امروزه مصرف دارو بین مردم بسیار افزایش یافته است.آگاهی از عوارض جانبی این دارو ها برای تمام مصرف كنندگان ضروری است.

عوارض داروهای فشار خون، دیابت، آلزایمر، آرتروز، افسردگی، کاهش دهنده کلسترول و خواب آور

با توجه به اینكه بیشتر افراد تمایلی به استفاده از روش های طبیعی درمان ندارند، امروز بازار دارویی به یك بازار بزرگ و پردرآمد تبدیل شده است. فشار خون و كلسترول بالا، آرتروز، دیابت، آلزایمر، بیماری های قلبی و افسردگی شایع ترین بیماری های مرتبط با سن محسوب می شوند كه اكثر افراد بالای 55 سال، با یك یا چند مورد دست و پنجه نرم می كنند. آگاهی از عوارض جانبی این دارو ها برای تمام مصرف كنندگان ضروری است.

 

عوارض داروی فشار خون

فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می شود. بر اساس گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها، فشار خون بالا و به دنبال آن بیماری های قلبی، یكی از مهمترین علل مرگ و میر زنان است.

پرمصرف ترین دارو های كنترل فشار خون، مسدود كننده بتا (بتا بلاكر)، مسدود كننده كانال های كلسیم و مهاركننده های ACE هستند. نامنظم شدن ضربان قلب، تهوع و یبوست از مهمترین عوارض جانبی اكثر این داروها محسوب هستند. استفاده از این داروها در افراد مبتلا به نارسایی كلیه و كبد و دیابتی ها باید با احتیاط باشد.

 

عوارض داروی دیابت

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین هورمونی است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است. سال ها این بیماری با داروی مرگبار آواندیا درمان می شد كه خوشبختانه پس از 10 سال پیگیری، استفاده از آن در سراسر دنیا ممنوع شد. ولی هنوز هم در برخی از نقاط دنیا دیابت با داروهای خطرناك درمان می شود.

 

عوارض داروی زوال عقل

بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است كه باعث اختلال در حافظه، تفكر و رفتار فرد می شود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر كاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز می كند و به این ترتیب انتقال پیام های عصبی مختل می شود. كاهش ضربان قلب، غش، تهوع، استفراغ، خونریزی دستگاه گوارش، زخم معده و تشنج، شایع ترین عوارض جانبی داروهای درمان آلزایمر هستند.

 

عوارض داروی آرتریت

آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناك در ناحیه مفاصل گفته می شود و یكی از بزرگترین معضلاتی است كه افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می شوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود. حدود سه چهارم افراد میانسال و سالخورده به آرتروز مبتلا هستند. معمولا برای كنترل این عارضه از داروهای ضد التهابی غیر استروییدی تجویز می شود. این داروها به هیچ عنوان آرتریت یا شایع ترین شكل آن یعنی آرتروز را درمان نمی كنند و فقط درد را به طور موقت كاهش می دهند.

 

عوارض داروی افسردگی

افسردگی حاد یكی از شایع ترین اختلالات روانی محسوب می شود كه سالیانه حدود 14.8 میلیون نفر را در آمریكا تحت تاثیر قرار می دهد. توهم، تمایل به خودكشی، تهوع، دوبینی، عدم تعادل، یبوست و مشكلات هضم از مهمترین عوارض جانبی داروهای درمان افسردگی محسوب می شوند. نكته جالب این است كه بسیاری از افرادی كه افسرده تشخیص داده شده اند، به هیچ عنوان افسرده نیستند و به دارو نیاز ندارند.

 

عوارض قرص های خواب آور

اختلال خواب یكی از مهمترین معضلات حوزه بهداشت است و اغلب افراد برای درمان آن به قرص های خواب آور رو می آورند. برخی از كارشناسان عوارض بهداشتی قرص های خواب را بیشتر از سیگار می دانند و بر این باورند كه این داروها خطر ابتلا به سرطان را 35 درصد و خطر مرگ زودرس را حدود 5 برابر افزایش می دهند.

 

عوارض داروهای كاهش دهنده كلسترول

استاتین، مهمترین داروی كاهش دهنده كلسترول است كه احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را 46 درصد افزایش می دهد.كاهش حافظه، آب مروارید و نارسایی كلیه، از مهمترین عوارض جانبی این دارو هستند.

با توجه به موارد مطروح متخصصان به افراد توصیه می كنند كه تا حد امكان با كنترل رژیم غذایی و پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای، فعالیت فیزیكی، اجتناب از استرس و مدیتیشن، به درمان بیماری بپردازند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir 
 

X