نشانه‌های جسمی دردناک در افسردگی شایع است...
متخصصان انواع دردهایی را که نیاز فوری به پزشک دارند، بیان می‌کنند. شما باید بدانید چه دردهایی را نباید نادیده بگیرید و چرا این دردها مهم هستند و باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

بدترین سردرد در زندگی: اگر موقع سرماخوردگی دچار سردرد شوید، ممکن است مربوط به اختلالات سینوس‌ها باشد.اما سردرد شدید می‌تواند نشانه خونریزی مغزی یا تومور مغزی نیز باشد.

درد قفسه سینه، گلو، فک، شانه، بازو یا شکم: درد قفسه سینه می‌تواند نشانه بیماری ذات الریه یا حمله قلبی باشد.هرگاه احساس ناراحتی در قلب‌تان کردید به پزشک مراجعه کنید و صبر نکنید تا دردی در قلبتان احساس کنید و بعد به پزشک مراجعه کنید. بیماران قلبی در مورد فشار زیاد به قلب صحبت می‌کنند. آنها مشت خود را گره کرده و بر سینه خود قرار می‌دهند و می‌گویند مانند این است که فیلی روی قفسه سینه آنان نشسته است. این ناراحتی قلبی می‌تواند در قسمت بالای قفسه سینه، گلو، فک، شانه یا بازوی چپ یا شکم باشد و ممکن است همراه با حالت تهوع باشد. بیشتر افراد دچار بیماری قلبی، فکر می‌کنند دچار سوزش سردل شده‌اند و دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.

ممکن است ناراحتی قلبی مربوط به هیجان باشد. اگر هنگام باغبانی، ناگهان دردی در قلب احساس کنید، اما آن درد با نشستن از بین رود، به احتمال قوی مربوط به آنژین صدری می‌باشد. آنژین صدری معمولا در هوای گرم یا سرد بدتر می‌شود. بیماری قلبی می‌تواند علائم گوارشی از قبیل نفخ، درد معده یا ناراحتی در شکم به همراه احساس خستگی را داشته باشد. برای زنان، خطر بیماری قلبی بعد از یائسگی زیاد می‌شود. تعداد مرگ زنان در اثر بیماری قلبی بیشتر از تعداد مردان می‌باشد، با وجودی که مردان در هر سنی مورد خطر حمله قلبی قرار دارند.

درد کمر یا بین شانه ها: بیشتر این دردها ناشی از آرتریت (ورم مفاصل) می‌باشد، اما می‌تواند به دلیل حمله قلبی یا مشکلات شکمی نیز باشد.یکی از عوامل خطر عبارتست از درد ناگهانی و آزاردهنده در عروق خونی که این درد می‌تواند ناشی از فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، مصرف سیگار یا دیابت باشد.

درد شدید شکم: این درد می‌تواند مربوط به پاره شدن آپاندیس، سنگ کیسه صفرا، مشکلات پانکراس، زخم معده، انسداد روده یا برخی دیگر از مشکلات باشد و نیاز فوری به درمان پزشکی دارد.

درد ساق پا: درد ساق پا می‌تواند در اثر ترومبوز ورید عمقی (DVT) یعنی وجود لخته خونی در وریدهای عمقی پا باشد. اگر لخته خونی در رگ‌های خونی حرکت کند، می‌تواند باعث آمبولی ریه (وجود لخته خونی در ریه) شود که می‌تواند کشنده باشد.سرطان، چاقی بیش از حد، بی‌تحرکی در اثر استراحت دائمی یا مسافرت‌های طولانی، بارداری و سن بالا از عوامل خطر DVT می‌باشند. برخی مواقع، فقط ورم پا بدون درد موجود است. اما اگر ورم و درد پا داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا و ساق پا: برخی افراد نمی‌دانند که مبتلا به دیابت هستند و نوروپاتی محیطی می‌تواند اولین نشانه وجود دیابت باشد.هنگامی که دچار سوزش یا سوزن سوزن شدن پاها یا ساق پا شدید، بدانید که اعصاب شما آسیب دیده‌اند و باید به پزشک مراجعه کنید.

درد مبهم، درد ترکیبی و درد غیرقابل توضیح: نشانه‌های جسمی دردناک در افسردگی شایع است. بیمارانی که دردهای مبهم سر، شکم یا اندام‌ها را دارند، معمولا افراد افسرده می‌باشند.از آنجا که درد ممکن است مزمن و ناتوان کننده باشد، افراد افسرده، خانواده آنها و پزشک ممکن است علائم را نادیده بگیرند.علاوه بر آن، هرچه قدر فرد افسرده‌تر باشد، توضیح دادن راجع به درد سخت‌تر است و برای همین پزشک نمی‌تواند علت درد را تشخیص دهد.هنگامی که به کاری علاقه نشان نمی‌دهید، قادر به کار کردن یا فکر کردن موثر نیستید و نمی‌توانید با مردم همراه شوید و هنگامی که آسیب می‌بینید، از سکوت خود رنج نمی‌برید؛ تمام اینها از علائم افسردگی می‌باشند.اگر افسردگی درمان نشود می‌تواند زندگی فرد را مختل کند و تغییراتی در ساختار مغز به‌وجود آورد، برای همین لازم است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : آرمان


مطالب پیشنهادی:
درد سینه ها نشانه ی چیست؟
درد كف و پاشنه پا
چگونه درد آپاندیس را تشخیص دهیم؟
درد موقت دندان را جدی بگیرید
درد سیاتیک چگونه است؟
 
 

X