بهترین روش گونه گذاری: ژل، چربی، پروتز یا جراحی استخوان؟
در میان روش های گونه گذاری، پروتز گونه بر تزریق فیلر ارجحیت دارد زیرا در این روش قرینگی گونه‌ها دقیق‌تر است.

مقایسه روش های گونه گذاری: تزریق فیلر، قرار دادن پروتز و جراحی استخوان گونه

گونه‌های لاغر و تكیده، چهره شما را مسن، خسته و بیمار نشان می‌دهد. تلاش برای برجسته‌سازی گونه اغلب با افزایش وزن هم شكست می‌خورد،  چون صورت آخرین ناحیه‌ای است كه با چاق شدن حجم اضافه می‌كند و با لاغر شدن نیز اولین منطقه‌ای كه حجم كم می‌كند، صورت و گونه است! پس چاره چیست؟ به گفته متخصصان زیبایی، تنها سه روش برای گونه‌گذاری وجود دارد: تزریق فیلر، قرار دادن پروتز و جراحی استخوان گونه. بعضی‌ها معتقدند تزریق چربی گزینه بهتری است زیرا از بدن خود فرد گرفته می‌شود و بیشترین سازگاری را با بافت پوست دارد. در مقابل، گروهی معتقدند چربی و ژل خیلی سریع جذب می‌شوند و ممكن است عدم تقارن ایجاد كنند. بعضی‌ها هم پروتز را بهترین گزینه می‌دانند چراكه بیشترین میزان تقارن را ایجاد كرده و ماندگاری مادام‌العمر دارد. از طرف دیگر تعدادی از بیماران با جراحی فك و جلو كشیدن استخوان گونه به بهترین نتیجه می‌رسند. اما بهترین روش كدام است؟

دكتر سامان كلباسی، متخصص جراحی فك و صورت شما را با تمامی مزایا، معایب و هزینه‌های این سه روش آشنا می‌كند.

 

گونه‌گذاری با چربی و ژل

تقارن گونه‌ها صددرصد نمی‌شود

تزریق می‌تواند با استفاده از چربی یا ژل انجام شود كه هر یك مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مزایای هر دو این روش‌ها می‌توان به سرپایی بودن آنها و عدم نیاز به بیهوشی و اتاق عمل اشاره كرد. اما از آنجایی كه برای تزریق از نسج نرم و مایع استفاده می‌شود شاید نتوان قرینگی صددرصد در دو طرف صورت ایجاد كرد. از لحاظ ماندگاری نیز باید بدانید كه حدود دوسوم از حجم چربی ظرف چند هفته تا چند ماه جذب بدن می‌شود. مدت ماندگاری باقی‌مانده آن را هم نمی‌توان به‌طور دقیق پیش‌بینی كرد. ژل نیز كه از هیالورونیك اسید یا مایع میان‌بافتی بدن انسان تشكیل شده است، پس از 8 تا 10 ماه كاملا جذب می‌شود. علاوه براینها، ژل و چربی موقع جذب ممكن است غیرمتقارن جذب شوند. به عبارتی برجستگی یك طرف صورت شاید زودتر از طرف دیگر كاهش یابد. یكی دیگر از محدودیت‌های این روش، سنگین شدن و افتادگی پوست با بالا رفتن سن است. در این صورت فیلر در جایی كه باید قرار نمی‌گیرد. خطر عفونت نیز در هر دوی این روش‌ها مطرح است.

نكته: تزریق فیلر اصولا نباید باعث كبودی و تورم قابل توجه شود مگر اینكه حین تزریق سوزن ناخواسته وارد رگ یا یك منبع خون‌دهنده شود؛ در این صورت زیر بافت خونریزی رخ می‌دهد و هماتوم تشكیل می‌شود، اما در حالت طبیعی، تورم بسیار مختصر است. نتیجه نهایی تزریق را هم می‌توان یک تا دو ماه بعد مشاهده كرد.

 

گونه‌گذاری با پروتز

پروتز از تزریق فیلر بهتر است

پروتز گونه بر تزریق فیلر ارجحیت دارد زیرا در این روش قرینگی گونه‌ها دقیق‌تر است. پروتزها از نسج سخت هستند و قوام‌شان كمی نرم‌تر از استخوان است، همچنین شكل‌ها و سایزهای مختلفی دارند؛ بعضی از آنها تنها باعث برجستگی گونه می‌شوند اما بعضی دیگر ناحیه استخوان كف چشم و گودی پلك پایین را هم پوشش می‌دهند. گروهی هم باعث برجستگی گونه به علاوه قوس گونه می‌شوند. لازم به ذكر است كه این پروتزها در لمس بسیار طبیعی بوده و درست مانند استخوان گونه هستند.

