آیا تا به حال سوپ‌های آماده یا نیمه آماده‌ای را كه در مغازه یا فروشگاه‌های مواد غذایی عرضه می‌شود خریده‌اید؟
 
طعم و مزه آن چگونه بوده است؟ در مقایسه با سوپ‌های خانگی كدامیك را می‌پسندید؟ آیا می‌دانید در این محصولات از چه موادی استفاده می‌شود و ارزش تغذیه‌ای آن چه میزان است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ سوپ‌های خشك كارخانه‌ای انواع مختلفی دارد، ولی مواد اولیه اغلب آنها از آرد، نشاسته، ادویه‌جات، چربی‌های گیاهی و افزودنی‌های قوام‌دهنده و تشدید‌كننده طعم تشكیل می‌شود.

این مواد به وسیله دستگاه‌های صنعتی خشك، میكس و پودری شده و برای افزایش ماندگاری با گازی خنثی مانند «ازت» بسته‌بندی می‌شود.

البته برخی تولیدكنندگان برای كاهش بار میكروبی از فرآیند تشعشع استفاده می‌كنند كه می‌تواند تا حدودی از ارزش تغذیه‌ای محصول بكاهد. این سوپ‌ها انواع فوری و نیمه‌آماده دارد. انواع نیمه آماده آن پس از مخلوط شدن با آب جوش نیاز به حرارت طبخ دارد، اما انواع فوری آن پس از تركیب با مایعات آماده مصرف است.

اغلب تولیدكنندگان ادعا می‌كنند كه بیشتر سوپ‌های صنعتی حاوی مواد نگهدارنده نبوده و در آن از مواد اولیه طبیعی استفاده می‌شود. برخی نیز معتقدند آن دسته از سوپ‌هایی كه در مقایسه با سایر سوپ‌های صنعتی قیمت پایین‌تری دارد حاوی اسانس، مواد رنگی و نگهدارنده هستند.

به سوپ‌های آماده نمك نزنید

در بیشتر سوپ‌های آماده مواد كربوهیدراتی و مقادیر زیاد سدیم حرف اول را می‌زند و در مقایسه با سوپ‌های خانگی كم‌مایه‌تر و رقیق‌تر بوده و هیچگاه ارزش تغذیه‌ای آن به پای سوپ خانه نمی‌رسد. چرا؟ چون در فرآیند خشك شدن مقادیر زیادی از ریزمغذی‌های حساس به حرارت محصول تخریب می‌شود.

اما نكته مهم‌تر آن‌كه اغلب سوپ‌های آماده حاوی نوعی افزودنی به نام «مونوسدیم گلوتامات» است. حال این افزودنی چیست، چرا به سوپ افزوده می‌شود و به چه دلیل متخصصان علوم غذایی مصرف زیاد و مستمر آن را محدود كرده‌اند؟

مونوسدیم گلوتامات معروف‌ترین تشدیدكننده طعم و مزه غذاهای فرآوری شده از جمله سوپ‌های آماده پودری است كه علاوه بر شوری، شیرینی، تلخی و ترشی نیز از آن حس می‌شود و در واقع بهترین تشدیدكننده طعم گوشت در سوپ‌های آماده است.

اما باید بدانید طبق یافته‌های علمی پژوهشگران ژاپنی، مصرف بیش از حد و مستمر محصولات حاوی این افزودنی، در برخی افراد موجب حساسیت شده و می‌تواند به شبكیه چشم آسیب بزند و موجب بروز سردرد، تنگی نفس، تهوع و احساس سوزش در عضلات شود و احتمال تشدید آسم، حملات میگرن و اختلال در ریتم ضربان قلب را افزایش دهد.

از طرفی این افزودنی به دلیل داشتن سدیم همراه نمك افزوده شده باعث شوری بیش از حد محصول می‌شود و برای آنهایی كه مبتلا به پرفشاری خون، بیماری قلبی و نارسایی كلیوی هستند و همچنین افراد سالمند و كودكان محدودیت مصرف دارد.

از این‌رو اگر سوپ‌خور قهاری هستید یا برای سرماخوردگی به مصرف سوپ نیاز دارید كمی حوصله به خرج داده و برای در امان ماندن از خطرات احتمالی افزودنی‌های صنعتی این غذا را به صورت خانگی تهیه كنید.


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.comمطالب پیشنهادی:
10 روش برای جلوگیری از افزایش وزن در آخر هفته 
5 روش برتر برای افزايش طول عمر
میوه‌ها و سبزیجات سالم
چگونه تا صد سالگی زنده بمانیم؟!
8 قانون اساسی تغذيه 

 
 
 

X