تتت

به‌دنبال استفاده روزافزون از لنزهای طبی و رنگی، محققان هشدار دادند: برخی از محلول‌های لنز تقلبی هستند و با ایجاد عفونت‌های چشمی، منجر به نابینایی فرد می‌شوند.
   

محققان با هشدار نسبت به استفاده روزافزون از لنزهای طبی و رنگی، اعلام كردند: شمار فراوانی از محلول‌های لنز نیز وارد بازار شده كه برخی از آنها تقلبی هستند و با ایجاد عفونت‌های چشمی، منجر به نابینایی فرد می‌شوند.

 به‌طوری كه در بسیاری از موارد، هنگام مراجعه به چشم‌پزشك فقط یك راه باقی می‌ماند: تخلیه چشم.

مركز كنترل بیماری‌های ایالات متحده (CDC) اعلام كرده كه این محلول‌ها، اعم از اینكه  محلول نگهداری لنز یا ضد‌‌عفونی ‌كننده باشد و چنانچه 2 نوع میكروب خاص در آن وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های حاد چشمی شود.

در كشور ما هم هر از گاهی نسبت به تبعات استفاده از لنزهای رنگی و همچنین استفاده از محلول‌های تقلبی شست‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی لنزها هشدار داده می‌شود.

دكتر پرویز زرین‌بخش، متخصص چشم و رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران با تأیید این خبر با اشاره به اینكه اكثر محلول‌های نگهدارنده لنز تقلبی هستند، می‌گوید: «علت اصلی این امر این است كه ماده اصلی ضد‌عفونی‌كننده لنز اغلب در این محلول‌ها نیست و البته این بیشتر مربوط به لنزهای نرم است چون لنزهای سخت كمتر نیاز به استریل كردن و پاك كردن دارند«.

وی با اشاره به اینكه یكی از محلول‌های سالم و مطمئن برای شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌شوی لنزهای نرم آب اكسیژنه 3درصد است، در ادامه می‌گوید: »اگر لنزهای نرم استریل نشوند فرد دچار بیماری‌ای به نام كراتیت و همچنین زخم قرنیه می‌شود. در بیشتر موارد نیز ممكن است فرد نابینا شود یا اینكه چشمش به‌طور كامل تخلیه شود. برای همین افرادی كه از لنز استفاده می‌كنند باید در موقع خرید این محصولات به نمایندگی‌های معتبر مراجعه كنند نه به بازار یا داروخانه‌ها

اما هشدار متخصصان چشم و اپتومتریست‌ها نسبت به تقلبی‌بودن محلول‌های شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی چشم در حالی است كه در همه جای دنیا به‌خصوص كشورهای آسیای جنوب شرقی موارد زیادی از نابینایی در اثر استفاده از این محصولات دیده شده است.

دكتر فقیهی، متخصص چشم ضمن اشاره به اینكه متأسفانه در تمام دنیا انواع تقلبی این محلول‌ها وجود دارد و بیشتر سودجویان نوع مشابه آن را با مارك اصلی می‌فروشند، می‌گوید: «در كشور ما هم، از لنز گرفته تا محلول‌های شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌شو‌دهنده آن به‌صورت تقلبی به فروش می‌رسند. برای همین این محصولات علاوه بر اینكه باید از مكان‌های معتبر خریداری شوند حتماً در هنگام خرید، باید با چشم‌پزشك تماس گرفته شود چون چشم‌پزشك می‌تواند نوع تقلبی را از نوع غیر‌تقلبی تشخیص دهد».

این متخصص ضمن تاكید بر مضرات استفاده از كنتاكت‌لنزها در ادامه این‌طور توضیح می‌دهد: «علاوه بر اینكه كنتاكت‌لنزها با هدف استفاده به‌منظور زیبایی باعث ضررهای غیرقابل جبران در چشم می‌شوند و باید فقط در مدت كوتاهی مصرف شوند، این محلول‌ها هم به‌طور كامل نمی‌توانند آمیب‌ها و انگل‌های مختلف در لنز به‌خصوص لنزهای نرم را از بین ببرند. مخصوصاً در محیط آلوده‌ای مثل تهران. محلول‌های تقلبی هم علاوه بر اینكه باعث عفونت‌های شدید می‌شوند، فرد را دچار آلرژی شدید چشمی می‌كنند، لنز را از بین می‌برند، قرنیه، ملتحمه و پلك را هم دچار آسیب می‌كنند

