آیا شما هم از آن دسته از افراد هستید که بعد از افطار احساس معده درد دارید؟ در این صورت خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.
 

روزه علاوه بر آثار معنوی فراوان و تزكیه روحی،دارای بركات فراوان از نظر جسمی نیز می باشد. متخصصان علوم پزشكی نیز از جنبه‌های مختلف به آثار مفید روزه‌داری اسلامی پرداخته‌اند.
یكی از نكاتی كه در تغذیه سالم و برای تنظیم متابولیسم طبیعی توصیه می‌شود،داشتن یك نظم غذایی و وعده‌های غذایی مكرر در روز است.در ایام روزه داری كه افراد طی روز از خوردن امساك میكنند،باید در ساعات باقی مانده همین نظم را به نحوی ایجاد كنند
.

در هنگام افطار:
 *در مقایسه افطار با وعده‌های معمول غذایی،افطار را می‌توان متناظر با صبحانه در نظر گرفت.از این رو مواد غذایی مشابه صبحانه هنگام افطار توصیه می‌شود.شایان ذكر است 15 تا 20 درصد انرژی دریافتی طی روز را باید هنگام افطار مصرف كرد.

2- پس از اذان مغرب بدون تاخیر طولانی روزه را باز كنید و ترجیحا از مواد غذایی مایع و سبك به همراه تركیبی از غلات مانند نان از نوع سبوس‌دار (به طور مثال: نان سنگك) در زمان افطار استفاده شود.توصیه می‌شود از مایعات گرم مانند آبجوش یا چای كم‌رنگ به‌جای آب سرد برای شروع افطار استفاده شود.

3- داشتن مواد غذایی حاوی فیبر و قندهای پیچیده از قبیل سبزیجات و نیز انواع میوه به جای استفاده از تركیبات حاوی قندهای ساده و چربی فراوان (از قبیل حلوا آن هم به میزان زیاد) توصیه می‌شود.

 4- استفاده فراوان از آب و نیز انواع شربت‌ها نه تنها باعث كنترل تشنگی نخواهد شد،بلكه به‌علت استفاده از حجم بالایی از مایعات و گنجاندن آن در معده‌ای كه ساعت‌ها خالی بوده است،می‌تواند باعث التهاب معده و دستگاه گوارش شود،لذا پس از چند روز این افراد دچار درد در ناحیه فوقانی شكم می شوند و این امرگاه باعث می‌شود كه از ترس ناراحتی شدیدتر نتوانند به روزه‌داری ادامه دهند.در مورد مصرف فراوان شربت‌ها نیز با توجه به افزایش قند ناگهانی دریافتی و ترشح شدید هورمون انسولین برای تنظیم قند خون،در فاصله زمانی كمی فرد دچار گرسنگی و ضعف می شود و دوباره برای رفع آن به استفاده از مواد غذایی شیرین می پردازد و این سیكل تكرار می‌شود.

 سرعت غذا خوردن را نیز در هنگام افطار باید كنترل كرد.پیشنهاد می‌شود 15 تا 20 دقیقه را برای افطار باید اختصاص داد تا هم دستگاه گوارش بتواند خود را برای شروع مجدد هضم و جذب آماده كند و هم طی این مدت تنظیم احساس سیری توسط مغز صورت پذیرد. 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
isna.ir:منبع 

مطالب پیشنهادی: 
در سحر یا افطار از این برنج بخورید
به هنگام سحر، این خوراکی را میل کنید
از خوردن چه غذاهايی هنگام افطار و سحر بايد خودداری كنيم
روزه گرفتن برای چه بیمارانی ممنوع است؟
رابطه ی بین روزه و شماره عینک شما 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X