اگر بدن را به مانند قلعه ای در نظر بگیرید، سیستم دفاعی به عنوان سرباز نگهبان قلعه عمل می کند و با مهاجمان خارجی مانند باکتر ی ها، ویروس ها و انگل ها مقابله می کند.

برای این که سیستم بدن خوب کار کند، لازم است مواد مغذی کافی به سیستم دفاعی برسد تا بدن بتواند با بیماری های واگیردار مقابله کند.اگر زود به زود مریض می شوید،شاید ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی کنید.چند روش برای تعیین نسبی میزان دریافت مواد مغذی و مولتی ویتامین ها وارزیابی سیستم دفاعی بدن وجود دارد که به آن اشاره می کنیم.

آزمایش اول- فشردن انگشت شست روی جناغ سینه:

با این کار می توان دریافت که آیا به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید یا نه. این ویتامین برای فعال سازی سیستم ایمنی بسیار حیاتی است و سیستم دفاعی بدن را هوشیار نگه می دارد. علاوه بر آن ویتامین D برای سلامت استخوان و عضله نیز مهم است. برای انجام این آزمایش، با انگشت شست روی استخوان جناغ سینه یا روی استخوان ساق پا فشار دهید. اگر نرم بود یا هنگام فشار دادن احساس درد کردید ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. اگر چه منابع غذایی ویتامین D زیاد است اما بیش از ۹۰درصد از نیاز ویتامین D بدن ما از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دست  می آید.

آزمایش دوم- تعادل:

این آزمایش نشان می دهد که ویتامین B12 کافی دریافت می کنید یا نه. پایین بودن میزان ویتامین B12 نه تنها روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد بلکه میزان انرژی بدن را نیز کاهش می دهد، در نتیجه فرد احساس افسردگی می کند.افزون بر این قدرت درست فکر کردن را نیز از شما می گیرد. برای انجام دادن این آزمایش بایستید و پاها را کنار هم بگذارید. در حالی که دست ها نیز کنار هم قرار گرفته است، چشم ها را ببندید و یک پا را به جلو بیاورید و به مدت ۳ ثانیه دراز کنید. در صورت نیاز به حفظ تعادل می توانید کنار دیوار بایستید. اگر تعادل نداشته باشید ممکن است نشانه کمبود ویتامین B12 باشد. ویتامین B12 در جگر، ماهی، پنیر و ماست موجود است.

آزمایش سوم-زخم دهان:

با انجام این آزمایش می توانید دریابید که آیا ویتامین B6 بدنتان کافی است یا نه. این ماده مغذی مهم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. کمبود آن باعث سردرگمی، افسردگی، بی قراری و زخم دهان و زبان می شود. کمبود ویتامین B6 با التهاب مزمن بدن نیز ارتباط دارد. برای معاینه دهان خود را در آینه بررسی کنید. ابتدا قسمت بیرون و گوشه ها را معاینه کنید. زیر زبان فراموش نشود. زخم دهان نشانه این است که بدن ویتامین B6 را به اندازه کافی دریافت نمی کند. منبع این ویتامین مرغ، ماهی، قلوه، جگر، مغز میوه، غلات سبوس دار و گیاهان بنشنی است.

آزمایش چهارم- معاینه پوست:

این معاینه نشان می دهد که بدن ویتامین A کافی دریافت می کند یا نه؛ این ویتامین مهم به بدن کمک می کند تا پوست، دندان و استخوان قوی باشد. ویتامین A به سیستم دفاعی بدن نیز کمک می کند. در این آزمایش لازم است پوست را از نظر خشکی، زبری، ترک و همچنین شکنندگی مو و ترک ناخن معاینه کنید. ویتامین A در سبزیجات سبز و زرد رنگ، میوه های زرد، مانند کلم بروکلی، برگ های شلغم، هویج، کدوسبز و کدو حلوایی موجود است.
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com

 

مطالب پیشنهادی:
7 توصیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن
مراقب سیستم ایمنی بدنتان هستید؟
این دو ادویه باعث افزایش ایمنی بدن می شوند
خیلی ارزان سیستم ایمنی بدن خود را در برابر بیماری‌ها تقویت کنید

 
 

X