وی در ادامه توضیح می‌دهد: «برای هر لنزی محلول خاصی وجود دارد كه تمام افراد باید برای بار دوم استفاده، لنز را در این محلول‌ها شست‌‌وشو دهند. وقتی لنز با این محلول‌ها شست‌‌‌‌‌‌وشو داده شد، باید با سرم شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی نرمال سالین هم شسته شود تا مواد و رسوباتی كه روی لنز هستند به‌طور كامل پاك شوند. همچنین باید در هنگام خرید این محلول‌ها به بروشورها و مجوز فروش آنها توجه داشته باشیم و از فروشگاه‌های لنز‌فروشی این محصولات را خریداری نكنیم

مشكلات استفاده از كنتاكت‌لنزها و همچنین محلول‌های شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشو‌دهنده آنها به همین‌جا ختم نمی‌شود.

در بخش دیگری از هشدار متخصصان نسبت به این مورد كه درباره انتخاب و مصرف محلول‌ها است آمده صرفاً نباید به نام تجاری آنها اكتفا شود و حتماً با پزشك مربوطه مشورت شود و همچنین اینكه در عین حال از مراكزی كه اعتبارشان مورد تایید نیست، به هیچ وجه لنز نباید خریداری شود، آمده است: «به‌دنبال استفاده نادرست از لنزها چنانچه افراد پس از استفاده از لنز دچار درد یا قرمزی چشم، تاری دید، حساسیت به نور و یا احساس خارش در چشم شدند، حتماً با پزشك متخصص خود تماس بگیرند تا به موقع مشكل آنها برطرف شود«.

به گفته متخصصان چشم بیشترین موارد عفونت چشمی در مصرف‌كنندگان لنزهای رنگی بروز می‌كند كه علت آن استفاده ناصحیح از لنزهای رنگی است نه صرفاً استفاده از لنز. عده‌ای از استفاده‌كنندگان از لنزهای رنگی آنها را فقط در سرم نمكی نگهداری می‌كنند كه این درست مثل آن است كه دست‌های كثیف فقط با آب شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشو شوند.

به عقیده متخصصان، سرم فقط محلول شست‌و‌شوی لنز است و محلول نگهداری آن نیست.
به گفته دكتر فقیهی، محلول‌های نگهداری لنز حاوی موادی هستند كه لنز باید حداقل به‌مدت 5 ساعت در آن نگهداری شود. همچنین نوعی عفونت انگلی به اسم آمیب آكانتومبا در لنزهای تماسی به خوبی رشد می‌كند و درصورت عدم‌رعایت نكات بهداشتی و عدم‌قرار‌‌گیری لنز در محیط ضدعفونی، احتمال بروز این نوع عفونت در استفاده‌كنندگان لنز و از بین رفتن قرنیه افزایش می‌یابد.

محلول‌های شست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشوی لنزهای نرم

سالین: برای شستن و نگهداری لنز تماسی است به شرط اینكه از حرارت یا اشعه ماوراء‌بنفش برای ضدعفونی كردن لنز تماسی استفاده نكنید.

هیدروژن پر‌اكسید: برای پاك كردن، ضدعفونی كردن و شستن و نگهداری لنز استفاده می‌شود. با این محصول لنز را در سبد خاصی قرار داده و آن را می‌شویید سپس سبد را در ظرف مخصوص قرار داده و آن را از محلول پر می‌كنید تا لنز تمیز شود.

محلول‌های هیدروژن پر‌اكسید حتماً باید خنثی‌كننده داشته باشد كه یا در خود محلول وجود دارد یا به‌طور جداگانه قرص خنثی‌كننده باید استفاده شود تا هیدروژن پر‌اكسید تبدیل به آب شود و واكنش‌های حساسیتی ایجاد نكند. بعد از در آوردن لنز از محلول هیدروژن پر‌اكسید، لنزتان را با محلول دیگری بشویید و داخل چشم بگذارید.

وسایل پاك‌كننده و ضدعفونی‌كننده: وسایل پاك‌كننده از امواج اولتراسوند و وسایل ضدعفونی‌كننده از امواج ماوراء‌بنفش یا حرارت استفاده می‌كنند. ابتدا لنز را شسته و سپس در این وسایل قرار دهید و با محلول پر كنید و آن را روشن كنید تا لنز شما پاك و ضدعفونی شود.

پاك‌كننده آنزیمی: برای شستن پروتئین‌ها، از لنز استفاده می‌شود. معمولاً هفته‌ای یك‌بار از این آنزیم استفاده می‌شود. لنز باید معمولا 51 دقیقه در این محلول بماند و بعد با محلول دیگری ضدعفونی شود.
 

  گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:hamshahrionline.ir

 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X