تتت

در این مطلب قصد داریم شما را با ساده‌ترین راه‌های تقویت ذهن آشنا کنیم ، مانند ...

 

با رسیدن به 30 سالگی، قدرت ذهنی افراد، خیلی آرام روند نزولی پیدا می‏کند. شاید این اصطلاح که در این سن عقل کامل می‏شود هم به همین علت باشد. اما کاهش قدرت یادگیری در اثر بالا رفتن سن، غیرقابل اجتناب نیست و با تغذیه صحیح، پرهیزهای غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و ذهنی می‏توان ذهن را تقویت کرد و مغز را مانند دوران جوانی قدرتمند نگه داشت.

 اگر می‏خواهید مغزتان را جوان نگه‏دارید به این 5 توصیه عمل کنید.
 
1 - در اینترنت بگردید:
هنگام جستجو در اینترنت مرکز کلیدی تصمیم‎گیری و استدلال مغز فعال می‏شود. به گفته دانشمندان دانشگاه UCLA کلیک کردن در اینترنت بیشتر از خواندن و مطالعه ذهن را تحریک می‎کند. یافته‏های این محققان نشان داده است که جستجو در اینترنت ارتباطات مغزی‏ای را فعال می‏کند که هنگام خواندن فعال نمی‏شوند اما این موضوع تنها در افرادی که در این کار تجربه و مهارت کافی دارند صدق می‏کند.
نتایج ام.آر.آی مغز افراد مورد مطالعه در این تحقیق نشان داده است فعالیت مغز افرادی که به طور مرتب با اینترنت کار می‏کنند 3 برابر افرادی است که برای اولین بار این کار را انجام می‏دهند. به عقیده این محققان جستجو با استفاده از موتورهای جستجوگر در طول زمان می‏تواند موجب تقویت قدرت ذهن شود. آنها پیشنهاد می‏کنند چند روز در هفته و هر بار 20 دقیقه درباره موضوعات مورد علاقه‏تان و مسایلی که دوست دارید درباره‏شان بیشتر بدانید در اینترنت جستجو کنید. این کار علاوه بر اینکه به اطلاعات‏تان اضافه می‏کند موجب تقویت ذهن‏تان هم می‏شود.

2 - ورزش کنید:
بررسی‏ها نشان داده است ورزش موجب افزایش قدرت ذهنی می‏شود. گروهی از محققان با بررسی نتایج تحقیقات قبلی دریافتند ورزش‏های آیروبیک علاوه بر افزایش سرعت و کارایی ذهن موجب بزرگ شدن بافت مغز هم می‏شود. برای اینکه از این فایده ورزش بهره ببرید لازم نیست ورزش‏های سخت و سنگین انجام دهید، 50 دقیقه پیاده‏روی سریع به مدت 3 بار در هفته نیز این تاثیر را دارد. ساده‏ترین و ارزان‏ترین ورزش پیاده‏روی است. برای داشتن ذهن فعال‏تر پیاده‏روی در پارک را فراموش نکنید. گروهی از محققان دانشگاه میشیگان دریافتند افرادی که محل‏های مناسب مانند پارک و فضای سبز را برای پیاده‏روی انتخاب می‏کنند حافظه و توجه‏شان در مقایسه با افرادی که در خیابان‏های شهر پیاده‏روی می‏کنند 20 درصد بیشتر است.

3 مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید:
به گفته روان‌پزشکان و دندانپزشکان انگلیسی سلامت دهان و دندان با سلامت ذهن ارتباط نزدیک دارد. این محققان با بررسی هزار فرد 20 تا 59 ساله دریافتند التهاب و عفونت لثه و مشکلات دندان با کاهش قدرت ذهنی در بزرگسالی ارتباط دارد. بنابراین بهتر است به توصیه دندانپزشک‏تان توجه کنید و حداقل روزی یک‌بار و هر بار به مدت دو دقیقه دندان‏هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان را هم فراموش نکنید.
 
4 - شاتوت بخورید:
بررسی‏های جدید نشان داده است میوه‏های ارغوانی رنگ موجب تقویت قدرت ذهن می‏شود. پژوهشگران دانشگاه توفتز دریافتند موش‏هایی که 2 درصد رژیم غذایی‏شان را شاتوت تشکیل داده بود در مقایسه با موش‏هایی که این ماده غذایی در رژیم‏شان نبود بهتر و سریع‏تر در مسیرهای پرپیچ و خم حرکت کرده و راه‌شان را پیدا می‏کنند. این محققان در بررسی دیگری دریافتند شاتوت در رژیم غذایی‎ موش‏ها موجب افزایش رشد سلول‏های ناحیه هیپوکامپ مغز می‏شود. به گفته این محققان آنتوسیانین، رنگدانه ارغوانی رنگ که در شاتوت وجود دارد، عامل این تغییر ذهنی است. این ماده حاوی نوعی مواد شیمیایی است که از موانع خون و مغز عبور کرده و در ناحیه یادگیری و حافظه مغز می‏نشیند. برای داشتن ذهنی فعال یادتان نرود که در فصل این میوه‏ها از خوردن‏شان غافل نشوید و آنها را به شکل تازه و یا مخلوط با ماست نوش جان کنید.

5 - پازل بچینید:
نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آلاباما با بررسی 3 هزار زن و مرد سالمند نشان داد پس از شرکت در 10 جلسه 60 تا 75 دقیقه‏ای فعالیت‏های تقویت ذهن توانایی مغز افراد سالمند بیشتر شده و با قدرت ذهنی افراد 10 سال جوان‏تر از خودشان برابری می‏کند. یکی از فعالیت‏های مفید برای تقویت ذهن پازل است. با پازل‏های ساده و کوچک شروع کنید و در زمان‏ بیکاری سرگرم چیدن آنها شوید. وقتی مهارت‏تان بیشتر شد سراغ پازل‏های بزرگ‏تر بروید.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی :
تفاوت مغز كودكان فقیر و غنی!
 8 اشتباه خنده دار درباره مغز!!
واکنشهای جالب و متفاوت مغز زنان و مردان در مواجهه با خطر
ویتامین B12 کلید پیری مغز
8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه میدارد
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X