منیزیم یکی از عناصر ضروری برای بدن ما به شمار می‌رود. این عنصر در بیش از 300 واکنش شیمایی حضور دارد...
 
 این بدان معناست که فقدان این عنصر می‌تواند عوارض بسیاری داشته باشد. اما، تکمیل کردن منیزیم مورد نیاز بدن می‌تواند باعث برطرف شدن بسیاری از عوارض و ناراحتی های روزانه شود، مانند: خستگی، استرس، دردهای قاعدگی و...

منیزیم: برای چه کسانی، چرا، تنها یا همراه با مکمل های دیگر؟
مصرف مکمل های غذایی بیش از پیش گسترش یافته است. برخی محصولات به تکمیل شدن نیاز به کلسیم، منیزیم، آهن و حتی اسید فولیک کمک می‌کنند. بقیۀ مکمل ها ترکیبی از ویتامین ها، مواد معدنی و عصارۀ گیاهانی هستند که با دقت انتخاب شده اند و فواید بسیاری دارند. (مانند خاصیت ضد استرس یا ضد خستگی بودن ).

چه طور بدون استفاده از مکمل های غذایی، نیاز بدنم به منیزیم را تأمین کنم؟
منیزیم در گونه های زیاد و متنوعی از خوراکی ها مانند شکلات به میزان قابل توجهی وجود دارد، البته این عنصر را می‌توان در سبزیجات خشک، غلات کامل، سبزیجات با برگ های سبز تیره، گردو و انواع مغزها، دانه ها، مخمر آب جو، جوانۀ گندم، برخی آب های معدنی و.... یافت.

به بیان دیگر، تغذیه ای متنوع و متعادل تمام منیزیم ضروری برای بدن را در خود دارد. بنابراین نباید نیازی به مکمل منیزیم وجود داشته باشد، اما فقط در برخی شرایط و در صورت بروز علائم خاصی نیاز به این مکمل ها به وجود می‌آید. در این موارد خیلی خوب است که با پزشک تان صحبت کنید و نظر او را در این مورد بخواهید تا وی با توجه به شرایط شخص شما و در صورت نیاز، مکمل تجویز کند. 

منیزیم برای مقابله با دردهای قاعدگی و سندروم ناراحتی های قبل از قاعدگی
سندروم ناراحتی های قبل از قاعدگی نمادی از علائم با منشأ هورمونی است که اصولاً چند روز قبل از آغاز قاعدگی دیده می‌شود. نفخ، کشش و درد در سینه ها، درد ِ زیر شکم، تحریک پذیری، خستگی، تمایل به افسردگی و ... دیگر ناراحتی هایی هستند که به طور متناوب زندگی روزانه فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
منیزم در کم کردن عوارض این سندروم نقش بسیار مهمی دارد. این عنصر برای درمان دردهای قاعدگی نیز مؤثر است. خیلی بهتر است که در این مورد، منیزیم به همراه ویتامین B6 مورد استفاده قرار گیرد.

منیزیم در مقابل استرس و اضطراب
منیزیم به لطف اثر آرام بخشی اش به مبارزه در برابر استرس کمک قابل توجهی می‌کند. به یاد داریم که منیزیم برای انتقال تکانه های عصبی و آرام کردن ماهیچه ها بعد از انقباض نیاز است. در این نقش ضد استرس، منیزیم غالباً با ویتامین های گروه B همراه می‌شود که آنها هم نقش بسیار مهمی در عملکرد سیستم عصبی بر عهده دارند.

منیزیم در برابر خستگی عضلانی
فعالیت جسمی باعث کاهش ذخیرۀ منیزیم می‌شود. ضمناً، ورزشکاران باید در موارد گرفتگی عضلات، خستگی ماهیچه ای و کاهش مقاومت، بررسی کنند که آیا به میزان کافی از منیزیم استفاده کرده اند یا نه. در طی دوران بارداری، نیز منیزیم می‌تواند برای مقابله با گرفتگی عضلات که زیاد در بین زنان باردار دیده می‌شود، مفید فایده باشد.

منیزیم برای مقابله با پرفشاری خون
کمبود شدید منیزیم می‌تواند نامنظم شدن ضربان قلب را با خود به همراه داشته باشد. این طور تصور می‌شود که میزان کافی منیزم می‌تواند در محافظت از فرد در مقابل بیماری های قلبی عروقی و پیشگیری از پرفشاری خون مؤثر باشد. 

منیزیم و مقابله با یبوست
سولفات و کربنات منیزیم با دُز معقول، مسهل هستند. این اثر برای رفع یبوست بسیار مناسب است، اما باید در صورت مصرف مکمل منیزیم خطر بروز اسهال را از نظر دور نکنید. برای جلوگیری از این مشکل، از مکمل های منیزیم بیش از 350 میلی گرم استفاده نکنید، ضمناً در میان صرف غذا هم این مکمل را نخورید. علاوه بر اینها می‌توانید از منیزیمی که خاصیت مسهلی کمتری دارد در انواع: نمک اسید کلریدریک، گلوکونات و نمک اسید سیتریک استفاده کنید.

منیزیم برای مقابله با سنگ کلیۀ تشکیل شده از نمک های کلسیمی
منیزیم خاصیت حلّال بودن کلسیم را، خصوصاً در ادرار افزایش می‌دهد. به همین علت است که منیزیم می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه هایی که از نمک های کلسیمی تشکیل شده اند، مورد استفاده قرار بگیرد. 


اگر می خواهید بیشتر بدانید : منابع منیزیم در این 13 خوراکی

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت