اتفاقاتي که طي يک روز پرمشغله رخ مي دهد، اما برخي از افراد قادر نيستند آنها را به ياد بياورند، مي تواند به دنبال يک خواب راحت و عميق طي شب يک بار ديگر احيا شود.
 


بر اساس بررسی پژوهشگران، خواب راحت در ساعات شب ، ضمن اینکه موجب طولانی شدن عمر می‌شود به عملکرد بهتر حافظه نیز کمک می‌کند. 
پژوهشگران می‌گویند اتفاقاتی که طی یک روز پرمشغله رخ می‌دهد، اما برخی از افراد قادر نیستند آنها را به یاد بیاورند، می‌تواند به دنبال یک خواب راحت و عمیق طی شب یک بار دیگر احیا شود.
در جریان تحقیقاتی تازه، محققان دانشگاه شیکاگو از داوطلبان خواستند کلمات ساده را به یاد آورند.
بسیاری از افراد مورد مطالعه گفتند که حافظه آنها در ساعات پایانی روز، آنان را یاری نمی‌کند، اما کسانی که شب را به خوبی خوابیده بودند، صبح روز بعد حافظه بهتری داشتند.
پژوهشگران ضمن انتشار مقاله ای در نشریه "نیچر" گفتند که مغز می‌تواند خاطرات را از فراموشی نجات دهد.
وقتی ابتدا از مغز خواسته می‌شود چیزی را به یاد آورد، خاطره مربوطه در یک وضعیت "ناپایدار" قرار دارد. به این معنی که امکان از میان رفتن آن وجود دارد.
مغز به تدریج خاطراتی را که مهم تلقی می‌شود تقویت و وارد وضعیت "پایدار" می‌کند.
با این حال پژوهشگران دانشگاه شیکاگو اشاره کردند که امکان دارد یک خاطره "پایدار" بار دیگر وارد مرحله "ناپایدار" شود.
دکتر دنیل مارگولیاش، یکی از نویسندگان مقاله، گفت: "خواب ، خاطرات را تقویت و از آنها در برابر اختلالات یا فرسودگی محافظت می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد خواب خاطرات را بازیابی یا احیا می‌کند."
او افزود: "در صورتی که عملکرد حافظه افت کند، خواب ممکن است آنچه را از دست رفته است احیا کند."
کریم نادر، از دانشکده فیزیولوژی دانشگاه مک گیل در مونترال، می‌گوید خواب به برخی خاطرات کمک می‌کند به شکل "رسیده" و نهایی برسد و همچنین خاطرات کم اهمیت را حذف می‌کند. 

 خواب خوب،رمز عمر طولانی تر
همچنین بر اساس بررسی و تحقیقاتی دیگر دانشمندان تصور می‌کنند که رمز عمر طولانی تر زن ها نسبت به مردها را کشف کرده اند و آن کیفیت بهتر خواب در زن هاست.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی، گروهی از دانشمندان در آمریکا دریافته اند که زن ها از خواب بهتری نسبت به مردها برخوردارند.
زن ها همچنین کمتر از مردها از عوارض کم خوابی یا بی خوابی رنج می‌برند.
محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا پی بردند که کم خوابی می‌تواند بر میزان ترشح هورمون های بدن تاثیر بگذارد و به تولید مواد شیمیایی مضر منجر شود.
دکتر "الکساندر وونتزاس" سرپرست گروه پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که عادت های خواب زنان به گونه ای شکل گرفته است که به آنها کمک کند بر مشکل نوزادان گریان و شب های پرمزاحمت فائق آیند.
او گفت به این ترتیب تصور می‌کند که می‌توان علت این قضیه را که چرا زنان به طور متوسط چندین سال بیش از مردان عمر می‌کنند توضیح داد.
دانشمندان طی آزمایش های خود تاثیر دو ساعت کم خوابی در شب را بر 25 مرد و زن 20 تا 30 ساله مطالعه کردند. افراد مورد مطالعه پس از یک هفته، خواب آلودتر شدند و در تست های هوشیاری، ضعیف تر از معمول عمل کردند.
براثر کم خوابی، میزان یک نوع ماده شیمیایی به نام "سایتوکینز"، که سبب ایجاد التهاب می‌شود، در بدن هر دو جنس افزایش یافت، اما افزایش ماده دیگری به نام "آلفا، عامل مرگ سلول های غددی"، (تی ان اف-آلفا) که می‌تواند به چاقی مفرط یا دیابت دامن بزند، تنها در مردها مشاهده شد.
دکتر وونتزاس گفت: "زن ها بهتر می‌خوابند، بنابراین آیا این می‌تواند یکی از علل عمر طولانی تر آنها باشد؟"
وی افزود: "افزایش میزان "تی ان اف-آلفا"، مردان را به خاطر کم خوابی در معرض خطرات جسمانی بیشتری قرار می‌دهد."
پژوهش نشان داد که زن ها شبانه 70 دقیقه به خواب عمیق فرو می‌روند اما این میزان برای مردها تنها 40 دقیقه است.
دکتر وونتزاس گفت اگر مردها بتوانند از عادات خوابی زن ها برخوردار شوند، شاید بتوان شکاف موجود در طول عمر را پر کرد. 

 ساعت بدن
"نیل استنلی" ، از "واحد پژوهشی داروشناسی روانی انسان" در دانشگاه "ساری" (Surrey) به بی بی سی گفت که نتیجه گیری های کلی درباره تاثیر خواب دشوار است، زیرا عادات خواب در هر فرد متفاوت است.
این پژوهش نشان داد زن ها شبانه 70 دقیقه به خواب عمیق فرو می‌روند اما این میزان برای مردها تنها 40 دقیقه است.
اما وی افزود: "می‌دانیم که خواب خوب بر سلامتی انسان تاثیر اساسی دارد. این برداشت که خواب، انسان را در حالتی انفعالی و ناهوشیار قرار می‌دهد غلط است. بدن موقع خواب، کارهای خارق العاده زیادی انجام می‌دهد."
آقای استنلی گفت که بدن انسان بر یک ضرباهنگ منظم تکیه دارد. برای مثال، تولید بسیاری از هورمون ها با ساعت 24 ساعته بدن ارتباط تنگاتنگ دارد.
به همین دلیل گفته می‌شود تغییر مرتب ساعات کاری احتمالا تاثیری منفی بر سلامتی فرد دارد، زیرا نظم طبیعی بدن را مختل می‌کند.
دکتر استنلی گفت: "با این کار خلاف طبیعت رفتار کرده ایم و اگر چنین کنیم، مجبور به پرداخت هزینه ای خواهیم بود."
نتیجه این تحقیق در نشریه "شیمی‌و صنعت" به چاپ رسیده است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X