علاوه بر فصول، تغییر در رژیم غذایی، ورزش و قرار گرفتن در معرض خورشید نیز در ایجاد تغییر در میزان کلسترول خون موثر است.
 
محققان برزیلی ثابت کردند در فصل زمستان با توجه به کاهش دما کلسترول افزایش یافته و این امر در فصل گرم سال درست نتیجه عکس می‌دهد. به این ترتیب در فصول سرد سال مردم باید بیشتر مراقب سطح کلسترول خون خود باشند.

فیلیپ مورآ محقق اصلی این طرح در این باره گفت: هنوز مشخص نیست که این تغییر کلسترول بیمار را در معرض خطر ابتلا به حملات قلبی یا سکته مغزی قرار می‌دهد البته این تغییر حتما در تغییر حال بیمار تاثیر دارد اما نمی‌توان آن را عامل اصلی این بیماری به حساب آورد.

علاوه بر فصول، تغییر در رژیم غذایی، ورزش و قرار گرفتن در معرض خورشید نیز در ایجاد تغییر در میزان کلسترول خون موثر است.

به اعتقاد این گروه تحقیقاتی از آنجایی که مردم در زمستان، بیشتر کالری دریافت می‌کنند باعث افزایش کلسترول خونشان می‌شود، این امر در تابستان نیز معکوس بوده و منجر به کاهش سطح کلسترول خون می‌شود. به گفته مورآ ورزش بیشتر در طول زمستان و رعایت رژیم مناسب غذایی این مشکل را برطرف می‌کند.

به اعتقاد این گروه تحقیقی و برابر مطالعاتی که انجام داده‌اند کمبود ویتامین دی در زمستان نیز عامل افزایش کلسترول خون و ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزاست.

یافته های این مطالعه در نشست سالانه کالج متخصصان قلب آمریکا در سان فرانسیسکو ارائه شد. داده‌های اطلاعاتی تیم مورآ اطلاعات خود را از مطالعه بیش از 227هزار نفر و اندازه‌گیری مدام سطح کلسترول خون آن‌ها به دست آوردند. این تحقیق 3 سال به طول انجامیده است.

محققان دریافتند که در طول زمستان، لیپوپروتئین با چگالی کم یا همان کلسترول بد، به طور متوسط از 7 میلی گرم در دسی لیتر در زمستان در مقایسه با تابستان افزایش می‌یابد. این درحالی است که در تابستان، میزان لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان کلسترول خوب بیش از 9 درصد افزایش می‌یابد.


 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com



مطالب پیشنهادی:
پنج خوراکی معجزه آسا برای کاهش کلسترول
برای مبارزه با کلسترول: دارو بخوریم یا گوجه فرنگی؟
10 راهکار تغذیه‌ای برای کاهش کلسترول خون
6 توصیه ساده اما مهم برای كاهش كلسترول بد

 
 

 
X