جوشانده این گیاه مضر است!
امروزه نیز استفاده از گیاهان دارویی جایگاه بسیار مهمی در سیستم بهداشت و درمان دارد و جالب است

در مصرف گیاهان دارویی دقت كنیم

گیاهان دارویی‌ در طول تاریخ، نجات‌بخش انسان از بیماری‌های كشنده بوده است. امروزه نیز استفاده از گیاهان دارویی جایگاه بسیار مهمی در سیستم بهداشت و درمان دارد و جالب است بدانید بسیاری از داروهای شیمیایی طب مدرن از جمله آسپرین نیز دارای منشأ گیاهی است.

گیاهان دارویی به آن دسته از گیاهان گفته می‌شود كه تمام یا قسمتی از گیاه حاوی مواد موثری است كه به‌تنهایی یا در تركیب با سایر گیاهان می‌تواند تأثیرات شیمیایی و زیستی مفیدی روی بدن داشته باشد و با تنظیم فعالیت ارگان‌های مختلف بدن به درمان مشكلات و بیماری‌ها بپردازد.

گیاهان دارویی به اشكال مختلف مانند: تازه، خشك‌شده یا پودر، دم‌شده، جوشانده، شربت، روغن‌های گیاهی و فرآوری‌شده مصرف می‌شود.

برای تهیه این تركیبات می‌توان قسمتی از یك گیاه یا كل گیاه را مورد استفاده قرار داد یا آن كه برحسب خواص و نیاز بیمار چند گیاه مختلف را با هم تركیب كرد.

نحوه تهیه یك تركیب گیاه دارویی بسیار مهم است و چه بسا خواص آن را تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال بسیاری از گیاهان دارویی باید به صورت دم‌‌كرده استفاده شود و اگر بر اثر ندانستن یا غفلت مصرف‌كننده جوشانده شود، خاصیت آن تغییر می‌كند و چه بسا موادی از گیاه آزاد می‌شود كه دارای عوارض خواهد بود.

یك نمونه قابل اشاره جینسینگ است كه حتما باید به صورت دم‌كرده استفاده شود و جوشانده آن می‌تواند مضر باشد و برعكس بعضی از گیاهان دارویی‌ را باید به صورت جوشانده مصرف كرد و مصرف دم‌كرده آن فاقد اثرات دارویی‌ مورد انتظار است.

مثال دیگر نحوه تهیه نوشیدنی خاكشیر است كه اگر با آب گرم تهیه شود، می‌تواند مسهل بسیار خوبی باشد و اگر با آب سرد مصرف شود قابض است.

تاثیرات گیاهان دارویی‌ به علت مواد موثر شیمیایی موجود در گیاه یا به علت تاثیر تركیبات مختلف این گیاه روی ارگان‌های مختلف بدن و تنظیم فعالیت و بازگرداندن تعادل به بدن است.

اینجاست كه باید عوارض احتمالی گیاهان دارویی‌ یا تداخل اثر آن با سایر گیاهان دارویی‌ و داروهای شیمیایی و حتی مواد غذایی مصرف شده از سوی بیمار را مورد توجه قرار داد بنابراین تجویز گیاهان دارویی‌ و داروهای گیاهی مانند سایر شاخه‌های پزشكی باید از سوی كسی انجام شود كه علم و مهارت كافی داشته باشد.

بیشتر بدانید : پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا با 8 مکمل موثر

بیشتر بدانید : افزایش میل جنسی با دمنوش های گیاهی

بیشتر بدانید : چند ضد ویروس گیاهی از شیرین بیان تا جینسینگ

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : Jamejamonline.ir