به مادران باردار توصیه می شود که در دوران بارداری خود از این ماده خوراکی مصرف نکنند زیرا باعث کم هوشی نوزاد متولد شده می شود.

 

نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد: مصرف مقدار زیاد شیرین بیان در زنان باردار بر روی هوش فرزندانشان اثرات منفی به جای می گذارد.
محققان دانشگاه آیدنبرگ و هِلیسیتی، جهت تعیین مضرات شیرین بیان بچه‌های 8 ساله فنلاندی را که مادرانشان در دوران بارداری از این گیاه استفاده کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند: تركیبی در شیرین بیان وجود دارد كه باعث معیوب كردن جنین می‌شود.
آن‌ها می‌گویند تركیب موسوم به گلیسیرهیزین باعث می‌شود هورمون استرس از مادر به فرزند منتقل شود و سطح بالایی از این نوع هورمون‌ها نظیر گلوكوروئید بر روی رشد سلول‌های مغز جنین اثر می‌گذارد و این هورمون با بروز اختلالات رفتاری در کودکان مرتبط است.
این نتایج نشان می‌دهد مادرانی كه در هفته بیش از 500 میلی لیتر از تركیب شیرین بیان معادل 100 گرم مصرف خالص شیرین بیان استفاده کنند احتمال بیشتری دارد تا بچه‌های با سطح هوش كمتر به دنیا آورند.كودكان هشت ساله مورد بررسی همچنین دچار اختلالات رفتاری و حتی بیش فعالی Adhd بودند.
پروفسور جاناتان سیكل از مركز دانشگاه آیدنبرگ معتقد است مصرف شیرین بیان در دوران بارداری بر روی IQ و رفتار فرزندان تأثیر می‌گذارد.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir
 
مطالب پیشنهادی:
تيز كردن هوش كودكان!؟
تمارینی برای افزایش هوش نوزاد
رابطههای سن و هوش و تغذيه
10غذا برای تقویت هوش!!
تست هوش
 
 
 

X