با این که کرم های ضد آفتاب پوست را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کنند ولی شواهد قطعی برای پیشگیری از سرطان پوست وجود ندارد.


با این که کرم های ضد آفتاب پوست را در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کنند ولی شواهد قطعی برای پیشگیری از سرطان پوست وجود ندارد.


دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو به باشگاه خبرنگاران گفت: شواهد محکمی‌وجود دارد که مصرف محصولات ضد آفتاب پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می‌کند اما نتایج قطعی مبنی بر اینکه این محصولات می‌تواند در پیشگیری از سرطان پوست موثر باشند، وجود ندارد.

وی افزود: برای حفاظت از نور ضد آفتاب ها طبق قوانین بین المللی کرم ضد آفتاب باید با ضخامتی برابر دو میلی گرم در سانتی متر مربع مالیده شود و این خود باعث کاهش اثر ضد آفتاب می‌شود ولی برای رسیدن به SPF نوشته شده بر روی قوطی کرم ضد آفتاب هر مصرف کننده باید 35 CC ضد آفتاب را برای حفاظت تمامی‌سطح بدن به کار برد و ضد آفتاب ها باید 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مالیده شوند.

وی با اشاره به این مطلب که شواهد علمی‌مطمئن برای نشان دادن کاهش ملافوم پوستی با مصرف ضد آفتاب ها کم می‌شود وجود دارد خاطرنشان کرد: برخی از شواهد نشان می‌دهد که مصرف ضد آفتاب ها ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان های پوستی شود زیرا باعث تشویق فرد به ماندن طولانی تر شدن در معرض آفتاب می‌شود بنابراین ضد آفتاب ها نباید تنها برای پیشگیری از سرطان های پوست باشند.

یادآور می‌شود، محافظت کودکان در برابر نور آفتاب مهمتر از بقیه است، استفاده از لباس و کلاه سایه بان برای حفاظت از نور آفتاب الزامی‌است، استفاده از سایه بان ها خصوصا از ساعت 11 صبح تا 3 بعدازظهر در فضاهای باز بسیار مهم است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: سلامت نیوز


 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X