هر چند تلاش های زیادی در دنیا برای نشان دادن این موضوع که امروزه تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد می شود اما در مورد سلامت زنان در جهان حداقل....
 

هر چند تلاش های زیادی در دنیا برای نشان دادن این موضوع که امروزه تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد می‌شود اما در مورد سلامت زنان در جهان حداقل 9 واقعیت تلخ وجود دارد که سلامت آنان را به شدت به مخاطره انداخته است.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز، این 9حقیقت تلخ که سلامت زنان دنیا را تهدید می‌کنند بدین شرح می‌باشد:

1- استعمال دخانیات در مردان 10 برابر زنان است. با این حال به دلیل تلاش های فوق العاده شرکت‌های فروش و پخش دخانیات در مورد هدف قرار دادن دختران به عنوان استفاده کنندگان تولیداتشان، سرعت مصرف این ماده توسط زنان و دختران به خصوص در کشورهای در حال توسعه نیز در حال افزایش است.باید گفت که متاسفانه زنان کمتر از  مردان موفق به ترک عادت هستند و در اغلب موارد اعتیاد آنها برگشت پذیر است. علاوه لبر این درمان جایگزین نیکوتین نیز در زنان کمتر موثر واقع می‌شود.

2 – از بین مبتلایان به ایدز در منطقه صحرایی افریقا، 61% از آنها زن هستند. قابل ذکر است که در آسیا و اروپا نیز، تعداد زنان مبتلا به ایدز به شدت در حال افزایش است.

3- در حدود 15 تا 71% زنان در جهان به خاطر خشونت های جنسی یا فیزیکی همسرانشان رنج می‌برند. و این آسیب تحت تاثیر زمینه های اجتماعی و اقتصادی است که نهایتا نتایج و عواقب بدی  برای سلامت زنان دارد.

4- بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که از هر 5 دختر زیر 15 سال، یک نفر  مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرد.

5- با اینکه ازدواج زود هنگام در اغلب کشورها کاهش یافته ولی با این حال نزدیک به 100 میلیون دختر زیر 18 سال ازدواج می‌کنند، که از این مقدار یک سوم از آنها مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند. دختران نوجوان اطلاعات کافی راجع به مسائل و حقایق جنسی ندارند و بیشتر در معرض انتقال بیماری های مقاربتی همچون ایدز هستند.

6- در حدود 14 میلیون نفر از دختران نوجو ان هر سال مادر می‌شوند که 90% آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.
7- هر روز 1600 زن و بیش از 10 هزار نوزاد به خاطر عواقب و عوارض قابل پیشگیری در دوران بارداری و زایمان فوت می‌کنند. که باز هم 99% از این مادران و 90% این نوزادان مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند.

8- در اغلب کشورها، زنان مسئولیت پخت و پز منزل را به عهده دارند و متاسفانه اغلب آنها هنوز روی اجاق های سنتی اقدام به طبخ می‌کنند که در نتیجه مخلوطی از انواع آلودگی های هوایی را تنفس می‌کنند و مبتلا به بیماریهای تنفسی می‌شوند. این آلودگی مسئول مرگ نیم میلیون ا نفر از زنانی است که از این بیماری های تنفسی رنج می‌برند.  در حالی که تنها 12% مردان به خاطر استعمال دخانیات می‌میرند. در طول بارداری نیز، قرار گرفتن در معرض این آلودگی باعث می‌شود که جنین به صورت کم وزن بدنیا بیاید. حتی ممکن است باعث تولد نوزاد مرده شود.

9 – در جهان به طور کلی و در تمام سنین، زنان به طور قابل توجهی بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های چشمی‌هستند و از آن رنج می‌برند. با این حال همه این افراد دسترسی یکسانی به مراکز درمانی برای مداوا ندارند و بعلاوه تفاوت ها ی فرهنگی در درمان و جراحی زنان هم نقش دارد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: سلامت نیوز
 

 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X