شارون لی از مؤسسه مست مد میلنیوم در استرالیا گفت: «بررسی‌های گذشته نشان داده‌اند که خروپف و...
بر اساس یافته‌های منتشر شده در مجله خواب، خروپف سنگین با ساخت پلاک یا «آترواسکلروزیس» در سرخرگ‌های کاروتید گردن ارتباط دارد. سرخرگ‌های کاروتید خون مغز را تامین می‌کنند و این امر ممکن است عامل خطرسازی برای سکته باشد.

 دکتر شارون لی از مؤسسه مست مد میلنیوم در استرالیا گفت: «بررسی‌های گذشته نشان داده اند که خروپف و آپنه انسدادی خواب ممکن است عوامل خطرساز مهمی برای بروز آترواسکلروزیس کاروتید و سکته باشند.» البته این مسأله مشخص نیست که آیا خروپف در غیاب وقفه تنفس (آپنه خواب) نیز با آترواسکلروزیس کاروتید ارتباط دارد یا خیر؟

 آپنه انسدادی خواب یک مشکل شایع است که در آن بافت‌های نرم پشت گلو در طی خواب مکرراً کلاپس می‌کنند و تنفس برای چند لحظه متوقف می‌شود. خروپف و نيز خواب آلودگی مفرط در طول روز علایم شایعی هستند. این حالت می‌تواند به نحو موثری با ماشین کوچکی که هوا را به گلو می‌دمد و از کلاپس بافت ها جلوگیری می‌کند درمان شود.

 در بررسی کنونی، محققان به منظور ارزیابی خروپف و آپنه انسدادی خواب روی 110 نفر آزمون‌های خواب انجام دادند. به علاوه این افراد به منظور توجه بر آترواسکلروزیس کاروتید متحمل یک آزمون اولتراسوند خاص نیز شدند.

این افراد بر اساس میزان خروپف به سه گروه تقسیم شدند:

 1-      بدون خروپف یا با خروپف ملایم (0 تا 25 درصد مواقع)

 2-      خروپف متوسط (25 تا 50 درصد زمان ها)

 3-      خروپف سنگین (بیش از 50 درصد مواقع)

روی هم رفته، 31 درصد از افراد به آترواسکلروزیس کاروتید مبتلا بودند. به موازات افزایش زمان خروپف شبانه، میزان آترواسکلروزیس از 20 به 65 درصد افزایش یافت. تاثیر خروپف بر آترواسکلروزیس کاروتید حتی در بیماران بدون آپنه خواب نیز بارز بود.

  در مقابل، خروپف با تشکیل پلاک در سرخرگ‌های فمورال ارتباطی نداشت. سرخرگ‌های فمورال عمده ترین عروق تامین کننده خون پاها هستند.

 محققان گروه لی نتیجه گرفتند: «اهمیت یافته‌های ما در این است که نشان می‌دهد خطر بروز آترواسکلروزیس کاروتید (و بالقوه سکته) به جمعیت بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب تثبیت شده محدود نمی شود بلکه دامنه آن به خروپف کننده‌های قهار نیز می‌رسد.»
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com
منبع: محیا نیوز
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X