اگر می خواهید بدنی سالم داشته باشید به این 6 توصیه در سال جدید توجه كنید.
 
1) اجتناب از دخانیات

نخستین توصیه به نوجوانان و جوانان اجتناب از دخانیات (سیگار و قلیان) است، خصوصاً قلیان که تصور نادرست کم ضرر بودن موجب افزایش مصرف آن شده است. علاوه بر آثار سوء تنفسی، قلبی و گوارشی دخانیات، اثر مستقیم مضر دود در سرطان های مثانه، کلیه، معده و روده به اثبات رسیده است.

2) مصرف آب و مایعات کافی

برای پیشگیری از ابتلا به سنگ های ادراری، خصوصاً در افرادی که سابقه شخصی یا فامیلی ابتلا به سنگ دارند، مصرف آب و مایعات کافی، تا حد کمرنگ شدن ادرار و پرهیز از مصرف بیش از اندازه نمک و پروتئین حیوانی مخصوصاً گوشت قرمز توصیه می شود.

3) برای اجتناب از عفونت های ادراری

رعایت بهداشت فردی و جنسی و مصرف مایعات کافی توصیه می گردد. در صورت خونی شدن ادرار، مراجعه فوری به پزشک برای بررسی های ساده ولی با اهمیت پزشکی ضروری است حتی اگر خون در ادرار خود به خود برطرف شود.

4) پرهیز از استفاده از داروهای هورمونی

اجتناب از مصرف داروهای هورمونی برای علاقمندان به ورزش بدن سازی که علاوه بر آسیب های کبدی، مشکلات زیادی در زمینه باروری و روابط زناشویی ایجاد می کند.

5) سلامت در روابط جنسی

داشتن رژیم غذایی سالم، فعالیت فیزیکی و ورزشی منظم، کنترل دقیق قند خون در افراد مبتلا به قند خون بالا، کنترل دقیق وزن بدن و چربی خون در افراد با چربی خون بالا و در نهایت حفظ اعتدال و اجتناب از زیاده روی در روابط جنسی ضروری است.

6) چک سالیانه پروستات

برای تمامی مردان بالای پنجاه سال، سالیانه معاینه پروستات توسط اورولوژیست و آزمایش خون PSA توصیه می شود. در افرادی که سابقه فامیلی سرطان پروستات دارند، از چهل سالگی این بررسی ها انجام می گیرد. رژیم غذایی کم چرب، لیکوپن موجود در گوجه فرنگی و روغن تخم کدو تنبل اثرات مفیدی در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات دارند.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com

 

مطالب پیشنهادی:
سلامت دهان با سلامت عمومی بدن در ارتباط است
اثرات اعجاب انگیز عشق بر سلامت
یکی دیگر از مزایای شگفت آور تناسب اندام را بشناسید
تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

 
 

X