آیا آمپول های ضد بارداری مضرات کمتری دارد یا قرص های ضد بارداری ؟

محققان هشدار دادند: آمپول كنترل بارداری كه به زنان تزریق می‌شود به میزان قابل توجهی از میزان تراكم استخوانها می‌كاهد و سبب سستی این بافت می‌شود.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد كه تقریبا نیمی از زنان آمپول DMPA را كه به آمپول كنترل باروری معروف است تزریق می‌كنند. این در حالی است كه محققان اخیرا هشدار دادند: این آمپول در ظرف دو سال از تراكم املاح معدنی بافت استخوانی در ناحیه لگن و بخش تحتانی ستون فقرات به میزان قابل ملاحظه‌ای می‌كاهد.

این پژوهش كه از سوی محققان دانشگاه پزشكی تگزاس انجام گرفته برای اولین بار نشان داد كه زنانی كه از این داروی ضد بارداری استفاده می‌كنند، سیگار می‌كشند، به میزان كمی كلسیم مصرف می‌كنند و هرگز هم باردار نمی‌شوند، با بالاترین درصد خطر كاهش تراكم استخوانی و در نتیجه ابتلا به پوكی استخوان مواجه هستند.

محققان می‌گویند؛ این یافته تاكید می‌كند كه پزشكان پیش از استفاده از این دارو حتما باید با زنانی كه قصد تزریق آن را دارند در مورد عوارض آن مشورت كنند. همچنین انجام مطالعات بیشتر در آینده برای بررسی دقیق نحوه اثرگذاری این دارو در تضعیف استخوانها حائز اهمیت است.


بیشتر بدانید : 9 نكته درباره آمپول ضد بارداری


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir