شاید شما هم جزو والدینی باشید که برای تربیت فرزند خود به روش‌های سختگیرانه، جدی و تنبیه متوسل می‌شوید.
 
ممکن است توجیه‌تان این باشد که می‌خواهید فرزند خوبی تربیت کنید و روش‌های تربیتی محکم و تغییرناپذیری داشته باشید اما باید بدانید که با این کار فرزندتان را به دروغگویی تشویق می‌کنید.

چون تنبیه بدنی یا مقررات سخت و شدید باعث می‌شود كودكان برای پنهان كردن خطاهای خود، بیشتر به دروغگویی متوسل شوند. پروفسور ویكتوریا تالوار از دانشگاه مك‌گیل و دستیارش پروفسور كانگ‌لی از دانشگاه تورنتو در مطالعات خود دو گروه از كودكان را که در گروه سنی سه و چهار ساله بودند در شرایط مختلف با هم مقایسه كردند.

گروه اول در یك مدرسه خصوصی ثبت‌نام شده بودند كه این مدرسه به روش‌های سنتی مثل استفاده از تركه و فلك برای تنبیه دانش‌آموزان اداره می‌شد.

گروه دوم نیز در یك مدرسه خصوصی دیگری ثبت‌نام شده بودند كه شیوه اداره آن با سیستم‌های آزادانه‌تر و بامقررات آسان‌تر بود. از كودكان خواسته شد در یك بازی «حدس بزن» شركت كنند و کودکان باید وقتی در اتاق تنها بودند چشم از اسباب‌بازی‌ای كه داخل اتاق گذاشته شده بود، بر می‌داشتند.

تقریباً اكثر كودكان وقتی تنها می‌شدند به‌رغم توصیه متخصصان، دزدکی به اسباب‌بازی‌ها نگاه می‌کردند اما نتایج ارزیابی‌ها معلوم كرد كودكانی كه در گروه اول یعنی در مدرسه خصوصی با روش سنتی و تنبیهی ثبت‌نام كرده بودند در پاسخ به این سؤال كه آیا دزدكی اسباب‌بازی را دیده‌اند، تقریباً همگی‌شان دروغ می‌گفتند و جواب منفی می‌دادند، در حالی كه كودكان در گروه دوم كه در مدرسه تنبیه نمی‌شدند، فقط حدود 50 درصد در مورد نگاه‌كردن به اسباب‌بازی دروغ می‌گفتند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com
مطالب پیشنهادی:
تنبيه كلامی كودكان به چه صورتی باشد؟
آیا تنبیه بدنی کودکان موثر است؟
5جمله خوب و 7 جمله بد برای کودکان
آثار سوء بد رفتاری با کودک چیست؟
والدين و شيوه‌های فرزندپروری

 
 

 
X