این ماسک ها هم حریف هوا نمی شوند
به ورزشکاران حرفه ای توصیه می کنیم تا در آلودگی شدید هوا از انجام ورزش خودداری کنند.
آزیتا آذر کیوان درباره تأثیر ماسک در کاهش عواض آلودگی هوا خاطرنشان کرد: آلودگی هوا سبب می شود تا ذرات سنگین از طریق ریه وارد جریان خون شود و افرادی که مشکلات قلبی عروقی و ریوی دارند در هوای آلوده تا حد امکان نباید از منزل خارج شوند. وی با اشاره به اینکه فعالیت زیاد در هوای آلوده سبب کاهش اکسیژن در بافت ها می شود افزود: به ورزشکاران حرفه ای توصیه می کنیم تا در آلودگی شدید هوا از انجام ورزش خودداری کنند چرا که فلزات سنگینی مانند سرب حتی از فیلتر مژک بینی و پوشش نازک ریه که تا حدی جلوی آلودگی را می گیرد عبور کرده، وارد جریان خون می شود و عارضه هیپوکسی (کمبود اکسیژن) رخ می دهد.

آذرکیوان با اشاره به اینکه در بیماران قلبی به دلیل عملکرد نامناسب قلب سطح خونرسانی به بافت ها پایین است ادامه داد: آلودگی هوا و ورود سموم به خون کاهش فشار اکسیژن در بافت ها و خون این افراد را در پی دارد. همچنین افرادی که دچار سرماخوردگی هستند نیز باید از ورود به آلودگی هوا پرهیز کنند.

وی در پاسخ به اینکه ماسک های مخصوص فیلتردار چقدر می توانند از ورود آلودگی به بدن پیشگیری کنند گفت: حتی ماسک های فیلتر دار نیز تا حدی می توانند از ورود ذرات معلق آلوده کننده در هوا به بدن پیشگیری کنند و ذرات بسیار ریز وارد ریه و جریان خون می شود اما به هر حال ماسک زدن بهتر از نزدن است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : فارس

مطالب پیشنهادی:
نوشیدنی های مفید در آلودگی هوا
چگونه با آلودگی هوای خانه مقابله کنیم؟
باز هم از عوارض خطرناک آلودگی هوا
هنگام آلودگی هوا چه بخوریم؟
در هوای آلوده ورزش کنیم یا نه؟