تتت

برخی افراد بر این باور هستند که پس از انجام این کار احساس رضایت می‌کنند.
یک فوق تخصص روماتولوژی از بی‌ضرر بودن قولنج خبر داد و گفت: قولنج یا خم کردن مفاصل تنها در افرادی که از دردهای طولانی مدت رنج می‌برند می‌تواند ایجاد مشکل کند.

دکتر علیرضا رجایی گفت:خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، ستون فقرات و ...که در اصطلاح به آن قولنج گفته می‌شود هیچ ضرری برای افراد ندارد و عوارضی از قبیل لرزش دست، وارد شدن فشار به مهره‌ها و کمر درد، ابتلا به آرتروز و ...را برای افراد به همراه ندارد. وی افزود: برخی افراد بر این باور هستند که پس از انجام این کار احساس رضایت می‌کنند اما باید گفت این احساس نیز یک حس کذب است و هیچ دلیل علمی بر آن وجود ندارد.

این فوق تخصص روماتولوژی در ادامه یادآور شد: قولنج تنها در افرادی که از دردهای طولانی مدت رنج می‌برند مانند افرادی که نخاع آنها تحت فشار است و یا افرادی که کمر‌دردهای مزمن دارند می‌تواند منجر به افزایش فشار و تشدید درد شود که به این افراد توصیه می‌شود حتما حرکات کششی و ورزشی را تحت نظر پزشک انجام دهند.

رجایی درباره اینکه افراد چگونه می‌توانند این عادت خود را ترک کنند گفت: به افراد توصیه می‌شود در هر ساعت 55 دقیقه به فعالیت خود ادامه دهند و 5 دقیقه استراحت کنند و حرکات کششی نرم و مخالف انجام دهند برای مثال اگر در هنگام فعالیت تمام ساعت موس کامپیوتر به دست دارند در زمان استراحت دست خود را صاف کنند تا حالت عکس ایجاد شود و یا اگر فردی به مدت طولانی بر روی صندلی نشسته 5 دقیقه ایستاده استراحت کند و یا کمی قدم بزند این کارها چون عکس فعالیت عادی است منجر به استراحت مفاصل و استخوان‌ها شده و دیگر افراد نیازی به شکستن قولنج ندارند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : آنا

مطالب پیشنهادی:
آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟
ورزشی فوق العاده برای آرتروز زانو
رژيم غذايی ضد آرتروز
دارویی فوق العاده برای مبتلایان به آرتروز لگن و زانو
علت بروز آرتروز گردن چیست؟
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X