روش‌های طبیعی برای کاهش نفخ شکم
 نفخ مشکلی طبیعی است که همه آن را تجربه کرده اند که با رعایت نکات ساده می توان از بروز آن پیشگیری کرد

 نفخ شکمتان را با این راهکارها کاهش دهید

شکم متورم، آروغ زدن، نفخ شکم و درد همه از علائم متداول نفخ شکم هستند. هرازچند گاهی با این مشکلات متداول گوارشی دست به گریبان می‌شویم به گونه‌ای که در فعالیت‌های روزمره‌مان تداخل ایجاد می‌کنند. هنگامی که مجبورید بیرون بروید نفخ شکم باعث افزایش ناراحتی و آزار می‌شود به‌ویژه به دلیل نفخ شکم نمی‌توانید در لباس بیرون احساس راحتی داشته باشید. این وضعیت آزاردهند موقتی است و در ادامه چند روش اثبات شده علمی برای کاهش سریع نفخ شکم توضیح داده شده است.

از پرخوری بپرهیزید 

به طور معمول احساس نفخ بعد از خوردن یک وعده غذایی حجیم و زیاد به‌ویژه هنگام تندتند غذا خوردن ایجاد می‌شود. هنگامی که به سرعت غذا می‌خورید متوجه میزان مصرف خود نمی‌شود در نتیجه زیاده‌روی می‌کنید و بعد از آن احساس نفخ و پر شدن دارید، بنابراین سعی کنید بشقاب خود را بیش از حد با غذا پر نکنید و آگاهانه و آهسته جویدن غذا را تمرین کنید.

حواستان به آلرژی غذایی و عدم تحمل باشد

آلرژی غذایی و عدم تحمل نیز باعث ناراحتی و احساس گرما در شما می‌شود. اگر بعد از خوردن یک ماده غذایی خاص احساس تورم کرده‌اید می‌تواند نشانه عدم تحمل غذایی یا آلرژی باشد.

لاکتوز، فروکتوز، تخم مرغ و گلوتن برخی از مواد رایج برای ایجاد عدم تحمل به شمار می‌آیند. برای برخی افراد هضم این مواد غذایی را که منجر به درد شکمی می‌شوند سخت است.

از بلعیدن هوا یا گازها پرهیز کنید

هنگام مصرف نوشیدنی‌های گازدار، آدامس جویدن یا نوشیدن مایعات با نی هوا و گازهای زیادی بلعیده می‌شود. نوشیدنی‌های گازدار حاوی حباب‌های دی اکسید کربن پس از رسیدن به معده از مایع آزاد می‌شوند. هنگام آدامس جویدن یا نوشیدن مایعات با نی نیز هوای زیادی بلعیده می‌شود که باعث ناراحتی در شکم می‌شود.

حواستان به مصرف غذاهای پر فیبر باشد

اگر اغلب از مشکل نفخ شکم رنج می‌برید باید مراقب مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد فیبر باشید. برخی از مواد غذایی حاوی مقدار زیاد فیبر می‌توانند مقادیر زیادی گاز تولید کنند حبوبات مانند لوبیا و عدس از جمله این مواد غذایی هستند، همچنین غذاهای چرب نیز هضم را کند کرده و برای افرادی که از مشکلات نفخ شکم رنج می برند مشکل ایجاد می‌کنند.

در فاصله‌هایی منظم غذا بخورید

فاصله زیاد بین زمان وعده‌های غذایی منجر به تولید گاز توسط باکتری‌های روده می‌شود. در طول روز وعده‌های غذایی کمی بخورید تا سیستم هضم بدن در حال حرکت باشد. بین وعده‌های غذایی خوردن یک مشت آجیل یا چند واحد میوه به جلوگیری از بروز نفخ و تورم شکم کمک می‌کند.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند

سلامت بد روده یکی از دلایل عمده نفخ شکم محسوب می‌شود، بنابراین برای خلاص شدن از شر آن پروبیوتیک‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. پروبیوتیک‌هایی مانند ماست، کفیر و ترشی به افزایش تعداد باکتری‌های خوب روده و تسریع روند هضم کمک می‌کنند. نتایج چندین مطالعه نشان می‌دهند پروبیوتیک‌ها تولید گاز و نفخ را در افرادی که مشکلات گوارشی دارند کاهش می‌دهد.

مصرف سدیم را کم کنید

میان‌وعده‌های غذایی حاوی مقدار زیادی سدیم احساس گرفتگی در شکم ایجاد می‌کنند. سدیم با احتباس آب در بدن باعث تورم و نفخ شکم می‌شود، بنابراین بهتر است میزان مصرف نمک و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.

اگر اغلب از مشکل نفخ شکم رنج می‌برید یا به نفخ مزمن مبتلا هستید به گونه‌ای که زندگی روزمره‌تان را مختل می‌کند به پزشک مراجعه کنید، همچنین نفخ می‌تواند به دلیل برخی از مسائل اساسی زمینه ای نمایان شود که در صورت عدم درمان تشدید می‌شود.

 بیشتر بدانید : این خوراکی ها ضدنفخ هستند!

بیشتر بدانید : 12 دلیل برای نفخ ناگهانی

 بیشتر بدانید : علت این افزایش وزن نفخ است یا چاقی؟؟

بیشتر بدانید : نفخ غیر طبیعی را جدی بگیرید، نفخ شدید نشانه بیماری های جدی!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com