آیا مس واقعا دشمن کروناست؟
 فلز مس فلزی است که به استفاده از آن در آشپزخانه بسیار توصیه می شود و به تازگی دانشمندان دریافته اند که این فلز در پیشگیری از کرونا نیز موثر است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم

مس از بروز کرونا پیشگیری می کند؟

طبق تحقیقات جدید که توسط محققان انجام شده فلز مس در چند ساعت ویروس کرونا را از بین می‌برد! طبق گفته یک دانشمند انگلیسی، دستگیره‌های در‌های خانه و مکان‌های دیگر باید از جنس مس باشند تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

پایگاه خبری دیلی میل نوشت؛ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند روی پلاستیک و فولاد سه روز باقی بماند و باعث انتقال ویروس کرونا شود اما مس به دلیل خاصیت ضد باکتریایی خود طی چهار ساعت ویروس را از بین می‌برد.

بیشتر بدانید : ویروس کرونا چه تاثیری بر بیضه ها و سیستم تناسلی مردان می گذارد؟

بیشتر بدانید : فواید علمی برای استفاده از ظروف مسی

بیشتر بدانید : خواص مس برای سلامت بدن

افراد با لمس دستگیره‌های پلاستیکی و فولادی باعث انتقال ویروس می‌شوند اما در دستگیره‌های مسی، ویروس بعد از مدتی از بین می رود. ویلیام کیویل میکروبیولوژیست ارشد دانشگاه ساوت همپتون گفت: "انگلیس وقتی به دنبال استفاده از مس در مناطق عمومی بود از بسیاری از کشورها عقب ماند؛ دستگیره درها، چرخ دستی‌های خرید، نرده‌های مخصوص حمل و نقل عمومی و حتی تجهیزات بدنسازی باید با فلز مس پوشانده شوند". طبق گفته محققان هنگامی که ویروس کرونا روی فلز مس فرود می‌آید، یون‌های این فلز به غشای لیپید ویروس حمله می کنند و DNA این ویروس را از بین می‌برند.

پروفسور کیویل که بیش از دو دهه است در حال مطالعه درباره آثار ضدمیکروبی مس است، گفت: برای صفحه‌های نمایش در رستوران‌ها و دستگاه‌های پرداخت نقدی نیز می‌توان از فلز مس برای پیشگیری از انتقال  ویروس کرونا استفاده کرد.

پیشتر نیز یک مطالعه در آمریکا نشان داد، تختخواب‌های بیمارستانی در آمریکا که از جنس مس بودند به طور متوسط ۹۵ درصد کمتر از دیگر تختخواب‌ها عفونت‌ها را در خود جا داده بودند! محققان دانشگاه علوم پزشکی در کارولینای جنوبی در آن زمان نوشتند که تختخواب‌های مسی می‌توانند به پزشکان در کنترل و پخش نکردن عفونت‌های ویروسی کمک کنند.

بیشتر بدانید : آیا حس بویایی بیماران کرونایی برمی گردد؟

بیشتر بدانید : کمبود مس در بدن چه علایمی دارد + عوارض مصرف بیش از حد مس

بیشتر بدانید : ظروف مسی واقعا برای سلامت مفید هستند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khabaronline.ir