تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد افزایش گرایش سالمندان به اینترنت و فعالیت های آنلاین می تواند از میزان احتمال ابتلای آنها به افسردگی بکاهد.
 
محققان مرکز مطالعات فونیکس اعلام کردند: آنلاین بودن برای افراد مسن می تواند مفید باشد. در حال حاضر در حدود 92 درصد از آمریکایی ها در محدوده سنی 18 تا 29 سال آنلاین بوده و استفاده از اینترنت یکی از مهم ترین بخش های زندگی آنها به شمار می رود. این میزان در محدوده سنی 30 تا 49 سال به 87 درصد کاهش پیدا کرده و در 50 تا 64 سالگی به 79 درصد می رسد؛ در نهایت تنها 42 درصد از افراد 65 سال به بالا از اینترنت استفاده می کنند.

اما مطالعات اخیر مرکز مطالعات فونیکس نشان می دهد گذراندن زمان در اینترنت می تواند 20 درصد از احتمال ابتلا به افسردگی بکاهد، این نتیجه در پی تحقیقاتی که بر روی هفت هزار نفر بازنشسته بالای 55 سال صورت گرفته، به دست آمده است.

به گفته محققان، استفاده از اینترنت توسط سالمندان می تواند از هزینه هایی که سالانه برای کنترل و درمان افسردگی صرف می شود به میزان قابل توجهی بکاهد زیرا به این شکل در شرایطی که امکان برقراری ارتباط فرد با فرد مشکل شده است، ارتباط مجازی در شبکه های اجتماعی می تواند این نقصان را جبران کند.

آمریکا سالانه 100 میلیارد دلار از بودجه کشورش را صرف بیماری افسردگی می کند و در صورتی که بتوان با افزایش گرایش سالمندان به اینترنت 20 درصد از میزان افسردگی در میان آنها را کاست، در حدود دو میلیارد در هزینه های سالانه صرفه جویی خواهد شد.

از دیگر مزایای استفاده از اینترنت برای سالمندان که توسط مطالعات متعددی به اثبات رسیده است، بهبود یافتن عملکرد مغز در آنها است. سالخوردگی معمولا به تضعیف حافظه، توجه، سرعت شناخت، دقت بینایی و کنترل منجر می شود و همین آثار زمان یادگیری توانایی های دیجیتال را برای سالمندان دو برابر کرده و درصد خطاهای آنان را در هنگام یادگیری افزایش می دهد و بسیاری از آنها به تدریج به این نتیجه می رسند که تلاش آنها برای یادگیری مهارت های دیجیتالی ارزش این همه سختی را ندارد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، در صورتی که امکاناتی مانند وب سایت هایی با کنتراست بیشتر، فونت های بزرگتر، نیاز کمتر به جستجو در صفحه و گزینه های متعدد کمکی در کنار تلفن های همراهی با منوهای ساده تر، فونت های بزرگ تر، صفحه کلید بزرگ تر و فیلتر صوتی در اختیار سالمندان قرار گیرد میزان گرایش آنها به فعالیت های آنلاین افزایش پیدا خواهد کرد.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 

مطالب پیشنهادی:

خوراکی های انرژی زا
بهترین و بدترین روغن های خوراکی
خوراکی های مفید برای شفاف شدن مو، پوست، علیه شکنندگی ناخن
خوراکی علیه شکستگی
با این خوراکی به جنگ كبد چرب بروید   
 
 

X