهان یا گلو می شود. زمانی که THC را به شکل خوراکی مصرف می کنید، در کبد پردازش می شود. ماری جوانا به شکل دارو باعث بهبود تهوع و استفراغ می شود و اشتها را افزایش می دهد که برای مبتلایان به سرطان و ایدز مفید خواهد بود تا عمر طولانی تری داشته باشند.


تاثیر ماری جوانا بر سیستم ایمنی

برخی بررسی ها نشان داده اند که THC بر روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد. بررسی های که بر روی نمونه های حیوانی انجام شده، نشان داده اند که THC به سیستم ایمنی آسیب می رساند و فرد مصرف کننده را در مقابل بیماری ها تحریک پذیرتر خواهد کرد.تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

 
X