لخته شدن خون از عوارض مصرف دوز بالای میتامین E
مصرف دوز بالای مکمل ویتامین E می تواند مضر باشد و خطراتی مانند لخته شدن خون به همراه داشته باشد

مصرف زیاد ویتامین ای می تواند خون را لخته کند

تاکنون ۱۳ ویتامین شناخته شده است؛ این ویتامین‌ها دو نوع ویتامین محلول در آب و محلول در چربی هستند. ویتامین‌های محلول در آب باید به دفعات بیشتری مصرف شوند زیرا نمی‌توانند در بدن ذخیره شوند و از طریق ادرار از بدن رفع می‌شوند. ویتامین‌های محلول در چربی را می‌توان در بافت‌های چربی بدن ذخیره کرد. ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین‌های  A، D، E و K هستند.

نداشتن مقدار کافی ویتامین خاص می‌تواند منجر به کمبودهایی در بدن و باعث بیماری شود. با این حال، وجود بیش از حد ویتامین می‌تواند به همان اندازه برای سلامتی مضر باشد.

طبق گفته کلینیک مایو ایالات‌متحده، ویتامین E برای خون سالم، بینایی، سلول‌های مغز و سیستم تولید مثلی سالم مهم است همچنین دارای قدرت آنتی‌اکسیدانی است که با رادیکال‌های آزاد مضر در بدن مبارزه می‌کند. اگر به طور مداوم ۱۵ میلی‌گرم ویتامین E توصیه شده خود را در روز دریافت نکنید باعث بیماری می‌شود.

ویتامین E را می‌توان در چندین منبع غذایی مانند لبنیات، روغن زیتون، بادام و غلات غنی شده یافت همچنین می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی مصرف شود. طبق گفته کلینیک مایو اکثر مردم به مکمل‌های ویتامین E نیاز ندارند. از آنجایی که ویتامین E در سلول‌های چربی بدن ذخیره می‌شود، مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث مسمومیت یا مصرف بیش از حد ویتامین E شود.

طبق گفته موسسه ملی بهداشت، بیشترین میزان ویتامین E که یک بزرگسال می‌تواند بدون عارضه مصرف کند، ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. مصرف بیش از حد ویتامین E می‌تواند باعث رقیق شدن خون و منجر به بیماری‌های جدی مانند سکته شود.

محققان هیچ تاثیر مضر دریافت ویتامین E از طریق غذا را کشف نکرده‌اند اما دوزهای بالای مکمل‌های ویتامین E می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لخته شدن خون و خونریزی شود.

بیشتر بدانید : منابع غذایی ویتامین E

بیشتر بدانید : مناسب ترین زمان برای مصرف ویتامین ها

بیشتر بدانید : تاثیر ویتامین E بر خانم ها

بیشتر بدانید : نقش ویتامین E در سلامت و افزایش رشد مو

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :isna.ir