رییس بخش جراحی بیمارستان امام خمینی(ره) گفت: علایم آپاندیسیت در همه آدم‌ها یکسان نیست، اما اگر مشکوک به آن هستید بهتر است با جراحی، آپاندیس را خارج کنید.
 
دکترعباس ربانی، آپاندیس را زایده‌ای کوچک و چسبیده به ابتدای روده بزرگ معرفی کرد و گفت: فرضیه‌ای مبنی بر اینکه آپاندیس در دوران جنینی کارهایی در سیستم دفاعی بدن برعهده داشته وجود دارد، اما بعد از آن نقش حیاتی نداشته و در واقع بقایای عضوی است که احتمالا نابود شده است.

وی ادامه داد: همین زائده غیرقابل استفاده اگر دچار التهاب وعفونت شود می‌تواند دردساز باشد، این در حالی است که اگر در زمان درست تشخیص داده نشود، می‌تواند موجبات مرگ بیمار را هم فراهم کند.

این جراح عمومی دلایل عفونت این عضو کوچک را هجوم میکروب‌ها یا ورود چیزهای کوچکی مانند هسته آلبالو به آن دانست و اظهار کرد: احتمال ابتلا به آپاندیسیت از دوره جنینی تا آخر عمر وجود دارد اما بیشتر در دهه دوم و سوم زندگی دیده می‌شود.

دکتر ربانی با اشاره به اینکه دل دردهای ناشی از آپاندیسیت معمولا بسیار کم هستند، بیان کرد: دردهای کمی هستند که ابتدا در بالای ناف قرار دارند، سپس به سمت راست شکم و بین ناف و استخوان لگن منتقل می‌شود. درد به قدری کم است که حتی ممکن است بیمار به آن توجه نکند و یا حتی با مصرف داروی مسکن آن را آرام کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه گاهی برخی از مردم و حتی پزشکان دردهای ناحیه شکم را جدی نمی‌گیرند و با تجویز دارو آن را کم می‌کنند یا از بین می‌برند، گفت: خطرناک‌ترین کار، مصرف داروی مسکن است. چون بیمار با فرض اینکه دردش خوب شده دیگر دنبال آن را نمی‌گیرد و در این صورت احتمال سوراخ شدن آپاندیس و ترکیدن آن وجود دارد.

ربانی ادامه داد: بدترین حالت آپاندیسیت، زمانی است که بیمار به درد توجه نکند و آپاندیس بترکد، در این صورت عفونت و چرک تمام شکم را پر می‌کند که بسیار خطرناک و مشکل ساز نیز هست در این صورت بیمار باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.

وی احتمال ترکیدن آپاندیس در سنین بالا را بیشتر دانست و بیان کرد: برخی از علائم ظاهری این بیماری تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تشخیص آپاندیسیت را توسط پزشک و با بررسی آزمایش خون، سونوگرافی و سی‌تی اسکن دانست و ادامه داد: تشخیص این بیماری به شکل ظاهری برای پزشکان هم بسیار سخت است، اما اگر بیمار در ناحیه بین ناف و استخوان لگن درد داشته باشد احتمال آپاندیسیت وجود دارد.

دکتر ربانی با اشاره به اینکه حتی اگر فردی مشکوک به آپاندیسیت است، بهتر است عمل کند، گفت: برای مثال در یک خانم اگر دیر جراحی صورت بگیرد به دلیل نزدیکی آپاندیس به لگن می‌تواند باعث چسبندگی لوله‌های رحم و تخمدان شود و باروری او را به خطر بیندازد، پس بهتر است جراحی شود و آپاندیس را از بدن خارج کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه جراحی آپاندیسیت از ساده‌ترین جراحی‌های صورت گرفته در بیمارستان‌هاست، عنوان کرد: این عمل به دو صورت سنتی و مدرنیته انجام می‌شود، در روش سنتی، محل آپاندیس را به اندازه 3 الی 4 سانتی متر برش می‌دهند و نسبت به خارج کردن آن عمل می‌کنند، در روش مدرن‌تر با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی، سه سوراخ روی شکم ایجاد می‌کنند که یکی از آن‌ها برای ورود دوربین و دو تای دیگر برای ورود ابزار است.

رئیس بخش جراحی بیمارستان امام خمینی در پایان توصیه کرد: اگر در ناحیه شکم دچار درد شدید و درد بیشتر از 3 یا 4 ساعت طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : www.salamatnews.com
مطالب پیشنهادی:
13 درد شكم را جدی بگیرید
آیا استرس می تواند علت درد شکم باشد؟
مدام دل درد دارم ..
نسخه ای گیاهی برای رفع درد شکم

 
 

X