انجام آزمایش در هنگام استرس شدید باعث عدم صحت آزمایش قند خون می شود.

انجام آزمایش در هنگام استرس شدید باعث عدم صحت آزمایش قند خون می شود. آزمایش قند خون بهتر است در شرایط استرس زا و انجام فعالیت های بدنی انجام نگیرد.

دکتر علیرضا احمدی،‌ دکترای علوم ‎آزمایشگاهی و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن بیان این مطلب گفت: اگر فردی با ناراحتی شدید ناشی از خبری بد برای آزمایش مراجعه کند ممکن است بطور طبیعی قند خون وی بسیار بالا و حتی تا 300 میلی گرم گزارش شود در حالیکه قند خون طبیعی وی ممکن است مثلاً 90 میلی گرم  باشد.

دکتر علیرضا احمدی به بیماران توصیه کرد: قبل از انجام آزمایش از انجام ورزش ‎شدید و هر گونه فعالیت شدید بدنی و مصرف مواد مخدر و کافئین‎دار و الکل خوداری کنند زیرا در نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد.

وی در خصوص ناشتایی نیز تاکید کرد: بیماران می توانند حدود ساعت 9 شب غذایی سبک میل کرده و سپس حدود ساعت 8 صبح برای گرفتن نمونه خون به آزمایشگاه مراجعه کنند و در بین این ساعات باید از صرف هرگونه غذا خودداری کنند. نکته مهم در اینجا این است که گرسنگی طولانی مدت نیز می تواند سبب اختلال در آزمایش شود لذا نباید زمان ناشتائی خیلی بیشتر از حد شود.

وی تصریح کرد: بیماران در صورت استفاده از داروی خاص حتماً باید آزمایشگاه را از نوع داروی مصرفی مطلع کنند. به عنوان مثال مصرف داروهائی چون‎ کورتیکواستروئیدها، داروهای خوراکی ضد بارداری، ایندومتازین و پروپرانولول می تواند سبب افزایش قند خون  شود و مصرف داروهائی مثل استامینوفن و آسکوربیک اسید سبب کاهش قند خون می‎شوند.

دکتر احمدی افزود: باتوجه به اینکه غلظت قند خون بطور طبیعی در صبح با سایر اوقات متفاوت است بهتر است برای رسیدن به یک جواب قابل اطمینان حتماً در صبح به آزمایشگاه مراجعه کرد.

وی در پایان از بیماران خواست: هرگونه اطلاعاتی که به نوعی در جواب آزمایش می تواند مؤثر باشد را حتما با آزمایشگاه در میان بگذارند.


بیشتر بدانید : قرص پروپرانولول چیست؟ همه چیز در مورد قرص پروپرانولول

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health

منبع : webda.ir


 
 

X