شاید شما دردهای مزمن و البته اندکی در نقاط مختلف بدن تان حس کرده باشید. اگر همواره از چنین دردهایی شکایت دارید، بهتر است آنها را نادیده نگیرید.
 
این دردهای معمولی، ممکن است پیش در آمد یک بیماری یا مشکل بدخیم باشند که نشانه های اولیه خود را به این صورت نمایان کرده اند. برخی تومورهای سرطانی، بیماری های قلبی، مشکلات شدید گوارشی و آرتروز های خطرناک ممکن است با همین درد های ساده و کم اهمیت شروع شوند. پس بهتر است این دردهای ساده را نادیده نگیرید و در خصوص آنها با پزشک مشورت کنید.

در اینجا با چند نمونه از این دردهای مشکوک، کم اهمیت و البته خطرناک آشنا می شوید. در صورتی که خودتان دچار این دردها هستید، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و مشکل خود را با وی در میان بگذارید.

۱- درد قفسه سینه
 
از میان انواع دردهای مزمنی که ممکن است برای افراد پیش بیاید، درد در ناحیه قفسه سینه نگران کننده ترین آنها است. دکتر Neil Kirschen، دردهایی مانند احساس فشار شدید به قفسه سینه، درد در نزدیک بازوها، تنگی نفس بخاطر فشار به سینه و دردهای مشابه را در دسته دردهای جدی طبقه بندی می کند.
علاوه بر این، دکتر Kirschen اضافه می کند که دردهایی که پس از فعالیت فیزیکی در قفسه سینه احساس شده و منجر به سختی تنفس می شوند، ممکن است زیاد جدی به نظر نرسند، اما بهتر است با توجه به شدت و تکرار درد، این مساله را جدی گرفته و برای آگاهی از علت یا علت های دقیق درد، با پزشک مشورت کنید.

۲- مشکلات و ناراحتی های گوارشی
 
اغلب افراد مشکلات گوارشی را تجربه کرده اند. مشکلاتی مانند دل درد، تهوع، اسهال، سوزش معده و مری و … از این جمله هستند. شاید بسیاری از ما این دردها را اتفاقاتی معمولی به حساب آوریم، اما از نظر یک متخصص، چنین مشکلاتی به اقدامات فوری نیاز دارند. دکتر Jiangou Cheng مدیر کلینیک Cleveland، این دردها را نشانه ای از یک مشکل جدی در سلامت دستگاه گوارشی می داند. مشکلاتی همچون آپاندیس، بیماری های کیسه صفرا، معده و اختلالات روده و…
همچنین دکتر Cheng دردهای جداره شکم که به علت جراحی ایجاد شده اند را نیازمند ارزیابی های دقیق پزشکی زیر نظر متخصص، می داند.

۳- دردهای مجاری ادراری
 
چنانچه به هنگام دفع ادرار، درد یا سوزش احساس می کنید، به هیچ وجه این درد را نادیده نگیرید و در اولین فرصت با یک متخصص در این مورد مشورت کنید. همچنین اگرعلائمی مانند وجود خون در ادرار یا احساس درد در بخش های داخلی دستگاه دفع ادرار را مشاهده کردید، این موارد را با پزشک در میان بگذارید. مشاهده چنین علائمی در زنان شایع تر هستند و ممکن است بخاطر عفونت دستگاه ادراری بروز پیدا کنند. همچنین دکتر Cheng سنگ کلیه و سنگ مثانه را نیز از دلایل بروز اینگونه دردها عنوان می کند.

۴- کمر درد

کمردرد از دردهای شایع بسیاری از افراد مسن است. دکتر Cheng تاکید می کند که اگر دردهای ناحیه پشت، در فردی بیش از دو هفته به طول بیانجامد، بهتر است فرد تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد. چرا که این دردها می توانند به ناتوانی های جدی حرکتی در آینده منجر شوند.

۵- سردردهای شدید

وقتی صحبت از دردهای شایع در میان افراد به میان می آید، شاید سردرد در صدر لیست قرار گیرد. دکتر Kirschen تاکید می کند افرادی که دچار سردردهای مزمن از هر نوعی هستند، باید این دردها را جدی بگیرند و برای شناسایی علل و رفع درد به پزشک مراجعه کنند؛ خصوصاً اگر این دردها در حال شدت گرفتن هستند. شاید عواملی مانند تومور یا خونریزی های مغزی عامل این سردردهای وحشتناک باشند.

۶- پا درد

دردهای معمولی پا که پس از فعالیت های مناسب مانند پیاده روی و دوچرخه سواری احساس می کنید را شاید بتوان دردهایی عادی و حتی مفید به حساب آورد. اما اگر درد پاها بسیار شدید تر از اینهاست و بیشتر در نواحی نزدیک به مفاصل زانو و مچ احساس می شود، ممکن است خطرناک باشند. در کنار اینگونه دردها، در صورت وجود تورم، خونمردگی و درد شدید به هنگام لمس در بخش های مختلف پا، باید مشکل را جدی گرفت. اینگونه مشکلات، اغلب نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.
همچنین پای فردی که بخاطر درد، در بلندکردن بخش ساق پا و خم کردن زانو ناتوان عمل می کند، بهتر است توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرند.

این مطلب تنها جهت آگاهی شما و نه نگرانی تان نوشته شده است. اغلب این دردها، علاوه بر خطرات بالقوه ممکن است مواردی سطحی و زودگذر نیز باشند، اما تشخیص میزان خطر آنها، توسط پزشک مشخص می شود. اگر چنین دردهایی را به صورت مزمن در بدن خود احساس کرده، و به سلامتی خود نیز اهمیت می دهید، بهتر است آنها را جدی بگیرید.

ممکن است حالا که با این دردهای مخوف آشنا شدید، نشانه هایی از آنها را در میان اعضای خانواده و یا دوستان خود نیز مشاهده کرده باشید. اگر از دردهای مشابهی شکایت دارند، آنها را به نحوی که کمتر نگرانشان کنید، از خطرات احتمالی درد و ناراحتی هایشان آگاه کرده و مراجعه مرتب به پزشک را به آنها گوشزد کنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : www.salamatnews.com
مطالب پیشنهادی:
13 درد شكم را جدی بگیرید
درد سینه ها نشانه ی چیست؟
چه ورزشی برای زانو درد خوب است ؟
خداحافظی با درد ستون فقرات

 
 
 

X