ترشحات واژن در خانم ها شامل یک سری باکتری های مفید است که برای حفظ سلامت واژن ضروری و لازم هستند...

 

 البته مواردی وجود دارد که ترشحات، بوی نامطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد می شود.


آیا هر نوع ترشح واژن نشانه بیماری است؟ چه موقع باید نگران بود؟ این ترشحات با چه مکانیسمی ایجاد می‌شوند؟ مقاله زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

اول از همه باید دانست که ترشحات واژن دو نوع هستند:

1- ترشحات طبیعی (فیزیولوژیک)

2- ترشحات غیر طبیعی که نیاز به درمان دارند.
 

هر خانمی کیفیت طبیعی ترشحات خود را می‌داند و در واقع می‌داند که چه ترشحاتی در وی قابل قبول است و کدام ترشحات غیر طبیعی است.
 

دستگاه تناسلی در زن و مرد از قسمت هایی است که اگر به نظافت آن توجه نشود، باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماری های گسترده می شود.

 
ترشحات واژن خود یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از تخمک گذاری یا یک بیماری موضعی یا داخلی است.

 
ترشحات واژن معمولا به علت وجود سلول های کنده شده از مخاط یا سلول های شرکت کننده در التهاب سفیدرنگ است.
 

ترشحات کم واژن، امری کاملا طبیعی است، اما در صورتی که مقدار ترشحات زیاد باشد و موجب آلوده کردن لباس گردد، یا همراه با درد و ناراحتی باشد، غیر طبیعی است.
در خانم ها، غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم به حفظ سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی کمک می کند

این ترشحات اکثرا بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به عادت ماهانه در خانم ها، رنگ و غلظت آن تغییر می کند. به طوری که در زمان تخمک گذاری، حاملگی، شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود.

 
بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود که این خود کمک بسیاری در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.
 

کیفیت و کمیت ترشحات واژن در هر زن، در طول زمان و حتی در طول یک دوره ماهانه می‌تواند تغییر کند؛ مثلاً ترشحات قبل از بلوغ با ترشحات دوران بارداری و ترشحات پس از یائسگی متفاوت است.

 
هورمون‌ها تاثیر مهمی روی ترشحات واژن دارند و در نتیجه بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری ترشحات واژن را تغییر می‌دهد.

در طول قاعدگی و دوره پس از زایمان هم کیفیت یا میزان ترشحات ممکن است تغییر کند.

حتی عواملی مثل ورود منی همسر به داخل واژن یا عادات مربوط به بهداشت فردی هم روی این ترشحات موثرند.

 
ترشح زیادتر از حد معمول (بدون بو) را می توان با شستن و خشک کردن اعضای تناسلی برطرف کرد، اما در صورتی که بوی بدی داشته باشد، حاکی از عفونت واژن است.

 
البته به یاد داشته باشید که هرگز از صابون برای شستن داخل وازن استفاده نکنید، ولی قسمت بیرون دستگاه تناسلی را می توان با آب و صابون شست.

 
ترشحات عفونی با درد یا بدون درد ممکن است با خارش همراه باشد که معمولا هنگام آلوده شدن مدخل واژن به ادرار عارض می شود. نواحی تناسلی بیمار ممکن است دچار تحریک و سوزش شود. به علاوه گاهی درد به هنگام نزدیکی با همسر وجود دارد.

در بعضی موارد هم علامت خاصی به جز ترشح وجود ندارد.

 در افرادی که این مشکل را دارند، آزمایش خون ممکن است شواهدی از وجود عفونت خفیف بدن را نشان دهد.

تهیه کشت میکروسکوپی از ترشحات واژن و آزمایش سلول شناسی آن برای کلیه زنان بالاتر از 25 سال و در مواردی که احتمال سرطان در کار باشد، ضروری است.

 

ترشحات واژن در صورتی که با تست سرولوژیک مثبت همراه باشد ممکن است مربوط به بیماری سیفلیس باشد.

بیشتر بدانید : 5 چیزی که ترشحات واژنی خبر از آن می دهد


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : Salamtnews.com