ترکیبات فسفات موجود در نوشابه ها بزرگترین آسیب این نوشیدنی پرطرفدار است.
 
یک دکترای شیمی مواد غذایی در دانشکده داروسازی زنجان با بیان اینکه قند بالای نوشابه ها موجب سیری زودهنگام در موقع غذا خوردن می شود، دوغ را بهترین جایگزین مصرف نوشابه و سالم ترین نوشیدنی بعد از آب عنوان کرد.

دکتر مهران محسنی افزود: میزان بالای قند نوشابه ها همچنین موجب تغییر رژیم غذایی به سمت مصرف بیشتر مواد قندی می شود.

وی ترکیبات فسفات موجود در نوشابه ها را بزرگترین آسیب این نوشیدنی پرطرفدار دانست و افزود: مصرف نوشابه به همراه غذا، موجب دفع کلسیم می شود که در بلند مدت به بافت استخوانی آسیب می زند.

وی دوغ را بهترین جایگزین مصرف نوشابه و سالم ترین نوشیدنی بعد از آب عنوان کرد و اظهار داشت: این نوشیدنی مغذی و پرفایده، دارای مقادیر بالایی از کلسیم است.

این عضو هیات علمی گروه کنترل غذا و داروی دانشکده داروسازی، کاهش هیجان و آرامش را از حالت های مفید بعد از مصرف دوغ نام برد و تصریح کرد: نوشیدن دوغ موجب ورود آب فراوان و همچنین انتقال املاح و ویتامین های شیر به بدن می شود.

محسنی، ماء الشعیرها و دلسترها را به عنوان نوشیدنی های مفید عنوان کرد و افزود: این نوشیدنی ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین و املاح هستند.

وی نوشیدن ماء الشعیر و دلستر را برای افراد مبتلا به انواع سنگ های کلیه توصیه و اظهار کرد: نوشیدن این مایعات موجب دفع مکرر مایعات از کلیه شده و این امر به خودی خود مانع از تشکیل سنگ کلیه می شود.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com

 

مطالب پیشنهادی:
فواید مصرف دوغ
قره‌قروت خاصیت دارد؟
چرا این‌قدر شیر خوردن توصیه می‌شود؟
راشیتیسم، ارمغانی برای کودکان

 
 

 
X