آیا می دانید سیب زمینی پخته یا آب پز شده دارای چه خاصیتی می باشد ؟ آیا از خواص سیب زمینی مطلعید؟

 

مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: سیب‌زمینی به‌دلیل داشتن پتاسیم بالا به تقویت قلب كمك می‌كند و مصرف آن برای افراد فشار خونی مفید است.سیب زمینی سرشار از بتاكاروتن (پیش‌ساز ویتامین A)،پتاسیم،فسفر ،آهن،منیزیم و ویتامین «ث» است،اما ساقه و برگ‌های سیب زمینی حاوی سمی‌بنام سولانین است كه نباید آن را مصرف كرد. 
وی گفت:مهم‌ترین ماده اصلی موجود در سیب‌زمینی نشاسته‌ است كه معمولا 9 تا 25 درصد آن را تشكیل می‌دهد و برای تأمین انرژی ماده مفیدی می‌تواند باشد.
* سیب زمینی محكم‌كننده لثه و مسكن درد زخم معده است .

* به علت داشتن پتاسیم تقویت كننده قلب است كه مصرف آن برای افراد فشارخونی مفید است.

* برای درمان اسهال مصرف سوپ سیب زمینی همراه با شیر مفید است.

صفوی گفت: سیب زمینی در بین سبزی‌ها ویتامین «ث» بالایی دارد و برای تأمین ویتامین «ث» مورد نیاز برای جلوگیری از خونریزی لثه مفید است.
این  متخصص تغذیه اضافه كرد: سیب زمینی حاوی مقدار زیادی ویتامین «ب6» است و یك فنجان سیب زمینی پخته 21 درصد «ب6» مورد نیاز روزانه را تأمین می‌كند. بسیاری از آنزیم‌های بدن خصوصا آنهایی كه در تبدیلات پروتئینی درگیر هستند به «ب6» محتاج هستند،در نتیجه برای تولید سلول‌های جدید به ویتامین «ب6» احتیاج داریم. بهتر است بزرگسالان و افراد مسن حداقل هفته‌ای یك بار سیب زمینی را جایگزین دیگر مواد نشاسته‌ای كنند.
صفوی گفت: بهترین روش نگهداری سیب زمینی این است كه آن را در حجم كم در جعبه‌های چوبی كه از كف انبار یا محل نگهداری 40 سانتیمتر فاصله داشته باشد، قرار داده شود. دمای محل نگهداری بهتر است 4 درجه بالای صفر و نیز تاریك باشد كه از جوانه زدن آن جلوگیری كند. این متخصص تغذیه افزود: هر 100 گرم سیب‌زمینی 90 كالری انرژی دارد و به دلیل بالا بودن فیبر آن باعث افزایش قدرت دفاعی بدن می‌شود.
وی افزود: سیب‌زمینی را باید خوب شستشو داد.سیب‌زمینی آماده را خریداری نكنید به دلیل این‌كه ممكن است زیاد شسته شده باشد و نشاسته آن از بین رفته باشد.در خرید سیب زمینی دقت شود كه دارای جوانه نباشد.در كنار پیاز نگهداری نشود به دلیل این‌كه پیاز گازهایی از خود ساطع می‌كند كه باعث خرابی و فساد سیب‌زمینی می‌شود، ضمن این‌كه سیب‌زمینی پخته تا چند روز در یخچال باقی می‌ماند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
سیب زمینی غذایی خوب یا بد؟!
افزایش قوای بدن با خوردن سیب زمینی!!
در دوران بارداری زیاد سیب زمینی نخورید!!
 سیب زمینی را به غذای سالم خود بازگردانید
میوهها و سبزیجات سالم