 

جراحی چگونه انجام می‌شود؟

برای قرار دادن پروتز، ناحیه داخلی گونه از بین دندان‌ها و لپ برش داده می‌شود، سپس پروتز را روی استخوان گونه قرار می‌دهند و با پیچ فیكس می‌كنند؛ بنابراین همه برش‌ها داخل دهانی هستند. این جراحی بهتر است تحت بیهوشی كامل انجام شود. مدت زمان آن نیز حدود یك ساعت است. با‌توجه به پیشرفت سیستم‌های بیهوشی و پمپ‌های درد می‌توان گفت میزان درد بعد از عمل بسیار خفیف است. دوران نقاهت این جراحی نهایتا یك هفته طول می‌كشد. در این مدت، شست‌وشو و بهداشت دهان بسیار مهم است، بنابراین باید روزی چهار بار بخیه‌ها را با دهان‌شویه یا آب نمك شست‌وشو داد. مسواك زدن هم از اولین روز بعد از جراحی مجاز است. درواقع مسواك با محل بخیه‌ها اصلا تماسی ندارد، همچنین بیمار باید برای یك هفته آنتی‌بیوتیك مصرف كند.

 

ماندگاری نتایج دائمی است

در این جراحی معمولا از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. همچنین اگر حین عمل مشكلی پیش نیاید و مدت زمان آن طولانی نشود، تورم خفیف است. ماندگاری این روش دائمی است و نیازی به تعویض پروتز وجود ندارد؛ مگر اینكه بدن نسبت به آن واكنش نشان دهد یا جراحی استریل نباشد و پروتز قبل از جای گذاری در محلول آنتی‌بیوتیك قرار داده نشود. در این صورت ممكن است عفونت رخ دهد و پزشك مجبور شود پروتز را خارج كند.

 

گونه‌گذاری با جراحی استخوان

این روش مناسب همه نیست

این روش معمولا برای افرادی انجام می‌شود كه قبلا گونه‌شان در یك سمت یا هر دو طرف شكستگی داشته و دچار فرورفتگی شده است. در این جراحی استخوان گونه را مجددا از محلی كه شكسته و به اشتباه جوش خورده جدا می‌كنند و در محل صحیح قرار می‌دهند. البته در كسانی كه فك بالا و ناحیه میانی صورت‌شان عقب و فك پایین‌شان جلو است نیز می‌توان همزمان با جراحی فك، استخوان‌های میانی صورت و پایه‌های گونه را برش داد و جلو آورد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مدت زمان آن بین دو تا دوونیم ساعت است. همه برش‌ها هم داخل دهانی هستند. در بعضی موارد، علاوه بر تغییر محل استخوان می‌توان از پروتز نیز استفاده كرد.

 

به این نکات توجه کنید

قبل از عمل خوب فكر كنید

برجسته سازی گونه تنها باید در موارد لازم انجام شود. درواقع نیمی از این مراجعان برجستگی گونه مناسبی دارند. این افراد اغلب یك سال بعد از عمل از انجام آن پشیمان می‌شوند چراكه گونه‌های‌شان بیش از حد برجسته می‌شود. در این صورت خارج كردن پروتز و برگشت به حالت اولیه به راحتی انجام پذیر نیست زیرا پروتز تقریبا با استخوان یكی شده است. خارج كردن ژل و چربی نیز كار خیلی سختی است. البته با تزریق مواد به‌خصوصی می‌توان جذب آنها را تسریع بخشید اما هیچ وقت نمی‌توان به یك باره تمامی فیلر را از بافت خارج كرد. بنابراین افراد باید حتما قبل از برجسته‌سازی گونه معاینه كلینیكی دقیق شوند تا از اعمال غیرضروری جلوگیری شود.

 

یك جفت گونه چقدر هزینه برمی‌دارد؟

ژل به صورت آماده در حجم‌های مختلف به فروش می‌رسد. هزینه یك بسته ژل باتوجه به برند آن می‌تواند از حدود 800 تا یک میلیون و دویست هزار تومان باشد. هزینه نهایی تزریق دو گونه نیز (شامل دستمزد پزشك و هزینه ژل) معمولا بین یک‌و‌نیم تا دو میلیون تومان تمام می‌شود. ساكشن و تزریق چربی هم اگر در بیمارستان انجام شود حدود یک‌و‌نیم تا دو میلیون تومان هزینه دارد. قیمت یك جفت پروتز نیز حدود یک میلیون تومان است. دركل، جراحی پروتز (شامل هزینه پروتز، بیمارستان و دستمزد پزشك) حدود سه تا چهار میلیون تومان تمام می‌شود. هزینه جراحی استخوان فك بدون پروتز نیز بین سه تا چهار میلیون تومان است. توجه داشته باشید که تمامی این هزینه‌ها با در نظر گرفتن دستمزد پزشک می‌توانند متغیر باشند.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله سیب سبز