در شرایطی كه دنیای ما بیش از پیش به سوی دیجیتالی شدن پیش می‌رود یكی از مهمترین موضوعات مورد بحث از سوی پزشكان و كارشناسان بهداشت عمومی، اهمیت حفاظت و مراقبت از چشم‌ها است...


سایت تخصصی ماش‌ایبل در مقاله جدیدی چند توصیه مهم و كاربردی را برای محافظت بهتر از چشم‌ها و بهبود سلامت این عضو حیاتی و در عین حال حساس، ارائه كرده است.

در این مقاله تاكید شده است كه برای تقویت بینایی باید همواره از مواد غذایی مناسب و حاوی ویتامین‌های مختلف به ویژه ویتامین آ استفاده كنید. این ویتامین در منابع گیاهی به صورت پیش ویتامین به شكل انواع كاروتن‌ها به ویژه بتاكاروتن و در منابع حیوانی به شكل «رتینول فعال» یافت می‌شود.

بهترین منابع حیوانی این ویتامین شامل جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شیر پرچرب، كره، روغن كبد ماهی و ماهی‌های كوچك كیلكا هستند. همچنین بهترین منابع گیاهی ویتامین آ شامل سبزی‌هایی با برگ سبز تیره مانند اسفناج، كاهو، سبزی‌های زرد مثل هویج و كدو حلوایی، میوه‌های زرد و نارنجی نظیر زردآلو، خرمالو، نارنگی و طالبی، موز، خربزه وانواع مركبات هستند.

به گفته كارشناسان، علاوه بر توصیه‌های تغذیه‌ای خواب و استراحت كافی نیز در مراقبت از چشم‌ها بسیار موثر است.

چشم‌پزشكان همچنین تاكید می كنند چشم‌ها را از تماس زیاد با اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عینك‌های استاندارد و مناسب محافظت كنید. در فضایی با نور كافی و مناسب كار كنید. نور كم یا خیره كننده باعث می‌شود كه چشم با دشواری بیشتری كار كرده و در نتیجه فشار بیشتری به آن وارد شود. در این حالت چشم زودتر و بیشتر خسته می‌شود. نور خوب نوری است كه دارای روشنایی كافی بوده، خیره كننده نباشد و بطور یكسان در فضا پخش شود.

همچنین هنگام مطالعه از یك منبع نور كافی استفاده كنید. افرادی كه در رختخواب به حالت نیمه نشسته و یا خوابیده و در حالی كه كتاب را مقابل چشم گرفته‌اند، مطالعه می‌كنند، می‌بایست نور لازم جهت مطالعه را طوری تنظیم نمایند كه نور از بالای تخت و یا از چراغ كنار تخت كه كمی عقب‌تر از آن قرار گرفته است به كتاب بتابد. هیچگاه نور نباید بطور مستقیم و از روبرو به چشم بتابد. همچنین پس از مطالعه مداوم مثلا حدود یك ساعت و نیم، مدتی چشمان خود را بسته و یا به دیوار سفید و اشیاء دور نگاه كنید و یا چشمان خود را برای مدت كوتاهی به فعالیت دیگری مشغول كنید تا خستگی آن رفع شود. این توصیه برای رانندگان اتومبیل نیز مفید است.

در ادامه این مقاله آمده است: از آنجایی كه چشم‌ها به آسانی آلوده می‌شوند باید اطراف چشم و پلك‌ها را به دفعات شسته و با حوله نرم خشك كنید. همچنین اگر هر گونه جسم خارجی وارد چشم یا داخل پلك شد باید با گوشه یك دستمال تمیز و با احتیاط فراوان آن را بیرون آورید. در این حالت از مالیدن چشم خودداری كنید. علاوه بر این، چشم طبیعی و سالم احتیاج به درمان ندارد لذا از به كار بردن هر گونه دارو و یا محلول‌های شستشوی چشم بدون دستور پزشك خودداری كنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Isna.ir
 
مطالب پیشنهادی:
درمان طبیعی چشم های خسته، متورم و کبود
روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم
10فرمان چشم پزشکان در فصل تابستان
فرزندم مدام خسته است!
مشكلات چشم ناشی از كار با كامپيوتر 


 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X