انحراف شست پا که بونیون نامیده می شود یک مشکل وراثتی محسوب می شود، اما این مشکل قابل پیشگیری است که در ادامه به آن اشاره می شود

چطور از انحراف شست پا پیشگیری کنیم؟

 این بیماری یک بدشکلی پیش رونده در پاست که به علت بیرون زدگی تدریجی مفصل انگشت اول پا و به دنبال آن انحراف  این انگشت به سمت انگشت دوم پا ایجاد می‌شود. مجموعه این تغییرات به علت درد، کاهش حرکت انگشتان، تغییر شکل مفصل و فشاری که انگشت اول به انگشت‌های مجاور می‌آورد باعث اختلال در راه رفتن فرد می‌شود.

دو عامل وراثت و انتخاب کفش نامناسب در ایجاد و تشدید این عارضه در افراد موثراست. وراثت در پدید آمدن این عارضه نقش اول را دارد اما انتخاب کفش نامناسب می‌تواند تشدید کننده عامل اول باشد.

برای  این که بتوانیم انگشت منحرف شده را به محل اصلی برگردانیم و فشار را از انگشت‌های مجاور برداریم، استفاده از اسپلینت‌های مخصوص توصیه می‌شود که انواع مختلفی دارند؛ نوعی از این اسپلینت‌ها وجود دارد که تمام پارچه‌ای طراحی شده  است و بر اساس اصول سه نقطه فشار سعی بر اعمال فشار روی مفصل دارد تا باعث اصلاح انحراف انگشتان شود.

این وسیله که با نام لا انگشتی کاربرد دارد آن چنان توصیه نمی‌شود؛ چراکه انگشت شست قوی‌تر است و می‌تواند انگشت دوم را همراه خود به سمت بیرون هدایت کند.

بیشتر بدانید : درباره بونیون چه می دانید؟

بیشتر بدانید : انحراف شست پا یا بونیون bunion چیست؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

خانم‌ها بعد از سن یائسگی یعنی در سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی بیشتر دچار کبد چرب می‌شوند. البته مصرف داروهای استروژن در زمان یائسگی می‌تواند از بروز کبد چرب جلوگیری کند اما باید توجه کرد که مصرف مقادیر زیاد این هورمون‌ها نیز خود سبب بروز کبد چرب می‌شود.

دکترعلویان فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد  درباره بروز کبد چرب در زنان، گفت: کبد چربِ حاملگی یک حالت نادر، جدی و تهدید کننده است که در موارد کمی در سه ماه آخر بارداری رخ می‌دهد.وی با بیان این که البته احتمال وقوع کبد چرب حاملگی یک در هر ۱۰ هزار مورد است، افزود: این بیماری ممکن است در حاملگی‌های اول، دوقلویی و جنین مذکر رخ دهد. درمان این حالت، ختم حاملگی است.

بیشتر بدانید : آیا طب سنتی می تواند کبد چرب را درمان کند؟

بیشتر بدانید : 4 قدم موثر برای درمان کبد چرب


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X