از قرار دادن خمیردندان و سیب زمینی در محل سوختگی بپرهیزید.
 
رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با بیان اینکه متاسفانه چهارشنبه سوری را در کانال غلط انداخته ایم در حالیکه میتوانستیم این جشن را به صورت سنتی در پارکها برگزار کنیم از پدرها و مادرها خواست تا با برنامه ریزی این روز برای فرزندانشان از انها در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند.

 دکتر محمد جواد فاطمی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی  در رابطه با چهارشنبه  سوری به والدین گفت:« فرزندانتان رایگان بدست نیامده اند که رایگان هم از دست بدهید ، بنابراین در این روز از آنها باید محافظت کنید، پدر و مادرها برای چهار شنبه سوری برای فرزندان خود باید برنامه ریزی کنند ».

 دکتر محمد جواد فاطمی  درباره  سوختگی های چهارشنبه سوری گفت:« در چهارشنبه سوری دو اتفاق رخ می دهد اول اتفاقات ناشی از آتش و دیگری اتفاقات ناشی از ترقه ها و سایرمواد انفجاری که در شب های چهارشنبه سوری از آن ،استفاده می شود».

وی در ادامه گفت:«به طور معمول ما مشکل سوختگی با آتش را داریم برای مثال زمانی که افراد ترقه را درست می کنند این مواد می تواند منفجر شود و باعث بروز آتش سوزی شود و یا در بعضی از مکان ها که افراد از روی آتش می پرند و آتش بازی می کنند ،می تواند باعث بروز آتش سوزی شود .در نهایت با توجه به شدت آتش سوزی و این که آتش سوزی درجه چند باشد فرد به بستری نیاز پیدا می کند یا سرپایی درمان شود».

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی ،خاطر نشان کرد:«متاسفانه بیشترین چیزی که ما با آن مواجه هستیم ،استفاده از مواد انفجاری و صدماتی است که در اثر این مواد بوجود می آید ،این مواد هم دو نوع از صدمات را به همرا دارند ،اولی صدماتی که ناشی از انفجار مواد محترقه است و دیگری ناشی از پرتاب اجسام موجود در مکان حادثه به طرف افراد است که این اجسام حالت ترکش مانند پیدا می کنند که می تواند باعث قطع اندام،کوری و یا حتی فوت افراد شود».

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال اقدامات اولیه ای که برای فردی که دچار سانحه شده است چنین گفت:« اولین اقدام در فردی که دچار سوختگی شده است این است که باید موضع سوختگی را سرد کنیم ،این سرد کردن باعث می شود صدمه سوختگی کاهش یابد و بهبودی سریع تر رخ می دهد ،این کار را با آب می توان انجام داد».

وی تاکید کرد:« باید توجه داشته باشیم که از یخ و آب خیلی سرد نباید استفاده  کنیم ، اگر با فردی که دچار سوختگی شده است مواجه شدید،اولین اقدامی که در نیم ساعت اول می توانید انجام دهید این است که از آب معمولی با دمای طبیعی محیط برای سرد کردن محل سوختگی استفاد ه کنید».

محمد جواد فاطمی در ادامه گفت:«اگر شدت سوختگی کم باشد و عمقی نباشد ، در کلینیک های معمولی توسط پزشکان متخصص و با استفاده ازپمادهای موضعی فرد می تواند درمان شود . اما اگر سوختگی وسیع باشد و نقاط وسیع و حساسی ازبدن را درگیر کرده باشد مثل دست و صورت ،فرد باید به مراکز تخصصی سوختگی مراجعه کند و براساس وسعت و شدت سوختگی در این مراکز تصمیم گرفته می شود که فرد نیاز به بستری دارد یا ندارد».

دکتر فاطمی ،فوق تخصص جراح پلاستیک و ترمیمی  نکاتی را درباره سوختگی ذکر کرد:« نکته اول این است که، باید محل سوختگی را تمیز نگه داشت ،نکته دوم  هم این است که در نیم ساعت اول باید محل زخم را با آب معمولی سرد کرد.نکته سوم،مراجعه  کردن به پزشک متخصص است . نکته چهارم ،عدم درمان های خود سرانه (استفاده از خمیر دندان و یا سیب زمینی و ماست و..) این درمان ها درمان های اثبات شده و علمی نیست و می تواند باعث بروز عفونت در محل زخم شود».

محمد جواد فاطمی گفت:«چهار شنبه سوری روزی است که در ایران و فرهنگ ایرانی وجود داشته است ونمی توان آن را حذف کرد ، باید این روز را به سمت راهی که درست است ،هدایت کرد . در گذشته مردم در این روز به دور آتش جمع می شدند و از روی آتش می پریدند و این روز را به یکدیگر تبریک می گفتند وبرای شروع سال جدید شادمانی می کردند».

وی خاطر نشان کرد:« متاسفانه به دلیل برخورد غلطی که نسبت به این روز شده است ،تعداد زیادی از افراد مجروح می شوند و صدمه می بینند،علاوه بر این نهادهای مختلفی از قبیل نیروی انتظامی،صدا و سیما و سایر نهادها در این روز درگیر می شوند تا از عوارض این روز جلوگیری کنند. این در حالی است که مامی توانستیم این جشن را  به همان صورت سنتی تقویت کنیم و مراکز ویژه و هدایت شده ای در پارک ها تدارک ببینیم تا مردم از همه گروه های سنی اعم از پیر و جوان و کودک  در این مراکز گرد هم بیایند تا این روز را جشن بگیریم ».

محمد جواد فاطمی افزود: « در حال حاضر چهار شنبه سوری به گونه ای شده است که همه مردم از این روز می ترسند و عده بسیاری از خانه بیرون نمی آیند و این به این دلیل است که چهارشنبه سوری را در کانال غلط انداختیم که باید کانالش را عوض کنیم».

محمد جواد فاطمی ،عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:« والدین ، رسانه ها و سایر مسولین  باید در این روز دخالت کنند و کانال چهارشنبه سوری را عوض کنند و چهارشنبه سوری  را تبدیل به روزی کنند که ملت ایران از این روز لذت ببرد».

دکتر محمد جواد فاطمی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، ضمن ابراز امیدواری از پیش نیامدن هرگونه مشکل و سوختگی در چهارشنبه آخر سال گفت:« بیمارستان حضرت فاطمه زهرا در خیابان یوسف آباد ، جهت درمان سوختگی دست و صورت به همه هموطنان در این روز خدمات ارائه خواهد کرد».

وی درادامه افزود:« فرزندانتان رایگان بدست نیامده اند که رایگان هم از دست بدهید ، بنابراین در این روز از آنها باید محافظت کنید و پدر و مادرها برای چهار شنبه سوری برای فرزندان خود باید برنامه ریزی کنند ».
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.comمطالب پیشنهادی:
در هنگام سوختگی هرگز این کار را نکنید
یک اقدام غلط در سوختگی ها
مهار سوختگی بدون استرس
بهترین درمان برای سوختگی

 
 

 
X