خیلی‌ها چشم‌های زیبا را یکی از شاخص‌های چهره زیبا می‌دانند.تیرگی زیر چشم، یکی از مشکلات نسبتا شایعی است که باعث می‌شود برخی خانم‌ها و آقایان به مطب متخصصان پوست مراجعه کنند...

 
یکی از شایع‌ترین شکایات در مورد مشکلات دور چشم،تیرگی دور چشم است.گاه این مشکل را حتی در بچه‌ها می‌بینیم.در این موارد باید دانست که تیرگی دور چشم می‌تواند علامتی از زمینه آلرژی در فرد باشد. فراد آتوپیک، یعنی افرادی که مستعد آلرژی‌های پوستی و حتی تنفسی (مثل آسم) هستند،یکی از ویژگی‌های پوستی‌شان تیرگی دورچشم است. در بزرگسالان تیرگی دور چشم اغلب شکایت خانم‌هاست اما گاه آقایانی که شدت این تیرگی در آنها زیاد است نیز خواستار دریافت دارویی برای بهبود این حالت هستند.واقعیت این است که تیرگی دور چشم اغلب زمینه ژنتیک دارد و داروهای موضعی تاثیر خیلی زیادی در بهبود آن ندارند اما داروهای متعددی به‌عنوان ضدتیرگی دور چشم وجود دارند که گاه می‌توانند درجه تیرگی را تا حدی بهبود بخشند.بیشتر کرم‌های ضدتیرگی دور چشم‌ حاوی رتینول به‌عنوان یک ماده لایه‌بردار خفیف و نیز یک ماده ضدلک و بهبوددهنده وضعیت گردش خون پوست ناحیه هستند.ویتامین K به صورت موضعی یکی از مواردی است که در بسیاری از کرم‌های ضدلک دور چشم به‌کار می‌رود و مقالات علمی متعددی در مورد تاثیر آن وجود دارد.از گیاهان مختلف نیز در جهت کاهش تیرگی دور چشم استفاده شده است مانند گیاه آرنیکا و شاه‌بلوط.هرچه پوست افراد تیره‌تر باشد،معمولا تیرگی دورچشم هم شایع‌تر است.گاه مشکلات داخلی مثل بیماری‌های تیرویید یا کم‌خونی فقر آهن،خستگی و کم‌خوابی نیز به تشدید تیرگی دور چشم کمک می‌کنند و در بررسی این بیماران باید به این مسایل هم توجه نمود.
حلقه‌های تیره زیر چشم معمولا ربطی به ناراحتی‌های فیزیکی یا میزان خواب ندارند.این عارضه به چند فاکتور تشریحی بستگی دارد و ممکن است از خصوصیات خانوادگی باشد.پوست پلک‌ها نازک بوده و حاوی بافت چربی کمی است.خونی که در عروق بزرگ نزدیک پوست پلک جریان دارد از بیرون پوست پیدا بوده و در پوست ایجاد رنگ تیره مایل به آبی می‌کند.همچنین ممکن است همان موقع از عروق نشت خون به وجود آمده باشد،مثل واریس وریدهای اندام تحتانی باشد.
حلقه‌های تیره هنگام خستگی یا پریدگی رنگ،در طول مدت قاعدگی و در ماه‌های آخر بارداری شدیدتر است و ممکن است با بالا رفتن سن تغییر رنگ آشکارتر شده و به صورت دایمی در‌آید.
حلقه‌های تیره معمولا با کرم‌های استتار که اکثر تولیدکنندگان لوازم آرایشی در خط تولیدشان دارند محو می‌گردند.با فروشندگان لوازم آرایشی درباره رنگ و طرز استفاده از آن مشورت نمایید.کسانی که عینک دارند،می‌توانند از شیشه‌های رنگی کمک بگیرند زیرا رنگ تیره،زیر عینک کمتر آشکار می‌گردد. 

با زواید چربی در پلک‌ها چه باید کرد؟
*
زواید چربی برجسته و نرم زردرنگ در پلک‌ها معمولا زواید کلسترول است که به نام گزانتلاسما نامیده می‌شوند و در پلک بالا بیشتر از پلک پایین دیده می‌شوند اما در هر دو پلک هم دیده می‌شوند.حدود یک‌چهارم تا نصف افراد گزانتلاسمایی،کلسترول خون بالا دارند و ممکن است مساله خانوادگی باشد. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود اگر ناراحتی‌تان مربوط به بالا بودن کلسترول خون است،معالجه گردد.
* زواید چربی با روش‌های مختلف از قبیل به کار بردن ماده شیمیایی تری‌کلرواستیک اسید، جراحی الکتریکی،کرایوسرجری و یا تخلیه با قیچی درمان می‌گردند.نتایج هر کدام از این روش‌ها پس از انجام،از نظر زیبایی خوب است اما عود ناراحتی نیز فراوان دیده می‌شود.شما باید انتخاب روش درمانی را به پزشک واگذارید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
داروی برای رفع سیاهی دور چشم!!
تأثیر رنگ چشم بر شخصیت و دید انسان
علت ریزش مژه در چیست؟
هشت روش طلایی برای کاهش تیر گی زیر چشم
روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X