تعدادی از بیماران با سوزش محل زخم، عده‌ای با قرمزی و درد مفاصل نزدیك و یك مورد با كهیر منتشر و تنگی نفس مراجعه كرده بودند...


اولین باری بود كه اورژانس بیمارستان این تعداد بیمار زنبور گزیده را به خود می‌دید! بیماران از نواحی مختلف شهرری به علت گزش زنبور به اورژانس انتقال داده می‌شدند.

همه آنها عنوان می‌كردند كه به طور اتفاقی دچار گزش شده‌اند. زنبوری كه یكی از مصدومان به اورژانس انتقال داده​ بود، مورد بررسی قرار گرفت. زنبور از نوع زنبورهای زرد بود؛ زنبوری كه نیش‌اش بیشترین حساسیت را در بین انواع زنبورها دارد.

زنبورها انواع مختلفی دارند. نكته مشترك بین آنها این است كه تنها جنس مؤنث اش نیش دارد و نیش می‌زند. اگر فردی به سم یك نوع از زنبورها حساسیت داشته باشد، به دلیل شباهت ساختاری زیاد بین انواع زهرها، معمولا به انواع دیگر زنبورها هم حساسیت نشان می‌دهد. بسته به واكنش افراد به سم، تعداد گزش و محل گزش، ممكن است علائم متفاوت باشد.

یكی از اثرات سم، اثرات موضعی است. تورم، كهیر، قرمزی، سوزش و خارش از علائمی است كه در محل گزش معمولا بروز می‌كند. تعدادی از بیماران ممكن است دچار درد در مفاصلی شوند كه نزدیك به محل گزش است. اگر گزش روی پلك یا اطراف چشم باشد، ممكن است روی چشم اثر گذاشته و با اختلال در بینایی، عفونت در چشم و حتی سوراخ شدگی در كره چشم همراه باشد.

واكنش‌های حساسیتی دسته دیگری از علائم است كه معمولا ظرف 15 دقیقه تا شش ساعت پس از گزش بروز می‌كند. این دسته از واكنش‌ها زمانی بروز می‌كند كه فرد دچار گزش متعدد شده باشد.

هرچند بین تعداد گزش و شدت علائم ارتباطی وجود ندارد، اما مشخص شده كه هرچه علائم سریع‌تر بروز كند، احتمال شدیدتر بودن علائم بیشتر است.

علائم اولیه معمولا شامل خارش چشم، گر گرفتگی صورت، سرفه و كهیر در سراسر بدن است. علائم تأخیری جزو علائم گمراه‌كننده‌ای است كه طی یك تا دو هفته از گزش بروز می‌كند. بیماران معمولا دچار سردرد، تب، كهیر درد در چند مفصل می‌شوند. عده‌ای باور ندارند كه ارتباطی میان این علائم و گزش قبلی زنبور وجود دارد.

شست‌وشوی محل گزیدگی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد كه دچار گزش زنبور شده باشید. در چنین مواردی چه كرده‌اید؟

اولین اقدام درآوردن نیش زنبور و شستن محل زخم با آب و صابون است. لازم است روی محل گزش یخ گذاشته شود تا تورم، درد و خارش فروكش كرده و جذب سم از محل گزش كاهش ‌یابد اگر محل متورم است آن‌را بی‌حركت و بالا نگه دارید. نكته مهم این است كه بیمار لازم است توسط پزشك ویزیت شود.

پزشك هم مسكن و هم درمانی برای مقابله با حساسیت به سم تجویز كرده و هم براساس شرایط بیمار، خطر بروز علائم شدیدتر را برآورد می‌كند.

استفاده از آنتی‌بیوتیك تنها زمانی لازم است كه عفونت بروز كند بنابراین خودسرانه از این داروها استفاده نكنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Jamejamonline.ir

 
مطالب پیشنهادی:

خوراکی های انرژی زا
بهترین و بدترین روغن های خوراکی
خوراکی های مفید برای شفاف شدن مو،پوست،علیه شکنندگی ناخن
خوراکی علیه شکستگی
با این خوراکی به جنگ كبدچرب بروید


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X