ماساژ صورت و بدن در تمام فرهنگ‌‌ها و جوامع از قدیم‌‌الایام شایع بوده و حتی در برخی تمدن‌های قدیمی مراکز خاصی برای این کار وجود داشته است...

 

 مثلا یکی از قدیمی‌‌ترین نوشته‌‌ها راجع به ماساژ‌درمانی در کشور چین به دست آمده که مربوط به 3 قرن پیش از میلاد است...

 علاوه بر این در کشورهای یونان، ایران، ژاپن و هند نیز این روش قدمت زیادی دارد. ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی، باعث می‌شود مواد‌غذایی و اکسیژن تازه به بافت‌های مزبور برسد و مواد سمی از آن خارج شود.

همچنین باعث ترشح اندروفین‌ها (یا نابودکنندهای درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل‌کننده خلق‌و‌خو) می‌شود و ثابت شده است که ماساژ‌‌‌، هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌کند و درنتیجه باعث کاهش استرس می‌شود.

در این ارزیابی نیروی دینامیک بر پوست انسان اندازه‌گیری شد و پارامترهای اندازه‌گیری‌شده با مقادیر ارائه‌شده توسط متخصصان سنجش شد. در این مطالعه 86 نفر با رده سنی 75-25 سال وارد شدند که در بررسی اولیه کاهش قابل‌ملاحظه الاستیسیته با افزایش سن و کاهش سبوم پوست مشاهده شد.

نتیجه اینکه بهبودی مشخصی در گروه با پوست شل‌تر که در گروه سنی بالای 30 سال بودند، مشاهده شد. این مطالعه اثر نگهدارنده درمان‌های محصولات مراقبت پوستی را مطرح می‌کند. ولی باید اشاره کرد که مواردی هم وجود دارد که ماساژ پوستی در آنها ممنوع است:

عفونت‌های پوستی مثل زخم، تاول و... شکستگی، در بافتی که تازه اسکار ایجاد شده، نواحی متورم و دردناک فلج صورت مثل فلج بل، وجود لنز تماسی در چشم (قبل از ماساژ باید خارج شود)، بیمار مبتلا به آکنه، پسوریازیس یا اگزما روی صورت چون معمولا مشکل را تشدید می‌کند.

بیشتر موارد ماساژ پوستی با تحریک پایانه‌های عصبی، باعث می‌شود دریافت حس بهتر شود و کشش عضلانی بهبود یابد و حس آرامش به انسان دست دهد. برای انجام ماساژ پوستی، پوست باید تمیز باشد، یک روغن ملایم روی پوست صورت و گردن و گلو زده شود، ماساژ انجام شده، سپس روغن با یک دستمال‌مرطوب گرم پاک‌ و یک مرطوب‌کننده سبک زده شود.

ممکن است در این ماساژ‌درمانی روغن‌های متفاوتی استفاده شود. از جمله روغن هسته انگور به عنوان نرم‌کننده استفاده می‌شود و برای انواع پوست‌ها مناسب است. روغن شترمرغ باعث کاهش اسکار می‌شود و سلول‌های پوست را جوان می‌کند و برای اگزما و پسوریازیس مناسب است.

البته امروزه روش‌های گوناگونی برای بهبود وضعیت پوست و رفع چین‌و‌چروک وجود دارد. روش‌های کاملا علمی مثل استفاده از داروهای فلج‌کننده عضلات، استفاده از مواد پرکننده مثل چربی خود فرد یا ژل‌های استاندارد و لیزرهای متعددی که بعضی از آنها با کمترین عوارض آثار جوان‌کنندگی خوبی دارند که درصورتی که طبق نظر متخصص پوست انجام شود بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Salamat.ir

مطالب پیشنهادی :
جوان کننده پوست!
قابل توجه افرادی با پوست تیره!!
راه حلی فوق العاده برای شادابی پوست
لیفتینگ صورت یا كشيدن پوست صورت
میوه ای مفید برای پوست و بدن!!
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X