شوره‌سر به اندازه‌ای شایع است كه اغلب متخصصان وجود آن را طبیعی می‌دانند. اما نگرانی در مورد شوره‌سر به درجه حساسیت فرد بستگی دارد.

 

 این نگرانی اغلب هنگامی‌ كه شوره قابل‌توجه است و پوست سر خارش شدیدی داشته باشد، بیشتر می‌شود...


اگر از کسانی هستید که مشکل پوسته و شوره‌سر امانتان را بریده، بهتر است بدانید استرس و خستگی از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدید شوره‌سر هستند و بهتر است تا می‌توانید از استرس‌هایتان کم کنید زیرا باعث کم شدن قدرت سیستم ایمنی بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماهای پوستی می‌شود. از دیگر عوامل ایجاد شوره‌سر، كمبود برخی ریزمغذی‌ها همانند «روی» در بدن است.

اگر شوره‌سر قبل از سن بلوغ اتفاق افتد، معمولا از نوع شوره‌های خشك سر است كه بیشتر به علت فعالیت بیش از حد لایه خارجی پوست اتفاق می‌افتد و حالت بیماری ندارد اما شوره‌هایی كه پس از سن بلوغ ایجاد می‌شوند، در صورتی كه همراه با خارش و قرمزی ناحیه و زرد و چسبنده‌ باشند معمولا به علت ابتلا به اگزمای سبوره‌ای به وجود می‌آیند اما اگر در این سنین شوره‌سر به صورت پوسته‌های براق، شفاف و سفیدرنگ باشد، به علت ابتلا به درماتیت پسوریازیس است.

لایه خارجی پوست سر مانند سایر نقاط دیگر بدن دایم در حال تجدید و جایگزینی است و سلول‌های جدید ساخته‌شده به سطح پوست حركت می‌کنند و سپس تك‌تك می‌ریزند كه این دوره حدود 30 روز طول می‌کشد، ولی در صورت افزایش سرعت چرخه ایجاد سلول‌‌ها و پوسته‌ریزی، شوره‌سر ایجاد می‌شود كه شامل سلول‌های به هم چسبیده و پوسته‌های بزرگ است.

در شرایط معمولی، چون سلول‌ها به‌تدریج و جداجدا می‌ریزند، جلب‌توجه نمی‌كنند اما وقتی تعداد سلول‌های از بین رفته زیاد شود و با هم به سطح پوست بریزند، پوسته وسیعی تشکیل می‌دهند و آشكار می‌شوند. اینكه چرا سلول‌ها به جای اینكه جدا از هم و تک‌تک از بین بروند با هم می‌ریزند، معلوم نیست. اگر پوست سر خیلی خشك باشد، آنچه شوره به نظر می‌رسد، ممكن است واقعا پوست خشك باشد كه مثل پوسته و برفك می‌ریزد.

 

درماتیت سبورییك که شکل شدید شوره است، با قرمزی، خارش و التهاب پوست و پوسته‌ریزی همراه است و در مناطقی مانند ابرو، كناره‌های بینی، دور گوش‌ها، یا در سینه و پوست سر پدید می‌آید. اغلب برای كنترل درماتیت سبورییك مراقبت‌های پزشكی لازم است. می‌توانید با تغییر شیوه زندگی، مدیریت استرس و اصلاح الگوهای تغذیه‌ای شرایط ایجاد یا تشدید بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات از جمله این مشکل پوستی را از بین ببرید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:

ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو
معجونی برای رشد مو

از بین بردن مو

تحریک رشد مو !!

میوه های مفید برای سلامت مو

 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X