بسیاری از افراد دچار عارضه میگرن و سردرد های شدید هستند،اما افراد چاق بیشتر میگرن دارند یا کسانی که لاغر هستند؟

 

خیلی از مبتلایان به چاقی،از سردردهای میگرنی شكایت دارند.از طرف دیگر هنگام اجرای رژیم لاغری، نگران آن هستند كه كاهش وزن باعث تشدید سردرد‌های آنها گردد.مطالعات قبلی نشان داده‌اند كه چاقی و به ویژه چاقی شكمی،‌باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی،دیابت و ... می‌شود.

سوال این است كه ارتباطی بین افزایش وزن و سردردهای میگرنی وجود دارد؟
مطالعه‌ای كه توسط محققین دانشگاه كالیفرنیا انجام گرفته،نشان داده است كه خطر ابتلا به میگرن در افراد 20 تا 55 ساله ای كه دارای اضافه وزن و به ویژه چاقی شكمی‌ هستند،افزایش می‌یابد. در این مطالعه، چاقی شكمی‌ از طریق اندازه‌گیری دور كمر،و چاقی كلی بدن نیز بر اساس نمایه توده بدنی(نسبت وزن به مجذور قد) مورد مطالعه قرار گرفت.
در این مطالعه كه روی بیش از 22 هزار نفر انجام گرفت، افراد مورد مطالعه از نظر ابتلا به میگرن و یا هر نوع سردرد شدید مورد بررسی قرار گرفتند.نتایج این مطالعه نشان داد كه سن،جنس و چگونگی توزیع چربی در بدن از عوامل خطر ابتلا به میگرن هستند.
بر اساس نتایج این مطالعه،افرادی كه اندازه دور كمر بزرگ‌تری داشتند،نسبت به افرادی كه اندازه دور كمر كمتری داشتند،بیشتر احتمال ابتلا به حملات میگرن را دارا بودند. 37 درصد از زنانی كه دارای چربی اضافه در ناحیه ی شكم بودند، بروز میگرن را گزارش كردند، در حالی كه در مردان 20 درصد بروز میگرن در افرادی كه دارای چاقی شكمی ‌بودند گزارش شد كه این ارقام در مقایسه با آنان كه دوركمر متناسب داشتند،بیشتر بود.چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی، به خصوص در خانم‌ ها،خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می ‌دهد.جالب است بدانید چاقی شكمی‌ در زنان پس از حذف اثرات چاقی كلی بدن، بروز حملات میگرنی را به میزان 3/1 برابر افزایش می‌دهد.
نتایج این مطالعه به اهمیت سنین جوانی و میانسالی و شیوع جنسیتی با احتمال ابتلای بیشتر خانم‌ها تاكید دارد. علاوه بر این چاقی و افزایش وزن،به ویژه چاقی شكمی‌ احتمال روز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد.اما خوشبختانه نتایج مطالعات نشان داده است كه كاهش وزن و به ویژه كاهش چربی شكم برای افراد جوانی كه سابقه ابتلا به میگرن داشته‌اند و به ویژه برای زنان،سودمند خواهد بود. البته ذكر این نكته ضروری است از آنجا كه معمولا افراد چاق دارای یك وابستگی به مواد قندی می‌باشند،نوسانات ناگهانی میزان قند خون اعم از استفاده زیاد از مواد قندی ساده و یا اجرای رژیم‌های سخت كه توام با حذف وعده‌های غذایی و كاهش قند‌خون هستند، باعث تشدید حملات میگرنی می‌شوند.چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی به خصوص در خانم‌ها،خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد.از طرف دیگر كاهش وزن و رژیم‌های غذایی منطقی كه با كاهش وزن تدریجی و با برنامه منظم همراه هستند،در بهبود حملات میگرنی كمك‌كننده خواهند بود.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:tebyan.net
 
مطالب پیشنهادی:
روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد!!
ميگرن و تغذيه
ورزش و میگرن
سردردهای میگرنی با تغییرات هورمونی در زنان مرتبط است
مصرف بالای استامينوفن در زنان مبتلا به ميگرن، کبد را از کار میاندازد
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X