آیا حس بویایی بیماران کرونایی برمی گردد؟
 یکی از علائم کرونا کاهش حس بویایی است که بسیاری از بیماران نگرانند بعد ز بهبود حس بویایی به حالت قبل برنگردد، در این مطلب به بررسی آن می پردازیم

حس بویایی در ۸۰ درصد بیماران کرونایی برمی‌گردد

ابراهیم رزم پا استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره از دست دادن حس بویایی و چشایی به علت ابتلا به ویروس کرونا افزود: اختلال چشایی و بویایی مکمل هم است و به هم ارتباط دارند. یعنی کسی که حس بویایی خود را از دست بدهد، حس چشایی او هم دچار اشکال خواهد شد. در اوایل اسفند و زمانی‌ که بیماری ناشی از ویروس کرونا شایع شد، با تعداد زیادی بیمار با اختلالات بویایی و چشایی روبه‌رو شده بودیم.

بیشتر بدانید : برای بهبود حس بویایی بعد از عفونت ویروسی مانند کرونا چه کنیم؟

بیشتر بدانید : چرا کرونا باعث کاهش حس بویایی می شود؟

بیشتر بدانید : حس بویایی فرد مبتلا به کرونا در روز چندم از بین می رود؟

اختلال حس بویایی و چشایی در برخی بیماری‌ها رخ می‌دهد، اما با بررسی بیشتر متوجه شدیم که این حالت طبیعی نیست. در آن زمان هنوز این دو علامت از علایم بیماری کرونا در جهان به ثبت نرسیده بود و با بررسی بیشتر به این نتیجه رسیدیم که این دو اختلال به بیماری کرونا مرتبط است.

در تحقیقات مشخص شد حدود یک سوم افراد مبتلا به کووید-۱۹ به نحوی اختلالات بویایی داشتند و در برخی بیماران هم تنها علامت بیماری کرونا محسوب می‌شد. یعنی ممکن است بیمار جز این علامت هیچ‌گونه علایم دیگری از بیماری را نداشته باشد.

تحقیقات در این زمینه در کشور به ویژه در بیمارستان مسیح دانشوری که بیشترین بیمار را داشت ادامه یافت و الان به جز علایم اصلی سرفه، تب، تنگی نفس، اختلالات بویایی و چشایی، پوستی و گوارشی از همه جدیدتر علایم مغزی نیز اضافه شده که به شکل سکته‌های مغزی یا انسداد عروق مغزی دیده شده است.

وی درباره تفکیک عوارض سرماخوردگی و کرونا نیز اظهار کرد: "در گذشته هم این تجربه وجود داشت که افراد با سرماخوردگی ساده حس بویایی و چشایی‌شان را تا یک سال از دست می‌دادند، البته بیمارانی که دچار این عارضه می‌شوند بهبود می‌ یابند."

ویروس کرونا جهش یافته خانواده ویروس سرماخوردگی است که قبلا بیماری‌های فوقانی تنفسی ایجاد می‌کرد. حس بویایی درصد کمی از افراد ممکن است بر نگردد که البته این هم بستگی به زمان دارد.

بیشتر بدانید : آیا با سرد شدن هوا کرونا دوباره برمی گردد؟

بیشتر بدانید : آیا مصرف نوشیدنی های سردخطر مبتلا شدن به کرونا ویروس را افزایش می دهد؟

بیشتر بدانید : علائم بیماری کرونا به روز شد،از اختلال حس بویایی تا سردرد خیلی شدید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: entekhab.ir