از مخلوط چند ماده شوینده با یکدیگر جدا بپرهیزید.
 
دکتر ایرج خسرونیا  با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز و انجام خانه‌تکانی عنوان کرد: در این روزها دو مسئله سلامت زنان را تهدید می‌کند. نخست تشدید درد در مبتلایان به بیماری‌های استخوان و مفاصل از جمله آرتروز و پوکی استخوان است، به گونه‌ای که حتی در شب هنگام نیز اجازه نمی‌دهد بخوابند.

رییس جامعه متخصصان داخلی به این افراد توصیه کرد تا از انجام کارهای سنگین نظیر تمیز کردن و شست‌وشوی دیوار یا فرش جدا خودداری کنند.

وی «استفاده از مواد شوینده» را به عنوان عامل تهدیدکننده دیگر سلامت معرفی کرد و گفت: زمانی که موادی چون جوهر نمک به داخل آب ریخته می‌شوند، گازی متصاعد می‌شود که می‌تواند مضر باشد. همچنین مخلوط کردن چند ماده شوینده با یکدیگر بسیار خطرناک است.

خسرونیا اضافه کرد:‌ برخی به هنگام شست‌وشو در حمام یا دستشویی را می‌بندند و این امر اثرات مخرب بیشتری به دنبال خواهد داشت.

رییس جامعه متخصصان داخلی با بیان اینکه گازهای سمی ایجاد شده از طریق مجاری تنفسی بینی و دهان و همچنین پوست وارد بدن می‌شود و به شکل سرفه و تنگی نفس تظاهر می‌یابد. گاهی شدت صدمه به قدری است که فرد را روانه بیمارستان می‌کند.

وی توصیه اکید کرد: زنان خانه‌دار از مخلوط کردن دو ماده شوینده با یکدیگر خودداری کنند، در حمام یا دستشویی را به هنگام نظافت باز بگذارند، به محض اینکه احساس سوزش در گلو کردند، محیط را ترک کنند و برای ادامه کار پافشاری نکنند، در صورت بروز مسمومیت سریعا دست و صورت را با آب شست وشو دهند و از مایعات و لبنیات استفاده کنند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com

مطالب پیشنهادی:
قبل از مصرف شوینده ها، این مطلب را بخوانید
آسم در همین نزدیکی است
ناخن های شما هم مدام می شکنند؟
پیشگیری از بروز مسمویت با مواد شیمیایی

 
 

X