توصیه های بهداشتی برای زخم پای دیابتی
افراد دیابتی با رعایت کردن برخی نکات می توانند از بروز زخم پای دیابتی پیشگیری کنند

دیابتی ها مراقب زخم پاهایشان باشند

پاهایتان را هرروز بررسی کنید

این کار به شما کمک می‌کند تا مشکلات احتمالی را سریع مشاهده و قبل از این که وخیم‌تر شوند درمان کنید. می‌توانید از یک آینه برای دیدن پاهای خود استفاده کنید یا از یک نفر دیگر بخواهید که پاهای شما را بررسی کند.

پاهایتان را بشویید

پاهای خود را با صابون و آب گرم بشویید. اول امتحان کنید که آب خیلی داغ نباشد. دمای ۳۲ تا ۳۵ درجه مطمئن است. پس از شستن و خشک‌کردن پاها، پودر بچه یا آرد ذرت بین انگشتان خود بزنید.

ناخن‌هایتان را کوتاه کنید

ناخن‌های خود را به صورت صاف با ناخنگیر کوتاه کنید. گوشه‌های ناخن‌ها را کوتاه نکنید تا از بریدگی در پوست و فرورفتن ناخن در گوشت انگشت جلوگیری کند.

همراه با کفش جوراب بپوشید

با پای برهنه یا فقط با جوراب راه نروید، حتی زمانی که داخل خانه هستید. ممکن است پای خود را روی چیزی بگذارید که باعث بریدگی پای شما شود و نفهمید که آسیب دیده‌اید.

از پاهایتان در برابر دما محافظت کنید

برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی روی انگشتان پای خود کرم ضد آفتاب بمالید. پاهای خود را دور از گرما و آتش نگه دارید. کیسه آب گرم روی پاهای خود قرار ندهید.

خون‌رسانی

پاهای خود را زمانی که نشسته‌اید بالا نگه دارید. در طول روز انگشتان پای خود را تکان دهید. مچ پای خود را بالا و پایین یا بیرون و داخل دهید تا خون در پاها و ساق‌های شما جریان یابد. جوراب‌های تنگ یا جوراب‌های کشی نپوشید.

بیشتر بدانید : نکاتی مهم درباره تاثیر دیابت بر پاها!؟

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

بیشتر بدانید : بهترین خوراکی ها برای افراد دیابتی در وعده صبحانه

بیشتر بدانید :  ترمیم زخم های دیابتی با رژیم غذایی

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com