یك متخصص تغذیه با تاكید بر صرف وعده سحری در ایام روزه‌داری گفت:میان وعده افطار و شام باید ...

   

 لازم است وعده افطار و شام،یك وعده در نظر گرفته شده و فاصله‌ای میان آن ایجاد نشود، گفت:روزه‌داری صحیح به نوعی خانه تكانی بدن محسوب می‌شود؛چرا كه بسیاری از بافت‌های بدن از جمله بافت چربی تجزیه شده و بازسازی می‌شود.
دكتر مسعود كیمیاگر با اشاره به تغییرات ایجاد شده در بدن به دنبال روزه داری،گفت:بدن همواره در حال تجزیه و بازسازی است.بافت‌های بدن نیز هر كدام از نیمه عمر خاص خود برخوردارند.به عنوان مثال نیمه عمر سلول‌های دستگاه گوارش 48 ساعت و گلبول‌های قرمز 120 روز است.به دنبال روزه گرفتن به شیوه صحیح،بخشی از بافت‌های چربی بدن شكسته و بازسازی می‌شوند.
دكتر كیمیاگر ادامه داد:تحقیقات نشان می‌دهد با روزه‌داری سطح چربی‌های خون به سمت چربی‌های مثبت تغییر می‌كند و به این ترتیب نسبت كلسترول خوب (HDL) ‌به كلسترول بد  (LDL) بهبود می‌یابد. 
وی با اشاره به آداب غذایی روزه‌داری ماه رمضان و با تاكید بر مصرف وعده سحری در این ماه،گفت:عدم استفاده از وعده سحری سبب افت قند و كاهش هوشیاری شده و این امر سبب می‌شود فرد در طول روز كارایی لازم را نداشته باشد.همچنین عده‌ای به دلیل عدم صرف غذا در وعده سحر،وعده شام را دیر وقت مصرف می‌كنند كه این امر ممكن است سبب شود فرد خواب راحتی نداشته باشد. وی با تاكید بر روزه گرفتن با روشی صحیح و اصولی، ادامه داد: در ایام ماه رمضان به دنبال روزه‌داری، یك وعده غذایی حذف می‌شود. به این ترتیب 20 تا 30 درصد كمتر از دیگر ایام سال غذا مصرف می‌شود، این در حالی است كه باید در نظر داشت در دو وعده باقی مانده پرخوری نشود. متاسفانه در برخی موارد،در ایام روزه داری بیشتر از زمان‌های دیگر از گوشت، مرغ، شیرینی جات و مواد پرچرب استفاده می‌شود.
دكتر كیمیاگر با اشاره به توصیه‌های تغذیه‌ای در هنگام افطار،گفت:برخلاف عده‌ای كه معتقدند باید میان افطار و شام فاصله باشد، لازم است كه وعده افطار و شام با هم در نظر گرفته شوند؛ چرا كه افطار خود یك وعده غذایی كامل است.در مجموع لازم است دو وعده سحر و افطار در ماه رمضان مورد توجه قرار گیرد و در عین حال از پرخوری پرهیز شود.
این متخصص تغذیه توصیه كرد كه به منظور جلوگیری از تشنگی در ایام روزه‌داری از مصرف مواد غذایی مانند ماكارونی،مصرف زیاد پلو و ته دیگ در وعده سحر خودداری شود و گفت:مصرف سالاد،سبزیجات و غلات سبوس‌دار در وعده سحر می‌تواند گرسنگی و تشنگی را به تعویق اندازد،چرا كه این مواد دارای فیبر زیادی بوده و به تدریج جذب بدن می‌شوند.مصرف چای در وعده سحر نیز توصیه می‌شود؛اما مصرف زیاد آن به دلیل ادرار آور بودن و به دنبال آن ایجاد تشنگی،توصیه نمی‌شود.
این متخصص تغذیه با تاكید برآن كه نباید هنگام افطار در مصرف شیرینی جات از جمله زولبیا و بامیه زیاده روی شود،گفت:چرا كه در برخی موارد،شرایط طبخ و روغن مورد استفاده در تهیه این شیرینی‌ها،مورد تایید نیست.بهتر است روزه داران ابتدا با خرما افطار كنند و سپس معده با صرف مایعی رقیق و ولرم مانند شیر یا سوپ برای مصرف غذا آماده شود.آش رشته و امثال آن برای افطار مناسب نیستند و می‌توانند به عنوان یك وعده غذایی مورد استفاده قرار گیرند.
 
گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
علت چاقی بعد از ماه رمضان
روزه گرفتن برای چه بیمارانی ممنوع است؟
سؤالاتی دربارهی روزهداری در ماه مبارک رمضان
تاثیرات پرخوری و کم خوری در ماه رمضان
رابطه ی بین روزه و شماره عینک شما
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X