اضطراب و افسردگی دو وضعیت خاص روانی هستند كه بر چگونگی نگرش ما نسبت به دنیای اطراف تاثیر می‌گذارند...

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، اگرچه بروز این حالت‌های روانی گاهی اوقات در زندگی انسان امرعادی و طبیعی هستند اما اگر استمرار پیدا كرده و دائمی شوند، توان لذت بردن از زندگی را از انسان سلب می‌كنند.

افسردگی از پیامدهای اصلی ناكامی در روابط، امور مالی و سلامتی است. آمارها نشان می‌دهد كه بیش از 120 میلیون نفر در جهان به افسردگی مبتلا هستند.

از آنجا كه بسیاری از مردم برای غلبه بر اضطراب و افسردگی به ساده‌ترین راهكار یعنی مصرف داروهای شیمیایی ضدافسردگی متوسل می‌شوند، در این مقاله متخصصان علوم روانشناسی در امریكا چند روش حیاتی و به خصوص طبیعی را برای مقابله با این اختلالات توصیه می‌كنند.

بنا برگزارش جدید سایت اینترنتی كامن هلت، این هفت اقدام ساده و طبیعی برای غلبه بر اضطراب و افسردگی عبارتند از:

1- حتما هر روز برای مدت زمانی در تماس با نور طبیعی و در فضای آزاد قرار بگیرید. از آنجا كه الگوی زندگی مدرن امكان فعالیت در فضای باز را از انسان سلب كرده است، اگر بتوانید حدود 20 دقیقه بدون عینك آفتابی در معرض نور طبیعی روز قرار بگیرید، تفاوت فاحشی را در حال روحیه خود شاهد خواهید بود.‌

2- رژیم غذایی را انتخاب كنید كه از همه نظر مناسب باشد. مطالعات نشان می‌دهد كه افراد افسرده بیشتر از شیرینی و نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و الكل استفاده می‌كنند، بنابراین دو دستورالعمل ساده را برای یك تغذیه سالم انجام دهید:

-‌ مصرف غلات سبوس‌دار، میوه و سبزی و ماهی و مرغ را افزایش دهید.

- خوردنی‌های بسیار محرك مثل قهوه و الكل را حذف كنید.

3- با افراد مثبت اندیش ارتباط بگیرید. در واقع صحبت كردن با كسی كه روحیه مثبت دارد، در این زمینه موثر است اما تاثیر بیشتر و عمیق‌تر زمانی حاصل می‌شود كه شما در یك اجتماع شاد قرار بگیرید و از حمایت خانوادگی بهره‌مند شده و در لذت‌های خود سهیم شوید.

4- فعال باشید و روزانه ورزش كنید. نیم ساعت فعالیت بدنی منظم به شما كمك می‌كند به اضطراب و افسردگی غلبه كرده و خواب بهتری داشته باشید.

5- مواد مغذی بهبود دهنده خلق و خوی را به رژیم غذایی خود بیفزایید. صرفا مرغوب بودن وعده غذایی شرط كافی برای رساندن تمام ریزمغذی‌های ضروری به بدن نیست مگر اینكه بتوانید با یك انتخاب مناسب، تعادل هورمون‌های بدن را برقرار سازید. بنابراین توصیه می‌شود كه ویتامین D و مكمل‌های زیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید:

-‌ روغن ماهی امگا -3 حاوی EPA وDHA كه به بهبود خلق، افزایش سطح سروتونین، تعادل هورمونی و درمان افسردگی كمك می‌كند.

-‌ ویتامین ب كمپلكس كه برای سلامت اعصاب ضروری است اما نكته مهم اینكه ویتامین‌های گروه ب با مصرف الكل، كافئین، نیكوتین، با استرس و مصرف غذاهای فرآوری شده و قندی تخریب می‌شود.

-‌ ویتامین C همراه با بیوفلاوونوئیدها كه میزان آن در بدن افراد افسرده 30 درصد كمتر است. بعلاوه استرس، سیگار، ‌آسپرین، داروهای ضدبارداری و بسیاری از داروهای دیگر نیاز ما را به ویتامین C افزایش می‌دهد.

- مولتی ویتامین و املاح مختلف بویژه كلسیم، منیزیم و روی كه خلق را تثبیت می‌كنند و كمبود آنها موجب عصبیت، تحریك پذیری، نوسانات خلقی و افسردگی می‌شود.

- استراحت و خواب كافی داشته باشید. مصرف كافئین و محرك‌ها خواب خوب را از شما سلب می‌كند. به علاوه توصیه می‌شود برای خواب مناسب دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به آن را یاد بگیرید.

7- تمركز روی جنبه‌ها و موضوعات مثبت را یاد بگیرید. این كار نیاز به تمرین، استمرار و مداومت دارد اما اگر به یك عادت تبدیل شود، می‌تواند برای همیشه زندگی شما را بهتر و زیباتر كند. 
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Isna.ir
مطالب پیشنهادی :
افسردگی بر روی چه نقاطی از بدن تاثیر می گذارد؟
تاثیر روزه بر افسردگی
آیا رنگ مشکی با افسردگی در ارتباط است؟
خوراکی های مفید برای مقابله با افسردگی
نشانه های افسردگی را کاهش دهید

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X