کبد چرب و سیاه دانه
 سیاه دانه یکی از دانه های سالم و دارای خواص زیادی است که در این مطلب به تاثیر آن بر کبد چرب اشاره می شود

 تاثیر سیاه دانه بر کبد چرب

 با توجه به شیوع روز افزون کبد چرب غیرالکلی نیاز به راهکارهایی برای پیشگیری و درمان این بیماری روز به روز بیشتر احساس می‌شود، زیرا عدم درمان بیماری منجر به پیشرفت آن به سمت سیروز کبدی می‌شود که درمان آن تنها با روش‌های پیچیده‌ای مانند پیوند کبد امکان پذیر است.

 بیشتر بدانید : روغن سیاه دانه چه خواصی دارد؟

دکتر آزیتا حکمت دوست، مجری طرح پژوهشی "بررسی اثر مکمل یاری با سیاه دانه بر چربی‌های خون-آنزیم‌های کبدی-فاکتورهای التهابی و میزان استیاتوز کبدی در بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی" و عضو هیئت علمی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره گفت: در حال حاضر تنها راهکار درمانی تأیید شده برای درمان کبد چرب تغییر سبک زندگی و کاهش وزن آهسته است.

در این مطالعه ما به بررسی تأثیر مصرف دو گرم سیاه دانه در روز به همراه رژیم کاهش وزن در مقایسه با کاهش وزن به تنهایی پرداختیم.

 در این مطالعه ۵۰ نفر بیمار مبتلا به کبد چرب غیر الکلی شرکت داشتند که به ۲۵ نفر از آنها به مدت دوازده هفته روزانه دو گرم سیاه دانه داده شد نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه دو گرم سیاه دانه در کنار رژیم کاهش وزن در مقایسه با کاهش وزن به تنهایی باعث کاهش التهاب و درصد چربی رسوب شده در سلول‌های کبدی می‌شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حکمت دوست در پایان گفت: توصیه می‌شود مطالعات آینده با دوزهای بیشتر سیاه دانه انجام شود زیرا به نظر می‌رسد دوزهای بالاتر ممکن است تأثیر بیشتری داشته باشند.


 بیشتر بدانید : خواص سیاه دانه از درمان دیابت تا درمان سرطان + عوارض سیاه دانه

بیشتر بدانید : چرا سرطان را با روغن سیاه دانه درمان نمی کنند؟!!!

بیشتر بدانید : موثرترین راه درمان کبد چرب

بیشتر بدانید : چرب شدن کبد چه علائمی به همراه دارد؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir