تتت

پژوهشران در تازه ترین تحقیقات خود به نتایج جالب و باور نکردنی در رابطه با واکنش های متفاوت مغز زنان و مردان پی برده اند.
 

 پژوهشگران لهستانی در تحقیقات خود نشان دادند که پاسخهای مغزی زنان و مردان نسبت به تحریکات محیطی منفی چگونه است.

 محققان دانشگاه بیمارستان "یاجیلونیان" در لهستان که نتایج یافته های خود را در اجلاس سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی در شیکاگو ارائه کردند، توانستند فعالیت مغزی گروهی از داوطلبان زن و مرد را در حالیکه به آنها یک سری از تصاویر مهیج نشان داده بود کنترل کنند این گروه شامل 40 داوطلب راست دست بین 18 تا 36 سال (21 مرد و 19 زن) بودند.

در این خصوص این محققان اظهار داشتند: "مردان بیشتر به جنبه های حسی تحریکات احساسی دقت کرده و این تحریکات را در پایانه های استدلالی مغز پردازش می کنند، درحالیکه زنان بیشتر بر روی شناسایی احساساتی که یک تحریک احساسی موجب برانگیختن آنها می شود توجه نشان می دهند."
در این آزمایش، درحالیکه تصاویر منفی نشان داده می شد، مغز زنان یک فعالیت بسیار شدید و گسترده را در بخش چپ تالاموس نشان داد این منطقه مسئول تبادل اطلاعات با کورتکس مغز و به خصوص با مراکز درد و شادی است.

این در حالی بود که مغز مردان بیشترین فعالیت را در بخش چپ ناحیه "انسولا" نشان داد این منطقه حالت فیزیولوژیکی تمام بدن را تنظیم می کند و بنابراین حواسی را که می توانند در واکنش به یک تحریک (برای مثال خطر) دخالت داشته باشند کنترل می کند اطلاعات ارائه شده از انسولا به ساختارهای دیگر مغزی به خصوص ساختارهایی که در فرایندهای تصمیم گیری و دستگاه عصبی خود مختار مشارکت دارند ارسال می شود.

دستگاه عصبی خود مختار عملکردهای غیر داوطلبانه مثل تنفس، ضربان قلب و هاضمه را کنترل می کند و می تواند عملکردهای مختلف را در پاسخ به استرس یا تحریکات محیطی ارائه کند به خصوص این منطقه مسئول پاسخگویی به "درگیر شدن یا گریختن" در موقعیتهای خطر است.

براساس گزارش لس آنجلس تایمز، در این خصوص این نورولوژیستها اظهار داشتند: "در مرد تصاویر منفی به شدت سیستم خودمختار را تحریک می کند و اجازه می دهد که مرد در موقعیتهای خطر بیشترین تمایل را برای وارد عمل شدن نشان دهد."
نتایج این تحقیقات نشان می دهد که پاسخ مغزی زنان در مقابل تصاویر منفی در دایره گیجگاهی فوقانی راست است. این منطقه در پردازش شنوایی و حافظه دخالت دارد، درحالی که در مردان این پاسخها در لبهای پس سری که مسئول پردازش دیداری هستند ارائه می شود.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:mehrnews.com
 
مطالب پیشنهادی :
نتایجMRI از مغز عاشقان!!
واكنش مغز آدمی در برابر دعاها
اوج و کاهش قدرت مغز در چه سنی است؟
8 اشتباه خنده دار درباره مغز!!
8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه میدارد
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X