پارامترهای ایمنی یک فرد می تواند نشانه ای برای سن بیولوژیکی واقعی وی باشد.
یک تحقیق جدید نشان می دهد که سطح گلبول های سفید که عامل مبارزه با عفونت ها هستند با بالارفتن سن در مردان، در مقایسه با زنان کمتر می شود.

طول عمر متوسط مردان 79 سال است درحالی که این میزان برای زنان 82 سال تخمین زده شده است. اگرچه در برخی از نقاط دنیا چون ژاپن این شکاف بزرگ تر است، چرا که زنان به طور متوسط شش سال بیشتر از مردان زندگی می کنند.

تاکنون نظریه های مختلفی در رابطه با علت این مسئله ارائه شده که درمیان جدیدترین آنها می توان به سلول های کوچک قدرت اشاره کرد که برای سلول های خود انرژی تولید می کنند، این درحالی است که تعداد این سلول ها در مردان کمتر است. اما دانشمندان ژاپنی علت دیگری برای این مسئله یافته اند چرا که آنها به این نتیجه رسیدند که سطح گلبول های سفید خون و سایر ترکیبات ایمنی که سیتوکین ها (cytokines) نام دارند در مردان سریع تر کاهش می یابند.

آنها اعتقاد دارند که علت این مسئله هورمون های زنان چون استروژن است که می تواند پاسخگویی سیستم ایمنی به عفونت ها را ارتقا بخشد.

این تحقیق می تواند به دانشمندان کمک کند که سن بیولوژیکی افراد را براساس وضعیت سیستم ایمنی تخمین بزنند.

کاتسویکو هیروکاوا که این گروه تحقیقات را در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو هدایت کرد، گفت: از آنجا که نرخ سالخوردگی افراد با هم تفاوت دارد، پارامترهای ایمنی  یک فرد می تواند نشانه ای برای سن بیولوژیکی واقعی وی باشد.

نتایج این تحقیقات با بررسی خون 356 مرد و زن 20 تا 90 ساله در مجله ایمنی و سالخوردگی منتشر شده است.

آنها سطح گلبول های سفید و سیتوکین ها را که به انتقال پیام به سیستم ایمنی را برعهده دارند، بررسی کردند. هم در زنان و هم در مردان تعداد گلبول های سفید همزمان با بالارفتن سن کاهش می یافت اما دو عنصر سلول های تی و بی لنفوسیت درمردان سریع تر کاهش می یابد.

هر دو سلول بی و تی ایمنی کار مبارزه با عفونت های باکتریایی را انجام می دهند.

آنها همچنین به این نتیجه رسیدند که همزمان با بالارفتن سن یک نوع سلول دیگر با ویروس ها و تومورها مقابله می کند اما نرخ افزایش این سلول ها در زنان بیشتر از مردان است.

هیروکاوا افزود: بالارفتن سن به کاهش عملکرد عادی سیستم ایمنی منجر می شود که این امر آسیب پذیری افراد را در برابر بیماری های مختلف افزایش می دهد و در نتیجه طول عمر کاهش می یابد. این درحالی است که سوء عملکرد سیستم ایمنی که به طور مستقیم به این مسئله مربوط است تاکنون شناخته نشده است.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatnews.com


مطالب پیشنهادی:
8 تهدید بر علیه سلامتی زنان
نسخه‌ای برای سلامت زنان ایرانی
راز سلامتی بیشتر زنان با این آزمایش
زنان شاغل سالم ترند یا زنان خانه دار؟
 
 

 
X