آیا واقعا این نان‌ها رژیمی‌اند؟ آیا می‌توان از آنها برای برخی بیماری‌های خاص استفاده كرد؟...


 این روزها وقتی برای خرید نان به برخی از نانوایی‌های فانتزی سری می‌زنیم، با انواع مختلفی از نان‌های حجیم یا نازك و ترد شده‌ای كه حاوی سبوس یا دانه‌هایی چون كنجد، شاهدانه، زیره، مغز آفتابگردان، جو، چاودار یا برخی سبزیجات خشك هستند، مواجه می‌شویم.

این نان‌ها طرفداران زیادی دارد و گاهی برخی تولیدكنندگان، آنها را رژیمی معرفی می‌کنند و خواص درمانی بی‌شماری به آن نسبت می‌دهند.

اكثر ما وقتی با لفظ رژیمی روبه‌رو می‌شویم، تصور می‌كنیم كه محصول كم‌كالری بوده و چاق‌كننده نیست بنابراین آن را در حجم زیاد خریداری و در یك وعده به مقدار زیاد مصرف می‌كنیم، اما نكته قابل توجه آن كه رژیمی بودن یك محصول می‌تواند مفهوم دیگری نیز داشته باشد.

مثلا نان‌هایی كه برای یك بیماری خاص مناسب باشد رژیمی محسوب می‌شود. به‌طور مثال نان‌هایی كه سدیم كمتری داشته باشند، نان‌های كم نمك بوده و برای مبتلایان به فشار خون بالا مناسبند.

نان‌هایی كه حاوی جو یا شوید باشد از افزایش كلسترول و چربی خون جلوگیری كرده و برای مبتلایان به چربی خون بالا مفید است. نان‌هایی كه حاوی فیبر یا سبوس بیشتری باشد برای دیابتی‌ها مناسب‌ است.

نان‌هایی هم كه حاوی مغز تخمه آفتابگردان، كنجد یا شاهدانه باشد، به دلیل ویتامین‌های گروه B و اسیدهای چرب ضروری برای كودكان در حال رشد، افراد لاغر و یا مبتلایان به سوءتغذیه مفید است. نان‌هایی هم از آرد سیب‌زمینی تهیه شده كه برای مبتلایان به سیلیاك مفید است.

در واقع همه این نان‌ها به نوعی رژیمی‌اند، اما هر كدام برای یك بیماری خاص كاربرد دارند. بنابراین با دیدن لفظ رژیمی نباید گمان كنیم كه محصول فاقد كالری یا كم كالری است. در ضمن خوب است بدانید در هیچ كجای دنیا غذایی وجود ندارد كه چاق‌كننده نباشد. ماده غذایی همان طور كه از نامش پیداست، یعنی ماده‌ای كه حاوی مواد مغذی باشد. هر ماده مغذی هم دارای كالری و انرژی است.

موضوع دیگر آن كه نان‌های رژیمی هر مقدار كه حاوی جو، زیره، زنجبیل، شوید، سبوس و ... باشد به دلیل آن كه به مقدار اندك از آنها در نان استفاده می‌شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود بیماری‌ها داشته باشند. در حقیقت نان‌های رژیمی محصولاتی هستند كه به جهت نیاز روزانه افراد به مصرف غلات در قالب نان تولید و مصرف آن برای پیشگیری از عود عوارض بیماری‌های خاص توصیه می‌شود.

نان رژیمی هم اصل و بدل دارد
البته بد نیست بدانید كه اكثر نان‌های رژیمی تنها لفظ رژیمی را دارند. تهیه نان رژیمی یك كار سنتی نیست كه یك نانوای معمولی بتواند آن را تهیه كند. این نان‌ها باید زیرنظر متخصصان تغذیه و طبق یك فرمولاسیون استاندارد تهیه شود. مثلا اكثر نان‌های جویی كه این روزها به عنوان نان رژیمی شناخته شده‌ از درصد زیادی آرد گندم معمولی، روغن و شیره مالت تهیه شده است.

آرد جو قابلیت ور آمدن بسیار پایینی دارد و تنها در صورتی تبدیل به یك نان حجیم می‌شود كه با آرد گندم مخلوط شود. جو به تنهایی طعم خوبی ندارد و شیرین نیست، به همین دلیل به نان‌های حاوی جو، شیره مالت می‌زنند تا هم شیرین و طعم‌دار شود و هم رنگ آرد گندم مخلوط شده را تیره كند. بنابراین نانی را كه شما به عنوان یك نان جوی رژیمی خوشمزه و سبوس‌دار آن هم به جهت رژیمی بودن به مقدار زیاد استفاده می‌كنید، به دلیل تركیبات گفته شده سرشار از كالری بوده و می‌تواند سبب اضافه وزن یا چاقی شما گردد. در ضمن مصرف این نان به افراد دیابتی و مبتلا به چربی خون بالا توصیه نمی‌شود.

نان ها ی نازك و ترد رژیمی
نكته دیگر نان‌های نازك و ترد رژیمی هستند. خوب است بدانید100 گرم این نان‌ها در مقایسه با همین مقدار نان تازه كالری بیشتری دارد زیرا در حالی كه درصدی از وزن نان‌های تازه را آب در بر می گیرد، تمام وزن نان‌های خشك را آرد و مقداری روغن تشكیل می دهد و بنابراین كالری بیشتری دارد. از طرفی این نان‌ها چون خشك و كم‌حجم هستند معمولا به مقدار زیادتر از حد مصرف شده و باعث چاقی می‌شود. این نان‌ها وقتی رژیمی هستند كه به مقدار كم و به جای سهم نان معمولی روزانه استفاده شود.

در میان انواع نان‌های نازك، نان‌های ترد حاوی دانه‌های چرب مثل كنجد، مغز آفتابگردان و شاهدانه هم هستند. اغلب افراد از آنها به جای تنقلات استفاده می‌كنند، اما باید بدانید این نان‌ها به دلیل چربی بالای دانه‌ها چندین برابر نان‌های ساده كالری دارند و بسیار چاق كننده هستند. این چربی‌ها با وجود آن كه برای بدن مفید است، از نظر كالری با روغن‌های معمولی یا حیوانی هیچ تفاوتی ندارد و مصرف آنها در مدت كوتاهی می‌تواند وزن شما را افزایش دهد.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Jamejamonline.ir

مطالب پیشنهادی :
نان رژیمی بخوریم یا نخوریم؟
نان های رژیمی واقعا رژیمی اند؟
10 خوراکی بهاری که کمک میکنند لاغر شوید!
رژیمی فوق العاده برای مردهای چاق
نکاتی جالب راجع به محصولات رژیمی:شکلات رژیمی،نان و ...

 
 

X